• You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Статті
  • Переселенець з Луганщини одягає француженок та створює білизну для відомого українського бренду

«Я мав довести собі, що зможу», - власник магазина став успішним фермером Донеччини

Олександр Чаплик / фото з особистого архіву
Олександр Чаплик / фото з особистого архіву

У 2017 році Олександр Чаплик зі Званівської громади Донеччини написав свій перший проект і подав його на грант.


Олександр Чаплик – житель села Верньокам’янське Званівської громади. Два роки тому він взяв участь у підготовці стратегії розвитку громади. Поїхав на свій перший тренінг і обрав, як каже сам, найскладніший напрямок – розвиток молочної галузі у селі.

У 2017 році написав перший проект і подав його на грант. Мріяв створити власну м'ясо-молочну ферму. На це отримав півмільона гривень – по 250 тисяч дали Донецька обласна державна адміністрація і Бахмутський район.

“Я придбав на одній агрофірмі Донеччини п'ятнадцять племінних телиць і п'ятнадцять бичків,- розповідає Олександр Чаплик. - Збудував для них приміщення – корівник, телятник, купив два доїльні апарати. Також вклав свої гроші, сам будував, закупив корми, зерно на зиму для тварин”.

«Інколи хотілося все кинути»

Він був першим у Бахмутському районі, хто показав приклад, як можна за грантові гроші почати розвивати малий бізнес. Кілька місяців, зізнається фермер, працював “в нуль”, без вихідних, не маючи прибутку і досвіду в тому, за що взявся.

“Інколи хотілося все кинути, - каже Олександр. - Та я мав довести собі, що зможу. Мені допомагала моя родина. Їхня підтримка тоді була дуже важливою. Тому продовжував набувати досвіду, читав літературу, радився з тими, хто мав знання”.

Так тривало вісім місяців. Купа грошей, сил і здоров’я  пішли на корми коровам, догляд за ними. Але фермер не здавався.

Моя задача – дати людям роботу

Спочатку родина Чапликів самотужки поралася по господарству, потім постало питання найняти людей. Зараз у фермера працюють чотири працівники: є доярка, скотник, ветеринарний лікар, що доглядає за тваринами.

За рік роботи Олександр Чаплик заснував бренд “Чубарочка”. Фермерські бринзу, cметану, вершкове масло, вершки, сир чекають покупці у сусідньому Сіверську, почали замовляти з інших міст Донеччини.

“Нещодавно ми почали виготовляти плавлений сир, планую для дітей зробити сирну масу з родзинками, щоб термін реалізації був один день. Українці все більше цінують натуральні продукти, бо це здорова домашня їжа”, - каже фермер.

Розвиток молокопереробки у селі

Нещодавна Олександр Чаплик отримав обладнання від ФАО ООН – сучасну лабораторію за чверть мільйона гривень, яка дозволить контролювати якість молока.

“Там є охолоджувач молока на 500 л і лабораторія молока (насоси, шланги). Зараз ми його вивчаємо, за тиждень маємо запустити в роботу, - радіє Олександр новому обладнанню. - Люди з нашого кооперативу здають мені молоко на переробку. Якщо інші перекупщики беруть по 5 гривень за літр, я пропонуватиму по 7 гривень”.

Також зараз фермер чекає поставок пастеризатора і пакувальної лінії, це дозволить кооперативу самотужки переробляти молоко. Це – наступний грант, у якому бере участь Олександр.

А ще він мріє, аби в кожному селі був молокоприймальний пункт і люди не здавали за копійки молоко, а навчилися його переробляти. На черзі відкриття такого у Званівці.

Першим відкрив у громаді кооператив

Поки інші думали і зважували, Олександр Чаплик ризикнув і відкрив у громаді кооператив. Не маючи досвіду, але з великим бажанням він взявся за цю нову для нього справу. Спочатку сам працював, а потім і людей найняв, а відтак бюджет громади вже отримує податки.

“Я вірю в те, що скоро екологічна продукція, що виробляється на нашій землі, буде знана далеко за межами громади і вийде на нові ринки, - говорить Званівський сільський голова Олександр Білицький. - Основне завдання фермерів - чесно працювати, платити податки, таким чином допомагати громаді та своїм прикладом заохочувати людей працювати на своїй землі”.

Мрія  - відродити українське село

Олександр сам із села, тож йому боляче дивитися на його занепад. Фермер переконаний, що є чотири шляхи відродження сіл в Україні: це створення кооперацій, малих підприємств, переробка своєї продукції і розвиток зеленого туризму.

“Цим шляхом пішли багато країн Європи, Канади. Поляки, прибалти до цього йшли десять років, - говорить чоловік. - Я вивчав їх досвід, поки на папері, але хочу потрапити до країн Прибалтики, Польщі, подивитися на їх досвід, порівняти зі своїми напрацюваннями”.

Свою мрію – відродити українське село, чоловік втілює кожного дня і впевнений, що у Донеччини є шанс стати успішним регіоном.

Стратегія розвитку на п’ять років

На найближчі п’ять років Олександр Чаплик склав свою стратегію розвитку. У його планах – запустити м’ясопереробку, суху заморозку ягід – малини, полуниці, смородини та овочів. Хоче звести тепличні комплекси і створити робочі місця. Переконаний, лише це зможе підняти економіку села і Званівської громади загалом.

А поки фермер спішить на поле збирати люцерну і ячмінь – цьогоріч взяв 15 га паїв, аби заготовити для корів натуральні корми. 

  • You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Статті
  • Переселенець з Луганщини одягає француженок та створює білизну для відомого українського бренду