“Війна змусила нас об'єднатися” - кооператив з Луганщини вирощує томати чері для супермаркетів

Кооператив з Луганщини продає томати чері у супермаркетах України/ фото: USA ID
Кооператив з Луганщини продає томати чері у супермаркетах України/ фото: USA ID

Фермери з прифронтової Станиці Луганської об'єдналися у сільськогосподарський коорператив, налагодили вирощування томатів за єдиною технологією, отримали сертифікати і почали продавати томати у супермаркетах України


Фермери зі Станиці Луганської створили кооператив. Донори допомогли обрати насіння, впровадити технологію, навчили маркетингу. Зараз СОК “Овочі Станичників” працює над новими ринками збуту, повідомляє “Бізнес-Схід”  

У Станиці Луганській поколіннями вирощували овочі. Раніше їх продавали у Донецьку і Луганську. З початком бойових дій частина фермерів припинила свій бізнес або виїхала. Від найближчої хати, де вирощують томати, до лінії розмежування – 600 м.

“У нас гарні умови для вирощування овочів – піщаний грунт, поряд річка, ліс, так створюється особливий мікроклімат, він сприятливий для вирощування полуниці, томатів. До війни більшість врожаю продавали на оптовому ринку у Луганську, з початком бойвих дій порушилися ці маршрути. У 2015 році томати були по 50 коп і ніхто їх не брав”, - розповідає керівник кооперативу Анатолій Штанько.

До найближчого оптового ринку – 125 км, це дорога бездоріжжям до Сєвєродонецька. Анатолій Штанько каже, що возити овочі туди зі Станиці – далеко і дорого. Вижити поодинці, як це було до війни,  стало складно, вирішили об’єднатися.

Ще з 19 століття у Станиці Луганській і селах навколо неї люди вирощували овочі. За ці роки набули величезного досвіду. У 2017 році у селищі створили сільськогосподарський кооператив. Тут 120 домогоподарств, які об'єдналися, щоб вирощувати і вигідно продавати овочі.

“Наш кооператив тягнеться на 25 км, -каже Анатолій Штанько. – До нас входять домогосподарства Станиці Луганської, а також суcідніх селищ – Валуйське, Макарове, Вільхове. Є родинні фото 1895 року, де за спиною у людей грядки з томатами. Тут величезний досвід, який набувався поколіннями, ми мали це використати”.

Замість традиційних томатів та огірків грантодавці з USA ID порадили обрати томати чері. Зараз такі томати у кооперативі вирощують за голандською технологією.

За два роки роботи вдалося досягти успіхів. Томати з прифронтових селищ кооператив постачає до супермаркетів Києва.

“До нас приїжджає машина, ми завантажуємо томати і їх везуть до супермаркета. Донори цю логістику нам оплатили, це дуже зручно”, - говорить  керівник кооперативу Анатолій Штанько.  

Щоб досягти цього, провели чималу кількість аналізів і отримали сертифікати на свою продукцію.

“Ми гарантуємо, що вона натуральна. У лабораторіях це підтвердили – за різними показниками томати містять у 20-30 разів менше шкідливих речовин від допустимої норми. Ми рухаємося до отримання сертифікатів НАССР і Органік, це дозволить продавати томати навіть у Європі”, - поділився Анатолій.

За грантової підтримки Норвезької ради у справах біженців також придбали обладнання для різання і сушки овочів. Зараз у кооперативі планують збудувати приміщення, щоб переробляти томати, а не продавати за безцінь, коли вони стають дешевими у сезон. 

У планах овочівників -  нові ринки збуту, зокрема серед супертаркетів та мережі готельного бізнесу.