На Донеччині переселенка допомагає дітям з аутизмом повірити в себе

Анна Тузова відкрила у Краматорську центр, де допомагає дітям з аутизмом / усі фото з архіву підприємниці
Анна Тузова відкрила у Краматорську центр, де допомагає дітям з аутизмом / усі фото з архіву підприємниці

Анна Тузова з родиною переїхала до Костянтинівки у 2014 році. За два роки філолог і перекладач за освітою відкрила кабінет, щоб надавати допомогу дітям з особливостями розвитку.


У липні 2014 року, коли бойовики залишили Слов’янськ та Краматорськ і вирушили на Донецьк, Анна Тузова з двома дітьми та чоловіком, приїхали до Костянтинівки, повідомляє «Бізнес-Схід».  

«Коли озброєні люди увійшли до Донецька, ми того ж дня виїхали з дітьми на безпечну територію, - згадує Анна Тузова події 2014 року. – Вдома з чоловіком мали бізнес, все лишили там, закрили крамниці».

Після переїзду Анна почала цікавитися, як допомогти дітям із синдромом уваги та гіперактивності. Стала відвідувати тренінги, їздити навчатися, читати літературу.

«Я почала дізнаватися, як допомагають дітям в Америці, Ізраїлі. Є спеціальні нейропсихологогічні методики, вони спрямовані на те, щоб дитина з дефіцитом уваги стала більш спокійно, концентрованою, я стала застосовувати ці методики, спочатку, щоб допомогти сину», - ділиться Анна.

Згодом знайомі стали просити допомогти, підказати, порадити. Анна впродовж року працювала як волонтерка, вивчала методики, що допомагають відновити мовлення.

«Десь рік я їздила по родинах, мені самій було цікаво, чи піде це, як бізнес. Спочатку мені було страшно зробити це джерелом доходу. Але у мене виходило, клієнти стали з’являтися, я зрозуміла, що треба відкрити кабінет», - каже Анна Тузова.

На прийом до Анни Тузової стали їхати люди з Краматорська, Слов’янська, Торецька. Підприємниця замислилися про створення центру у Краматорську, щоб людям з різних міст Донеччини було зручно доїхати.

У 2017 році Анна виграла грант від благодійного фонду «Карітас» на створення двох робочих місць. На отримані 60 тисяч гривень закупила меблі до свого центру у Краматорську.

Зараз у центрі працюють два фахівця, які надають дітям з аутизмом та іншими розладами необхідну допомогу. На прийом до центру люди записуються наперед за два тижні.

«Дуже багато людей, дітей потребують допомоги, - говорить Анна. – Є випадки, що до мене приходять з дитиною п’яти років, яка не розмовляє.  При цьому батьки нікуди не зверталися раніше. Так не можна. Лікування, яке почалося вчасно, найдієвіше. Батьки краще знають свою дитину, тому саме вони мають першими відчути сигнал тривоги і йти до фахівця. Треба спробувати все, щоб допомогти дитині».

У своєму центрі підприємниця та її фахівці застосовують американку методику «поведінкової терапії» – вона  підходить для дітей-аутистів, нейрокорекцію – для дітей із синдромом уваги, а також  методики, які допомагають розвинути мовлення у п’ятирічних дітей, якщо є затримка.

Стосовно впровадження інклюзивної освіти Анна вважає, що крім створення умов у школах і дитсадках, потрібно проводити навчання педагогів.

«Мені здається, що більш важливими є тренінги для вчителів та вихователів, - каже Анна. – Педагогів теж потрібно навчити, як з цими дітьми працювати, бо потім, привівши дитину з аутизмом до класу, страждають усі – ця дитина, батьки, діти в класі, учителька, бо не були готові до такого спілкування».

Нещодавно підприємниця виграла ще один грант від Данської ради у справах біженців. Анна планує обладнати приміщення для батьків, які чекають свою дитину під час занять, зробити перебування у центрі максимально комфортним для усіх, хто до неї приходить.

Батькам, які мають дітей з різними розладами мовлення, аутизмом, затримкою розвитку Анна Тузова радить теж вчитися спілкуванню з ними, аби відчувати потреби дитини і першими відгукуватися на них.