• You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Статті
  • “У туризмі треба бути стресостійкою і мобільною” - підприємниця зі Слов’янська розповідає на екскурсіях про історію та міфологію

“У туризмі треба бути стресостійкою і мобільною” - підприємниця зі Слов’янська розповідає на екскурсіях про історію та міфологію

Підприємниця зі Слов’янська розповідає на екскурсіях про міфологію та історію
Підприємниця зі Слов’янська розповідає на екскурсіях про міфологію та історію

Олена Саржевська стала підприємницею у 2008 році. Понад десять років влаштовує авторські екскурсії, розповідає про символіку, кераміку, історію і народні традиції.


У 2008 році, маючи досвід в організації перших екскурсій на страусину ферму у Лимані, Олена стала підприємницею. Вирішила, що буде сама возити людей і показувати їм Донеччину.

“На той момент, коли я зареєструвалася підприємницею, у мене було п’ять років досвіду. Ми возили дітей – показували страусів, розповідали про них, влаштовували дегустації. Ми розуміли, що бізнесу потрібна одна інформація, школярам – інша. Для різних груп у нас був свій підхід”, - згадує Олена про перші успіхи у туризмі.   

Олена сама об’їхала всю Донеччину, напрацювала цікаві маршрути, розробляла програму, яку адаптувала для різних цільових груп. До початку війни туристи активно їздили Донеччиною.

“Після 2014 року усе змінилося, люди спочатку боялися, до 2016 року взагалі ніхто не замовляв екскурсії. Ми подумали, що можна піти з цього сегменту, але наше місце посіли б інші, тому вирішили лишитися і адаптуватися під нові потреби”, - каже Олена Саржевська.

Разом з партнеркою Олена розробила туристичні маршрути для школярів – зараз попитом користуються екскурсії про кераміку Слов’янська, діти можуть побачити, як видобувають глину, а у майстерні спробувати зліпити щось собі на згадку.

 Також разом з однодумцями створила громадську організацію і почала активно вчитися – як хобі перетворити у бізнес, навчатися заробляти.

“Наш ресурс – глина, ми маємо багато кераміcтів. Це все можна адаптувати для туристів, ми робили керамічні магніти, щоб пропонувати туристам, - розповіла Олена. - На День міста Слов’янська ми запропонували квест цікавими історичними місцями,  шукаємо, що людям можна показати між історією та керамікою”.

За словами підприємниці, зараз її туристичний бізнес більше сезонний. Орієнтуватися вирішила на школярів.

“Це організовані групи дітей, їх приводять чи привозять. Але також це вдячна аудиторія – дітям цікаво, вони хочуть і глину до рук взяти, і питання цікаве поставлять, тому я люблю працювати з дітьми”, - каже підприємниця.

Нещодавно популярними стали екскурсії у лісі – їх обирають школярі замість випускних заходів у молодшій школі. Під час таких заходів екскурсовод говорить про міфологію – русалок, вінки та народні вірування.

“Спочатку це була екскурсія у Святогірську, зараз їдемо до Ямпільського лісництва, йдемо екологічною стежиною. Ми побачили, що діти зовсім не вміють плести вінки. Також розповідаємо про слов'янську міфологію, вірування”.

На осінь для туристів вона готує нові цікаві маршрути і сподівається, що люди активніше подорожуватимуть Донеччиною, щоб пізнати і полюбити свій край. І вірить, що спільні зусилля та інвестиції у регіон допоможуть розвивати внутрішній туризм у промисловому регіоні.

“Під час екскурсії треба бути максимально стресостійким і готовим до змін. Можна провести захід, де 50 груп будуть у захваті, а одній групі не сподобається. Треба постійно враховувати і бачити інтерес в очах, самому горіти бажанням, тоді все вийде”, - вважає Олена Саржевська.

  • You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Статті
  • “У туризмі треба бути стресостійкою і мобільною” - підприємниця зі Слов’янська розповідає на екскурсіях про історію та міфологію