«Щоб побороти рейдерство, треба відкрити ринок землі», – фермери Донбасу

Фермери Донеччини виступають за відкриття ринку землі/фото: capital.ua
Фермери Донеччини виступають за відкриття ринку землі/фото: capital.ua

У Святогірську на Донеччині відбувся перший обласний земельний форум, головними питанням якого стали етапи впровадження земельної реформи, рейдерства та пошук вирішення проблем місцевих аграріїв.


Обговорити питання щодо мораторію на продаж сільськогосподарських земель до Святогірська, що на Донеччині, на перший обласний земельний форум з’їхалися аграрії з Донецької та Луганської областей, повідомляє «Бізнес-Схід» з посиланням на прес-службу «Всеукраїнської аграрної ради».

На форумі підприємці висловили своє бачення ринку землі, говорили про складнощі з ліцензуванням пального, ціни на добрива, нерівноцінну підтримку агрохолдингів з боку держави, а не малих фермерських господарств. 

«Запуск ринку землі має відбуватись поетапно, - відзначили учасники заходу. -  На перших етапах має бути наповнений держгеокадастр та прийнято відповідні нормативні акти, які захистять малий та середній аграрний бізнес від рейдерства. На цьому ж етапі має бути вирішено питання доступу аграріїв до доступних кредитів під низькі відсотки».

За думкою фермерів Донеччини, зняття мораторію на продаж землі буде корисним не лише аграріям, а й чиновникам, адже місцеві бюджети отримають додаткові фінансові надходження.

«На мою думку, земля повинна продаватися, мораторій треба знімати, хоча неофіційно це все давно продається, - поділився думками фермер з Бахмутського району Олександр Чаплик. - Наприклад, подзвоніть місцевим багатіям і скажіть, що маєте пай, Вам одразу скажуть ціну на нього – до 500 доларів за га, запропонують оформити, звісно, що це незаконно. Якби землю в Україні можна було продавати, усі власники виграли б від цього – продавали, здавали агрохолдингам в оренду або фермери самі б обробляли».

Підприємець Олександр Чаплик має кілька гектарів землі у Бахмутському районі, які використовує їх під пасовиська для корів. Чоловік каже, що в усіх країнах Європи земля продається, – від цього виграє і власник ділянки, і бізнес, який на ній створено.

За словами фермера, спочатку потрібно провести інвентаризацію усіх земель в Україні, гроші від їх використання мають надходити до бюджетів громад.

«Якщо провести інвентаризацію усіх земель і встановити ринкову ціну, це наповнило б місцеві бюджети. Зараз землю (паї) люди здають в оренду агрохолдингам і отримують за це копійки, я вважаю, така ситуація через відсутність прозорої ціни у державі на оренду і загалом ринок землі», - додав фермер.