"Відкрити музику в дитині": переселенка заснувала на Донеччині студію музичного розвитку

Переселенка заснувала у Маріуполі студію музичного розвитку / фото з архіву Лілії Сізон
Переселенка заснувала у Маріуполі студію музичного розвитку / фото з архіву Лілії Сізон

Лілія Сізон у 2016 році переїхала з Донецька до Маріуполя. Маючи освіту викладача музики, заснувала студію, де навчає 2-річних дітей грати в орф-оркестрі.


Із Донецька Лілія Сізон переїхала у 2014 році. Там працювала у дитячих центрах, навчаючи дітей-дошкільнят театральним іграм, ритміці, також почала практикувати навчання музиці за унікальною німецькою системою – Орф-Шульверк, повідомляє «Бізнес-Схід».

У Маріуполі Лілія планувала надавати такі ж послуги на базі центрів розвитку дітей, які вже працювали. Але не знайшла підтримки, у 2015 році взяла участь у навчальному тренінгу від ПРООН.

«Це був 5-денний курс про те, як написати бізнес-проект, але для мене він став мотиватором – як повірити у себе, бо після цього тренінгу я зважилася на власну справу», - розповіла Лілія Сізон.

У серпні 2016 році підприємниця відкрила студію “Тілі-мілі-бом”, батьки почали приводити дітей на перші заняття. Свою студію обладнала різними шумовими інструментами, які допомагають створити ритмічний акомпанемент.

«Я хотіла, щоб назва відображала сутність занять – усе звучало. На перші заняття прийшли мами-переселенки з дітьми, 4 дитини стали моїми першими учнями», - згадує Лілія.

Потроху підприємниця стала відкривати нові групи і закуповувати інструменти за власні гроші та грантової допомоги від благодійного фонду «Карітас» і Данської ради у справах біженців.

Орф-педагогіка

Орф-підхід з’явився у Німеччині у 1930-ті, його створив німецький композитор Карл Орф. Заняття музикою базуються на таких елементах, як: музика, мова, рух, елементарна драма та імпровізація. Наш голос, наше тіло - це також інструменти. Також використовуються спеціальні інструменти (ксилофони, металофони, глокеншпілі).

«У ксилофонах є зйомні пластини, я залишаю дітям лише та клавіші, які потрібні на ранньому етапі. Так оркестр завжди лунає милозвучно, правильно, а діти не бояться помилитися, вони вільні», - розповіла Лілія про особливості методики.

Аби мати такі інструменти (оригінальні виготовляють лише у Німеччині), Лілія взяла участь у грантовій програмі від Міжнародної організації з міграції і виграла грант у 2500 євро. За власні гроші придбала цифрове піаніно, за грантові замовила на фабриці «Студія-49» у Німеччині набір музичних інструментів для орф-оркестру, зараз вони в дорозі до України.

Відкрити музику у дитині

На заняттях Лілії немає теорії, трирічні малюки пізнають музику через практику. Багато імпровізують, дають дитині свободу пошуку через різні практики, гру на інструментах.

«У дітей потрібно розвити креативність, навчити працювати не за шаблоном, відкрити музику у дитині. Як казав Карл Орф,  ким би не стала надалі дитина - музикантом чи лікарем, ученим чи робітником - завдання педагога - виховати у ній творче начало, творче мислення, це я практикую зі своїми учнями, - говорить підприємниця.

Зараз на ці музичні заняття приходить понад 30 дітей віком від 2 до 5 років. З найменшими приходять мами, вони теж є активними учасницями процесу.

Наразі Лілія Сізон єдина на сході Україна, яка практикує орф-педагогіку. Також навчалася на міжнародних курсах від Орф-інституту у різних країнах Європи. У липні 2019 року підприємниця братиме участь у міжнародному форумі з цієї тематики, який відбудеться в Україні.​​​​​​​

Музика розвиває креативність мислення

На заняттях у студії навчаються різній музиці. Лілія пропонує своїм маленьким слухачам український фольклор, також вивчають пісні народів різних країн, готують театральні постановки.

«Фольклор через гру стає дуже цікавим. Діти по-різному подають свої ідеї, це прості ігри, але вони проявляють свою творчість, для нас процес важливий за результат, під час наших студій ми навчаємо працювати у команді, надалі це буде дуже важливо у їхньому житті», - поділилася Лілія.

У майбутньому підприємниця мріє про велику студію, де навчатиме дітей за за всіма напрямками, що об'єднують орф-підхід: музикування, креативний рух, елементарний театр та образотворче мистецтво.​​​​​​​

​​​​​​​