Відкриття бізнесу «кава на виніс»

фото з відкритих джерел
фото з відкритих джерел

«Кава на виніс» як бізнес — досить вигідна ідея, яка підійде підприємцю-початківцю.


Одним з найважливіших етапів при відкритті точки «кава на виніс», від якого залежить приблизно 80% успіху, є вибір розташування. Торгівля в такому форматі успішна за рахунок спонтанного продажу: «побачив — купив».  

Кава в паперовому стаканчику коштує в середньому 25 гривень — ціна невелика, і дохід формується за рахунок кількості продажу. Тому потрібно підібрати місце з великим потоком пішоходів, серед якого багато вашої цільової аудиторії.

Найкращі місця для кавової точки «кава на виніс»:

· зупинки громадського транспорту і станції метро;

· пішохідні переходи і великі перехрестя;

· парки, набережні, сквери, пішохідні вулиці;

· території поруч з бізнес-центрами, навчальними закладами, торговими центрами;

· самі торгові центри і бізнес-центри;

· аеропорти, вокзали, привокзальні площі.

Реєстрація бізнесу «кава на виніс»

Для відкриття кавової точки буде достатньо зареєструватись як ФОП. Щоб зрозуміти, який код КВЕД вказати при реєстрації, слід визначити, до чого відноситься даний вид кавового бізнесу. «Кава на виніс» відноситься до сфери громадського харчування. Тому код КВЕД, який слід вказати: 56.10 — «Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування». Також можна включити додаткові коди: 47.9 — Роздрібна торгівля поза магазинами і 47.25 — Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах.

Наступний етап — найскладніший, бо включає в себе збір всієї дозвільної документації. Щоб отримати дозвіл, необхідно підготувати наступний пакет документів:

документи, що засвідчують реєстрацію ФОП/ТОВ: свідоцтво про реєстрацію, ІНПП, виписка з ЄДРПОУ;

договір про оренду приміщення, або документ, що підтверджує право власності на торгове приміщення;

гігієнічні висновки та сертифікати якості на всю продукцію (надаються постачальниками продукції);

висновок СЕС;

санітарні книжки персоналу;

договір з обслуговуючими службами (вивезення сміття, пожежна служба, комунальними службами, проведення дезінфекції приміщення);

санітарний паспорт об’єкта;

банківські реквізити, завірені підписом і печаткою;

внутрішні документи (статут, журнал з техніки безпеки, технологічні карти).

Купуємо обладнання для точки «кава на виніс»

Головне обладнання для точки продажу кави – це, звичайно, кавова машина. Від неї залежить якість вашої продукції.

Підберіть хороший, надійний апарат, який має різні вбудовані функції. Лідерами у виробництві кавових апаратів визнані Італія і Швейцарія. Початкова ціна такого обладнання становить 60 000 гривень. Але для початку можна вибрати щось простіше без шкоди якості. Якісний кавовий апарат буде коштувати від 40 тис. гривень. При виборі зверніть увагу, щоб обсяг бака в апараті був не менше 8 літрів. Також апарат повинен вміщувати одноразові стаканчики об’ємом не менше 400 мл.

Не всі професійні кавомашини оснащені функцією помелу зерен. Тому вам може знадобитися кавомолка. Її вартість складе близько 5 000 гривень. Для зберігання молочної продукції знадобиться міні-холодильник. Вартість такого обладнання складе 7-10 000 гривень.

Для послуги «кава на виніс» потрібні паперові стаканчики. Виграшним варіантом будуть стаканчики з брендовою символікою, або незвичайним дизайном. Однак за такі речі доведеться заплатити більше. Ціна 100 стандартних стаканчиків об’ємом 300 мл становить 70 гривень. Додайте до них пластикові кришки, зручні утримувачі для перенесення, розмішувачі, серветки тощо. На це доведеться витратити близько 800 гривень.

Крім цього, вам буде потрібно мірний посуд, стійка, за якою будуть готувати каву, полки, стіл. Якщо приміщення дозволяє, можна зробити кілька столиків з барними стільцями, де відвідувачі можуть випити кави. Таким чином, додаткові витрати складуть 20-40 000 гривень.

Закуповуємо витратні матеріали

Бізнес буде успішним, якщо ви запропонуєте споживачам смачний напій. Це можливо тільки при закупівлі якісної сировини: зернової кави, питної води, свіжого молока, топінгів, сиропів та інших продуктів.

