Ідеї для бізнесу: все для веганів

фото з відкритих джерел
фото з відкритих джерел

Розвивати виробництво веганських товарів і продуктів в Україні: новий популярний бізнес-напрямок.


Останніми роками в Україні розпочинається «вега-бум». Світові ЗМІ та соцмережі сповнені інформацією про те, в якому стані знаходиться планета, чому треба правильно харчуватися та відмовитися від продуктів тваринного походження. Сучасні споживачі хочуть зберегти екологічний баланс на планеті, вести здоровий та етичний спосіб життя. Тому веганство — це природна тенденція, яка стає все популярнішою.

Ринок веганських товарів — це не лише харчування, але й «етичний» одяг, а також косметика, яка не тестувалася на тваринах і не містить тваринних інгредієнтів. Для веганів важливий емоційний момент, драйв вибирати кожну дрібницю, яка відповідає екологічним параметрам. Для веганської культури продаються особливі побутові товари, що відповідають «природному» стилю життя. Все це чекає своїх виробників і продавців. Зростає попит на різні консалтингові послуги — від веганської і сироїдської дієтології, фітнесу, освіти, дизайну до будівництва та ремонтів у веганському стилі.  

Звісно, в Україні відсоток людей, котрі усвідомлено є веганами, дуже малий. Однак клієнтами будуть також вегетаріанці та люди, які з етичних міркувань чи задля здоров’я дотримуються дієти. Веганство саме по собі є «магнітним» словом, бо сприймається споживачами як нове і цікаве явище. Тому, крім усвідомлених веганів і вегетаріанців, клієнтами веганських закладів стають молодь, спортсмени та офісні працівники.

Ще важливий момент: в Україні веганський бізнес орієнтується на клієнтів з платоспроможністю вище середньої, тому що використовується багато імпортних складових, а то й просто продаються веганські імпортні продукти-товари. Враховуючи економічну ситуацію і невисоку платоспроможність українців, є сенс розвивати виробництво веганських товарів і продуктів в Україні в середньому ціновому сегменті, що дозволить збільшити обсяги продажів.

Виробництво і продаж продуктів

Як показує дослідження найбільших українських торгових майданчиків B2B, ринок заповнений в основному імпортними веганськими продуктами, дорогими для українського споживача. Імпорт — це мала упаковка та високі ціни. Українських виробників обмаль, пропозиція нижча за попит, через що бувають перебої з поставками у його магазині, та й українцям ще треба працювати над якістю, смаком продукції та досягати зниження цін за рахунок збільшення обсягів продажів.

Паштети, сейтан, морепродукти, веганські солодощі, хлібці, суперфуд, урбечі, тахіні, пікулі, горіхові пасти – все це продається імпортне. Потрібні веганський сир, рапсова олія, рослинне молоко гарної якості, у зручній упаковці, за доступними цінами.

Також можна виробляти соєві і пшеничні продукти для вегетаріанців і любителів дієт: соєвий сир тофу, соєвий майонез, соєві і пшеничні ковбаси, сосиски, сарделі і паштети, соєве молоко, соєві йогурти і десерти.

Крім ковбас, імпортуються і продаються в Україні вегетаріанська бастурма і суджук, сервелат, вегетаріанський сальтисон, веганські яйця (на молочній основі). Продаються імпортні хлібні продукти (слайси, флакси, коржі пападам і рисовий папір), солодощі (сироп топінамбура без цукру, сироп стевії, фініковий сироп, сироп виноградного цукру, сироп шовковиці). Це порожні ніші, що чекають на своїх виробників.

Веганський та етичний одяг

Перш за все це не окрема ніша, але вдалий маркетинговий хід і спосіб виділитися для дизайнера. Шуби, жилети, жакети з штучного хутра сприймаються як «етичні». Етичним називають і одяг, виготовлений з натуральних тканин, вручну, що теж є елементом життєвого стилю веганів.

Звісно, і взуття, пошите зі штучної шкіри вручну, можна продавати як «веганське», якщо є такий запит у споживача.

Косметика

Етична косметика — це та, що не тестується на тваринах і не містить інгредієнтів тваринного походження. Попит на натуральну екологічну косметику в Україні є, але виробників мало, та й продаються вони онлайн або на фестивалях, до полиць дрогері ще не доросли.  

Консалтинг і маркетинг

Нарешті, окрема ніша для підприємництва, — це консультації з дієтології, навчання веганської та сироїдської кухні, просування веганства і веганських продуктів. Майже невідомими є веганські нутрицевтика та фармацевтика, веганське спортивне харчування... За кордоном це цілі індустрії, які ще не охопили український ринок. Так що перед українськими веганами відкривається широкий простір для діяльності і бізнесу, якщо вони зуміють діяти в зв'язці з маркетологами, виховуючи свого споживача.