Фермер з Донеччини судиться з державою за невиплачені компенсації

Фермер з Донеччини судиться з державою за невиплачені компенсації
Фермер з Донеччини судиться з державою за невиплачені компенсації

Василь Яйленко з Нікольського району подав позов до суду, оскільки держава не виплатила йому компенсації за саджанці та відсотки за кредитами, зараз справу розглядає Верховний суд України.


У 2014 році Василь Яйленко взяв кредит і заклав 17 гектарів саду. Посадив саджанці яблунь, груш, черешень, абрикоси, горіхів, повідомляє «Бізнес-Схід».

На закладку саду у селі Тополине Нікольського району підприємець витратив 200 тисяч доларів. За курсом, який був на той час, це дорівнювало 1,5 мільйони гривень.

«Я давно мріяв про сад, щоб фрукти не привозити, а вирощувати на своїй землі. Тому зважився на цей крок. Допомагала уся моя родина, це стало родинною справою», - розповів голова фермерського господарства “Надія-1” Василь Яйленко.

Фермер тоді ж звернувся за компенсацією, але йому відмовили у профільному міністерстві, сказали, що не отримували документи.

Торік фермер отримав гарний врожай яблук – понад 30 тон. Але саме через врожай він не міг їх продати, ціна на ринку була низькою.

«У нас багато ручної праці, це обрізка дерев, оприскування від шкідників. Сад потребує багато уваги», – говорить підприємець.

У 2018 році півмільйона гривень фермер витратив на обладнання холодильників, щоб зберігати фрукти.

«Кілька разів я звертався за відшкодуванням відсотків, вартості саджанців, зібрав усі документи, але мені сказали, що чи то загубили мої документи, чи взагалі їх не отримували. На суд чиновники з нашої райадміністрації взагалі не приїхали. Так не може бути. Держава виділяє великі компенсації агрохолдингам, а фермери її не отримують, про яку підтримку ми говоримо», - каже Василь.

В управлінні агропромислового господарства Нікольської райдержадмінстрації розповіли, що фермер дійсно звертався по державну допомогу, приносив усі документи.

«Ми ці документи перенаправляли на Мінагрополітики, яке безпосереднього розглядає заявки фермерів. Василь Яйленко двічі звертався – у 2014 та 2017 роках, зараз його справа ще у суді. Чому така ситуація, я не знаю, фермери з інших районів на Донеччині отримують відшкодування», - сказав керівник управління АПК Нікольської РДА Віталій Рощупкін.

Крім яблунь, фермер Яйленко має кілька гектарів горіхів. Перші плоди дерева почали вже давати, за рік-два він очікує першого врожаю.

«У фермерів дві складові, від яких він залежить, - врожай і ціна. Якщо гарна, сприятлива погода, то врожай гарний, але ціна низька. Якщо погода завадила і врожай низький, то ціна висока на продукцію, але тоді немає потрібних обсягів», – сказав підприємець.

Цьогоріч Василь Яйленко очікує, що яблук у його саду буде мало, а відтак, на ринку вони будуть за високою ціною.

Зараз фермер подав позов до Верховного суду України і сподівається на позитивне рішення, що держава йому виплатить обіцяне відшкодування і він зможе розвивати садівництво на південній частині Донеччини, яка є зоною ризикованого землеробства. 

Гроші на розвиток садівництва фермер витрачає з прибутків від вирощування зернових культур. Зараз на його полях тривають жнива.