Краудфандинг – це спосіб залучення коштів до проєкту за допомогою внесків доброчинців. Зазвичай, для краудфандингу використовують спеціальні онлайн-платформи, але також можна організовувати збір коштів на своїх ресурсах, повідомляється на сторінці Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» у Фейсбуці.
Краудфандинг буває:
- без винагороди – безвідплатні пожертви;
- з нефінансовою винагородою – автор віддячує інвесторам в негрошовій фірмі, зазвичай своїм готовим продуктом або ж подарунками в залежності від внеску;
- з фінансовою винагородою = краудінвестінг – інвестори отримують відсоток від доходів і продажів.
Краудфандинг може застосовуватись на будь-якому етапі розвитку компанії, але найчастіше до нього звертаються на стадії ідеї чи розробки прототипу.
Його головна перевага – можливість отримати фінансування без участі банків, венчурних фондів і бірж, а також можливість перевірити попит з боку потенційної аудиторії.
У 2018 році глобальний ринок краудфандингу склав $10,2 мільярда і тисячі компаній успішно використовують краудфандинг-платформи. Наприклад, компанія Pebble Technology профінансувала розробку свого смарт годинника за допомогою майданчика Kickstarter, де їм вдалось зібрати $10,3 мільйона.
Українська компанія Petcube зібрала на Kickstarter $251 000 на пристрій для дистанційного спостереження за тваринами. А стартапу Smart Atoms на тому самому онлайн-майданчику вдалось отримати $369 000 на розробку розумного годинника LaMetric.
Найпопулярніші українські та світові краудфандингові платформи наступні:
Kickstarter www.kickstarter.com/
Indiegogo www.indiegogo.com/
Crowdfunder www.crowdfunder.com/
Спільнокошт www.biggggidea.com