Підприємець з прифронтової Луганщини продає мед на експорт до Європи та США

Підприємець з прифронтової Луганщини продає мед на експорт до Європи на США
Підприємець з прифронтової Луганщини продає мед на експорт до Європи на США

Олександр Жадан з Новопскова Луганської області став підприємцем торік, заснував власну торгову марку, щоб вигідно продавати мед і продукти бджільництва


Олександр Жадан часу 15 років займається бджільництвом. Зараз має 100 вуликів на своїй пасіці у селищі Новопскові, що на Луганщині. Торік заснував торгову марку, яка дозволила торгувати офіційно, повідомляє “Бізнес-Схід”

Ще у школі під час навчання Олександр разом з іншими учнями потрапив на пасіку. Бджоли, порядок на пасіці, те, що відбувається у вулику, настільки вразили хлопця, що він став бджолярем.

“Свій перший рій бджіл я спіймав. Бджоли прилетіли і сіли на дерево. Є спеціальна методика, я знав про неї, бо читав багато, з бджолярами спілкувався, з того рою все і почалося, потім я почав купувати бджолині сім’ї”, - пригадує Олександр.

За 15 років він багато навчився у цій справі, але, каже, що найкраще вчить власний досвід.

“15 років тому у мене не було інтернету, я багато читав книжок, їздив до старих бджолярів за досвідом, все розпитував у них. Щось брав собі, щось своє робив, так набував досвіду”.

Зараз свій мед підприємець продає оптовим покупцям, також торгує на місцевому ринку.

“До мене приїжджають і забирають бочками. Перед цим роблять аналіз у лабораторії. Я і сам даю гарантію на свій продукт, але лабораторія підтверджує його високу якість, тому мій мед відправляють за кордон – до країн Європи, США”, - розповів Олександр.

“Пасовиська і сінокоси захоплюють рейдери”

Аби бджоли приносили мед, потрібно ставити пасіку біля медоносів. До них відносять пасовища, поля засіяні  різнотрав’ям, соняшником. За словами Олександра, пасовища на Луганщині зникають.

“Нещодавно Україна посідала 3 місце у світі за експортом меду, зараз – 10. Усе тому, що немає, куди поставити пасіку, - пояснив Олександр Жадан. – Рейдери захоплюють пасовища, розпахують їх і засівають соняшником. Навесні дерева дають багато пилку, у червні – різнотрав'я, до соняшника потрібно дбжолам дожитии, мати ресурс,  якщо не буде сінокосів, то бджоли не виживуть”.

Наприклад, у Європі фермери платять гроші пасічникам за те, щоб вони розмістили свої вулики біля поля. Завдяки запиленню, врожайність зростає до 30%. Хоча цьогоріч бджолярі очікують низький врожай меду. Пасічник з Новопскова каже, що це також пов’язано з погодою. Навесні були заморозки, літо теж несприятливе для медоносів.

“У нас люди думають, що простіше трактором розпахати пасовища і засіяти його соняшником. 40 га дають за півроку мільйон гривень. Щоб такі гроші заробити на пасіці, потрібні роки”, - вважає Олександр Жадан.

“Люблю пасіку понад усе”

Наразі бджолярі потребують державної підтримки та діалогу, щоб захистити свої пасіки від можливого отруєння хімікатами, отримати фінансову та юридичну підтримку.

На думку Олександра, кожна людина має займатися улюбленою справою. Тоді результат цієї праці буде гарним.

“Я люблю справу, якою займаюся. Мені пропонували різну роботу, була можливість поїхати кудись, але я не кину пасіку – так люблю бджіл”, - сказав підприємець.

Незабаром Олександр Жадан готується до фестивалю народної майстерності у Новопскові, де буде представляти свою продукцію. Також готується запустити сайт, щоб мати більше покупців напряму і розвивати власну торгову марку. Мріє, що Україна знову стане лідером з експорту меду.