Сонячні батареї як додатковий бізнес для фермерів

фото з відкритих джерел
фото з відкритих джерел

Як почати свій бізнес на сонячних батареях.


Бізнес на сонячних батареях з кожним роком стає все більш рентабельним і для представників одного з основних бізнес-напрямків в Україні — фермерів.

Завдяки доступним цінам на сонячні батареї та вигідним кредитним пропозиціям банків з запуску СЕС, можна поєднати агробізнес із сонячною енергетикою. Найпростіший та вигідний варіант — установка сонячних полів на дахах тваринницьких комплексів (свиноферма, корівники тощо) та інших будівель (гаражі, ангари, теплиці, адміністративні будівлі, зерносховища). Середні та великі фермерські господарства таким чином можуть диверсифікувати свої доходи і забезпечити себе автономними джерелами електроенергії.

Додатковою перевагою для ведення бізнесу на сонячних батареях є встановлення сонячних панелей на високих опорах в полях. Таким чином земля дає подвійний дохід — сонячні модулі генерують електроенергію, а під ними вирощують тіньолюбиві сільськогосподарські культури.

Початкові витрати та окупність

Бізнес на сонячних батареях в Україні за нинішньої продуктивності та вартості фотоелектричного обладнання можливий тільки при потужності СЕС від 10 кВт. Але рівень такого доходу швидше можна назвати «сімейним». Станція обійдеться орієнтовно в 000, окупить себе приблизно через 5 років, і надалі стане приносити власнику близько 4000-5000 гривень прибутку на місяць.

Продуктивність системи потужністю 10 кВт, за умови цілорічної роботи, складе від 10 до 14 МВт, з яких від 9 до 13 МВт можна буде віддати в мережу. При діючій ставці 16,3 євроцента за кіловат (після виплати податків — € 0,13) до 2025 року і 14,5 євроцента до 2030 року (€ 0,116 — «чистими»), станція принесе:

2020 – 2024 рр. – від 5850 до 8450 євро, це приблизно 253 500 грн;

2025 – 2029 рр. – від 5220 до 7540 євро, це приблизно 226 200 рн;

тобто окупить себе за 4-6 років, а до 2030 року – двічі.

Середній термін служби хороших сонячних фотоелементів становить на сьогоднішній день близько 25 років. Виходить, що станції мінімальної потужності з наведеного списку встигнуть окупитися 2 рази, середньої — 3 рази, а максимальної — майже 5 разів.

Установка сонячних батарей на землю, або на дах: плюси/мінуси:

У загальносвітовій практиці використовується два основних способи встановлення сонячних батарей — на даху будівель і на землі. Перший частіше застосовується для невеликих приватних домогосподарств, другий превалює в більших проєктах. Обидва варіанти мають свої переваги і недоліки, відрізняються конструктивними рішеннями та деякими особливостями законодавчого регулювання.

Прибутковість бізнесу:

Прибутковість бізнесу залежить від перевищення доходів над витратами. Первинні вкладення в будівництво і запуск фотоелектричних станцій досить значні та складають сьогодні близько €0,7 — €0,9 за ват (€7000 – €9000 за станцію загальною потужністю 10 кВт).

Отже, завданням власника майбутньої СЕС є максимально доступний рівень інвестицій, що відповідно принесе найбільший прибуток. При цьому зменшувати витрати нижче певного мінімуму марно, оскільки станції невеликої потужності просто не встигнуть окупитися.

Таким чином, відповідь на питання, який прибуток може генерувати бізнес на сонячних батареях, безпосередньо залежить від наступних факторів:

потужності та продуктивності електростанції;

якості обладнання;

початкових витрат на покупку комплектуючих, монтаж і оформлення документів;

державної політики щодо ставок «зеленого тарифу»;

тривалості періоду окупності;

швидкості технологічного прогресу.

Розрахунок підсумкового прибутку буде тим точніше, чим детальніше врахуються усі фактори впливу.

Сонячна енергетика з кожним роком розвивається все активніше. Частіше встановлюють сонячні батареї в тих регіонах, де люди часто бувають закордоном та мають можливість на власні очі побачити, як це працює, а також ті регіони, де запускають вигідні програми підтримки.