“Повен двір любові” – переселенка на Донеччині заснувала ферму, де розводить биків

Підприємниця з Вугледару Людмила Рєчкіна/фото: з особистого архіву Людмили
Підприємниця з Вугледару Людмила Рєчкіна/фото: з особистого архіву Людмили

Після початку військового конфлікту та втрати роботи, мешканка Донецька Людмила Рєчкіна переїхала до Вугледару, де заснувала власну ферму з вирощування телят та биків.


У 2014 році у родині Людмили Рєчкіної все змінилося, повідомляє «Бізнес-Схід». Жінка втратила дві роботи, які мала у Донецьку, з родиною виїхала до Вугледара – своєї малої батьківщини.

“Це все сталося дуже швидко, раніше у Донецьку були оптові бази, в одну мить ці торговельні зв’язки зруйнували, пригадую, як у 2014 році люди відчували нестачу продуктів, води”, - згадує Людмила.

Поїздки під обстрілами

Саме тоді з чоловіком вона вирішила вивозити продукти з донецьких баз. Родина Рєчкіних неодноразово потрапляла під обстріли, які Людмила не може забути і зараз.

“Пам’ятаю, як ми стояли за воротами однієї бази і почули автоматну чергу. Якісь озброєні люди стріляли по всьому, що бачили. Звук куль, які відскакували від воріт, лякав. Багато непорозумінь тоді було на блокпостах. Щосекунди було страшно, але ми це робили. Лише зараз я усвідомлюю, на який ризик ми тоді ішли”, - поділилася спогадами жінка.

Саме на продажі цих продуктів родина зібрала певні гроші і відкрила продуктові магазини у Великій Новосілці. У 2017 році вони перестали приносити прибуток, потрібне було власне виробництво.

Розвиток власного виробництва

З сімнадцяти років Людмила мріяла про власну справу. Її перша освіта – менеджер з туризму, також здобула освіту проектного менеджера. Втілити мрію вдалося, коли на Донеччині почалася війна, і Людмила вийшла зі своєї зони комфорту.

“Завжди щось заважає, є страхи – раптом не вдасться, гроші втратиш, не та ситуація. Багато я не думала – просто зробила, і у мене вийшло”, - сказала підприємниця.

У 2017 році родина взяла в оренду закинуту ферму у селі. У цей час почула і про конкурс “Український донецький куркуль”. Людмила за кілька годин написала бізнес-план з розведення великої рогатої худоби.

“Ми вирішили, що будемо вирощувати бичків і продавати яловичину. Дослідили місцевий ринок, з’ясували, що якісного м’яса не має. Я успішно захистила свій проект”.

Поки чекали грошей, почали ремонтувати ферму у селі Новомайорське Великоновосілківського району – провели світло, газ, відремонтували приміщення, підготували місця для тварин. Згодом купили сорок бичків. З їх вирощування почався новий етап у житті підприємниці.

Досвід  Людмила  здобувала поступово, навчаючись справі, яку заснувала. Довелося багато читати, спілкуватися з фахівцями, дізнаватися про особливості збуту продукції. Поступово стали відкривати торгові точки, де продавали власний продукт.

“Наша продукція натуральна, вона відрізняється від тієї, яка вирощена на великих комбінатах. Бичок росте довше за порося, ми це усвідомлювали, коли обирали напрямок, і не пошкодували, зараз чуємо, що люди кажуть: “Ми такого м’яса давно не їли”. Це найбільша подяка за нашу роботу, - розповіла Людмила Рєчкіна.

Любов до тварин з дитинства

Любов до тварин, каже Людмила, у неї з дитинства. Її батьки тримали домашнє господарство – свиней, корів, курей.

“Я часто пригадує батьківську ферму. У нас був повен двір любові. Любов до тварин у мене з дитинства, коли вже на власній фермі я взяла молоко випоювати теля, мені згадалося все, серце защеміло”, - поділилася Людмила.

Крім вирощування биків, Людмила Рєчкіна планує налагодити птахівництво. Наразі готує великий проект, який пропонуватиме донорським організаціям. Хоче закупити обладнання і бройлерів для вирощування на м'ясо. Також родина відкриватиме нові торговельні точки, де продаватиме свою продукцію.

“Щоб постійно мати м’ясо на продаж, потрібно запровадити таку систему, щоб на фермі були тварини різного віку – одні маленькі, інші підростають, треті готові до забою. Ми до цього прийшли з власного досвіду, плануємо так далі розвиватися”, - сказала Людмила.

 А ще підприємниця хоче, щоб люди купували більше натуральних продуктів – так вони їстимуть здорову їжу і підтримають власного маленького виробника.

Підприємниця вважає, що малий бізнес в Україні зможе успішно розвиватися, якщо і підприємці, і влада будуть зацікавлені у розвитку, щоб ці зусилля спрямовувалися не лише з одного боку.

“Кожен має працювати на своєму місці – викладатися на повну, дбати про результат, виділяти час, не жалкувати, не лінуватися – ось, на мою думку, секрет успіху”.