Переселенець із Луганська створив успішне родинне підприємство

photosuhf04
photosuhf04

Підприємець робить чіпси з овочів і фруктів, а також виготовляє фруктово-ягідну пастилу.


Для виготовлення пастили чи сушки фруктів потрібні спеціальні електричні сушарки, апарат для нарізки, морозильні камери та холодильники для зберігання сировини. Вартість обладнання близько 150 тисяч гривень та треба ще приблизно 1 млн грн на ремонт приміщення й оренду складу. Проте, якщо об'єми не великі, можна усе робити у духовці у себе вдома.

Про організацію свого бізнесу Gazeta.ua розповів Андрій Жуков з Луганська. У 2014 році він із родиною переїхав до Старобільська Луганської області, де живуть родичі дружини. У 2018 році чоловік створив підприємство «Велика родина», де разом з рідними робить чіпси з овочів і фруктів, та виготовляє фруктово-ягідну пастилу.

«Давно для себе сушили фрукти та овочі, робили пастилу. Ще до війни заклали ягідник, хотіли продавати ягоди. Але з у 2014-2015 році нікому це не було потрібно, а врожаї були великі. У 2016 році вперше виграв грант на обладнання. Дали 8 тисяч на сушарку. Додавали й власні кошти. Так потихеньку збирали обладнання, — згадує Андрій, — В Україні десь на 5% зайнятий ринок виготовлення пастили та сухофруктів. Дуже багато невеликих виробників у соціальних мережах. Ми теж так працюємо. Але це максимум 200 замовлень і ти вже сам не справишся».

В асортименті «Великої родини» є фруктово-ягідна пастила та чіпси із сушених овочів й фруктів. Серед смаків пастили є поєднання яблука з імбиром, лимоном, полуницею, бананом, аґрусом, червоною смородиною. На чіпси сушать банани, ківі, полуницю, лимон, ананас, яблуко, грушу, помідори, кабачки.

Влітку тривав етап заготівлі продуктів. Андрій закупав ягоди, фрукти та заморожував. На овочевих базах закупає великими партіями яблука та відвозить в орендовані склади. Зазначає, що важко було знайти певні види полуниці та помідорів, що підходили б для сушки.

«Пастила без цукру, в основі яблучне пюре та сік. Змішуємо інгредієнти та виливаємо на піддон, пастила сушиться та отримуємо такий собі фруктовий лаваш. Експериментуємо зі смаками. Щоб отримати ідеальний продукт треба багато часу та сил, — зазначає Андрій, — Взимку сушимо яблука, грушу, хурму та цитрусові. Влітку – робимо полуничні та інші чіпси. На кожну партію треба від 10 до 20 годин, в залежності від товщини й кількості піддонів. На це витрачаємо світла багато. А продукти ще треба мити, упаковувати. Тому й отримуємо ціну в 500-600 гривень. Не можна порівнювати з китайським бананом чи курагою за 150 грн, що сушать прискореним методом, використовуючи хімічні речовини».

Вартість формується від ціни сировини, упаковки, податків, вартості роботи, оренди та комунальних платежів. Андрій склав формулу в Excel, де вираховує приблизну вартість за 1 кг. Продають товари по 50 та 100 грамів по 600 грн за кг. Оптова ціна листкової пастили – 500 грн за кг.

Щоб отримати 850-900 грамів сушених ягід, треба 10 кг продуктів та 132 грн заплатити за світло. У роботі витрачають багато електроенергії на сушарки, а тарифи комерційні – 3,65 грн за кВт

«Фасуємо продукцію у вакуумні пакети та зберігаємо у холодильниках. Так влітку захищаємо продукцію від різних комах та й зберігається усе довше, — розповідає Андрій, — Продавали пастилу, закручену у спіраль. Був по обміну досвідом у Грузії та побачив, як там її продають. Там просто продають лотком та не розрізають як у нас. Вирішили відмовитись від додаткового оформлення та знизили завдяки цьому ціни. Зараз у нас найнижча ціна на ринку. Хочемо, щоб наші продукти були усім доступні».

Спочатку продавали продукцію через сайт безкоштовних оголошень, проте зараз не отримує звідти жодних замовлень. Продає товари через сайт і групу у Facebook «Велика Родина». Зазначає, що найбільшою популярністю користується сушений банан. Весною та осінню найкраще купують чіпси з яблука та груші. Замовлення отримують з Києва, Полтава, західна Україна, майже немає клієнтів у Харкові.

«Усі клієнти пішли у соціальні мережі. Проте через інтернет не дуже купують чипси, — зазначає Андрій, — Поки є свіжа ягода, взагалі не купують сушені. По суті, продажі стартували тільки місяць тому, до цього часу займались переважно заготовленням сировини на зиму. Але бачимо, що деякі продукти закінчаться раніше наступного врожаю. У цьому році не дуже багато вродила диня та персики. Тільки шукаємо свій формат роботи та тестуємо підходи. Ще рано робити якісь висновки. Ми тільки весною отримали обладнання по гранту та ще не усе запустили».

Андрій виграв грант від ПРООН на 150 тисяч грн, на які отримав обладнання. Проте зазначає, що зараз у "Великої родини" більше рівень домашньої кухні чи хендмейд виробництва. Для наступного рівня їм треба ще 1 млн гривень. Бо тільки на ремонт приміщення, що буде відповідати усім вимогам виготовлення продуктів, треба 500-700 тисяч грн. Та за саму оренду треба буде платити десь 10 тисяч грн.

Чоловік написав проєкт по створенню сільськогосподарського кооперативу у районі Старобільська. Хотів разом з місцевими селянами на їх землях вирощувати ягоди, овочі та займатись їх сушкою. Ідею підтримали міжнародні благодійні організації.

«Люди віддають землі та городи в оренду під засів пшениці та соняшника. На практиці бачу, що селяни просто не хочуть працювати та вкладати гроші у майбутній прибуток. їм краще отримати 20 гривень зараз, ніж 200 через рік. Пропонував їм працювати на своїй землі та разом продавати продукцію. Але треба було б встановлювати крапельний полив та віддавати на реалізацію тільки найкращий врожай. Почув купу відмовок, що не хочуть ризикувати та відчув загальну недовіру. Усі хотіли спочатку побачити як це буде працювати, — ділиться Андрій, — Взагалі, сільське господарство в Луганській області занепадає. Тут жахливі сільські дороги. Малину я везу на подушках. Мені треба 40 хвилин аби проїхати 20 км. І уявіть, як себе відчувають фермери, які вирощають 20-30 кг помідорів та мають якось довести їх до міста. Треба витратити не просто бензин, а ще якось примудритись довести усі цілим».

Андрій Жуков закінчив технікум за спеціальністю продавця продовольчих та не продовольчих товарів, молодший спеціаліст організатор торгівлі. У Луганську працював менеджером з продажів. У 2018 році створив марку «Велика родина», та разом з рідними почав виготовляти пастилу і чіпси з фруктів та овочів на продаж. Також у Старобільську відкрив власний магазин східних солодощів та там реалізує продукти власного виробництва.