Ви будете здивовані, але смак кави на 70% залежить від якості води. Тому вам доведеться закуповувати воду. Краще брати м’яку воду — свіжу, прозору, з мінімальною мінералізацією. Щоб визначитися з постачальником, почитайте тематичні форуми та відгуки інших підприємців. В середньому вам буде потрібно 50-60 літрів води в день.

Оптовим продажем кавових зерен займається безліч компаній. Щоб не заблукати в назвах і вибрати гідного постачальника, зверніть увагу на кілька основних параметрів:

- ціна. Середня ціна 1 кг хорошої якісної кави – 250-300 гривень. З 1 кг кавових зерен вийде приготувати близько 130 чашок напою;

- асортимент продукції та можливі обсяги поставок. Якщо у вас невелика торгова точка, то вам немає сенсу робити великі закупівлі. Шукайте постачальників, які працюють з невеликими замовленнями;

- гарантії, які постачальник може надати. Обговоріть питання повернення, або обміну товару, термінів обробки претензій та інші моменти, які можуть виникнути при будь-яких порушеннях;

- місце розташування постачальника. Цей фактор впливає на швидкість і вартість доставки. Чим ближче постачальник знаходиться до вас, тим краще. Транспортні витрати в більшості випадків лягають на замовника, тобто на вас;

- умови оплати. Обов’язково уточніть, як працює постачальник: з передоплатою, або є можливість відстрочки платежу.

Головна вимога до постачальників — своєчасне постачання якісної і свіжої продукції. При цьому вся продукція повинна відповідати вимогам і мати сертифікати якості.

Підбираємо персонал точки «кава на виніс»

Для функціонування точки з послугою «кава на виніс» потрібна мінімальна кількість персоналу. На перших пора ви самі може виконувати всі функції, щоб заощадити на зарплаті. Пізніше ви може відійти від обслуговування клієнтів і займатися тільки документами: бухгалтерією, звітами для податкових органів, договорами з постачальниками тощо.

Якщо плануєте найняти співробітника, передбачте для нього ринкову оплату праці.

Залучаємо клієнтів

Для початку потрібно скласти портрет вашої цільової аудиторії. Це будуть люди від 17 до 40 років (в більшості студенти, або робочі). Оскільки продаж кави зазвичай імпульсивний, головною рекламою буде виступати вдале розташування.

Що ще потрібно робити, щоб зробити свій бізнес популярним?

- яскрава зовнішня реклама: вивіска, вказівник, дошка з меню, вивішена на фасаді будівлі (якщо зібралися міняти фасад будівлі, потрібно узгодження у відділі містобудування та архітектури міськради);

- просування через соціальні мережі;

- проведення різних акцій (знижки, спецпропозиції, флаєри на разову знижку, конкурс в рамках соціальної мережі, акція «п’ята кава в подарунок» тощо);

- «сарафанне радіо» для такого формату, як «кава з собою», теж добре працює. Подбайте про те, щоб ваша кава була смачною. Тоді «сарафанне радіо» стане методом просування, а не зниження ділової репутації.

Рахуємо доходи точки «кава з собою»

В середньому, торгова точка за 10 годин роботи здатна обслужити до 200 відвідувачів. Розкручена точка може в день приймати і 250 замовлень. У перші місяці ви не отримаєте таку відвідуваність, тому в розрахунку доходів будемо враховувати 100 відвідувачів в день.

Середній чек — 25 гривень. З цієї ціни приблизно 2,5 гривень припадає на собівартість кави.

Тоді отримаємо наступні показники:

дохід: 100 × 25 × 30 днів = 75 000 грн./міс;

собівартість: 100 × 2,5 × 30 днів = 7 500 грн./міс;

інші витрати: 25 тис. грн. в місяць

чистий прибуток: 75 000 – 7 500 – 25 000 = 42 500 гривень.

рентабельність бізнесу: 60%

термін окупності вкладень: 3-6 місяців.

Щоб кавова точка приносила прибуток з перших місяців відкриття, краще відкриватися восени. Продаж кави, все-таки, сезонний бізнес, який популярний в холодну пору року. Але не варто закривати торгову точку на літо. Додайте в меню різні коктейлі на основі кави. Сьогодні сформувалася така культура споживання кавових напоїв, що багато хто п’є її щодня.