Як створити бізнес на горішках

фото з відкритих джерел
фото з відкритих джерел

Фундук, мигдаль та ліщина користуються великою популярністю серед споживачів.


На найближчу сотню років у світі прогнозують дефіцит горіхів. Тому закладка нових промислових садів і виробництво горіхів – один із перспективних сегментів для агропромисловців. З розумним підходом цей бізнес забезпечить виробникам високий рівень рентабельності. Справа за малим: знайти конкурентоспроможні сорти та довгі інвестиції, запровадити новітні технології та підвищити культуру споживання цих плодів.

Бізнес-план: рахуємо гроші

Прародителька теперішнього фундука – дика ліщина – є однією з найстаріших садових рослин північної Європи. Фундук - невибаглива рослина, яка вимагає елементарних умов. Основне, що зупиняє підприємців, це час. Щоб отримати прибуток з фундучного саду, знадобиться мінімум два роки. А плодоносити на повну потужність горіх почне лише за 3-4 роки.

Термін зберігання окультуреної ліщини в шкаралупі – 3-4 роки в сухому і прохолодному приміщенні.

Із мигдалем складніше, він більш примхливий до погодних умов. Але й на нього також покладають надії садівники.

Для висадження одного гектара фундука знадобиться близько $3-3,5 тис.

Базовий розрахунок прибутковості бізнес-ідеї: середня врожайність фундука – 2-2,5 т із одного гектара, вихід ядер в середньому 50% і оптова закупівельна ціна – $2500/т за горішки у шкаралупі і від $5800/т – за чищені ядра горіхів. Через постійне зростання попиту ціна з кожним роком зростає.

Додатково за наступні три роки експлуатації потрібно ще близько $500. Тобто за чотири роки інвестиційного періоду на 1 га потрібно інвестувати від $3,5 тис. до $4 тис. У період плодоношення і збирання витрати складатимуть близько $1750/га.

За середньої врожайності 2140 кг/га і ціні горіха близько 2,5$/кг, при витратах на вирощування і збирання на рівні $1750 (включаючи амортизацію прямих витрат в інвестиційний період) чистий дохід становитиме $3500-4000. Це непогана прибутковість навіть для невеликих сімейних фермерських господарств, що мають площі від 5 га до 20 га.

Технологія вирощування: нюанси садівництва

Догляд за фундуком (окультуреною ліщиною) не вимагає великих знань і зусиль. Недарма його в Італії називають «дерево для ледачих», адже фундук невибагливий у догляді.

Для отримання кращих врожаїв необхідно дотримуватися простих правил агротехніки.

Особливих «побажань» щодо ґрунту немає. Кращі варіанти – різні чорноземи і сірі лісові ґрунти. Фундук не любить піщаних, заболочених і засолених ґрунтів. Кислу землю бажано вапнувати (на 1 кв. м - 500 г вапна). Кущі непогано ростуть на задернілих ділянках. Але відгукуються з вдячністю на регулярну оранку. Восени – на глибину 15-18 см. Під час вегетації – 4-5 разів на глибину 10-12 см.

Виробництво горіхів варто сконцентрувати в сільськогосподарських підприємствах зі значним обсягом виробництва – від 50 га до сотень гектарів. На таких плантаціях роботи з догляду за насадженнями, збиранню врожаю та переробці товарної продукції можуть бути механізовані. Тобто виробники отримуватимуть підвищену рентабельність.

Саджанці висаджують восени – наприкінці жовтня – у попередньо підготовлені политі ями (глибина 30-50 см). Схема висадки кущів залежить від їхніх розмірів, схильності до утворення порослі. Можливе висадження рядами (3х5 м, 5х4 м, 6х6 м). Але в Туреччині, яка посідає перше місце серед країн, які займаються товарним вирощуванням фундука, застосовується гніздовий метод висаджування. Для порівняння: при рядовому вирощуванні фундучного саду на 1 га землі вміщується 500-700 кущів, при гніздовому – до 1400.

Оскільки наразі в Україні немає колекцій сортів фундука та мигдалю і недостатня кількість сортів волоського горіха, ключовою проблемою для підприємців є ідентифікація сортів і відсутність конкурсних маточників.

Далі слід звернути увагу на обрізку дерева, захист від шкідників і добрива. Рекомендується достатня «заправка» ґрунту органікою і мінеральними добривами перед висаджуванням.

Оптимальний час для збирання врожаю – коли горішок випадає сам, якщо потрясти кущ.

Також важливий етап – сушіння і зберігання. Спочатку горіхи складають в сухому приміщенні разом зі шкаралупою. Коли вона стане коричневою, горіхи перебирають і очищують. Досушують за кімнатної температури, розклавши тонким шаром. Якщо горішки видають характерний звук, вони готові. Зберігають їх у паперових або тканинних мішках.

Покупці керують: хто горішки з’їсть

У західних країнах (Туреччині, Італії, Іспанії, Франції і США) – головних виробників фундука, а також у Польщі – горіхи ділять на десертні (столові) і промислові.

Десертні сорти повинні мати великі привабливі горіхи з тонкою шкаралупою, ядро без плівки або з делікатною, яка добре відділяється, плівкою, з солодкуватим ядром, яке має добре заповнювати шкаралупу. Промислові сорти, переважно для кондитерської галузі, – це дрібні горіхи круглої або подовженої форми, не більше стандартного розміру шоколадки, що мають хороший смак і легко піддаються бланшуванню. Якщо горіхи більшого розміру, то при використанні у кондвиробах вони зазвичай подрібнюються.

Також сорти фундука діляться на рослини для товарних висаджень (з хорошою морозостійкістю, раннім плодоношенням, зі стабільним урожаєм) і аматорські, призначені для продажу на свіжий ринок (з великими і красивими горіхами, ароматним, солодкуватим і смачним ядром). Кажуть, що саме кондитери стали каталізаторами вирощування фундука та мигдалю в Україні. Вітчизняні кондитерські компанії закуповували фундук в Туреччині, Італії, Грузії на сотні тисячі доларів. Зі зростанням курсу долара вартість кілограма цукерок сягнула за позначку 600-800 грн.

Немає проблеми і з роздрібними продажами. Люди люблять горіхи – вони входять до стандартного раціону здорового харчування. Горіхи містять велику кількість корисних поживних речовин, вітамінів та мікроелементів. Фундук, мигдаль та ліщина користуються великою популярністю серед споживачів: їхні ядра вважають ласощами і додають до різних страв, з них виготовляють масло, варення, з листя дерев – чай, настоянки, зі шкаралупи – паливні брикети.

Таким чином, враховуючи прагнення до здорового способу життя і правильного харчування як іноземців, так і українців, а також широкий спектр застосування в кулінарії та інших харчових галузях (зокрема в кондитерській та хлібобулочній), проблем зі збутом горіхів не буде.