За сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» фермери зі Cтаниці Луганської отримують консультації, як покращити агротехнічні процеси.
Сільськогосподарський кооператив «Овочі Станичників» цьогоріч пізніше садитиме розсаду томатів. Карантин вплинув на скорочення робочих місць, що призвело до зниження доходів населення.
«Ми завжди старалися виростити томати якомога раніше – це дорогі томати, які ми продавали у травні. Але зараз через карантин люди не зможуть купити ранню дорогу продукцію, ми вирішили, що будемо садити насіння пізніше. Зазвичай, висаджували їх вкінці січня – на початку лютого, зараз готуємося висадити в середині лютого. Так наші витрати на опалення, освітлення теплиць будуть меншими, відповідно, ми зможемо запропонувати покупцям дешевші томати. На опалення однієї теплиці ми витрачаємо до 15 кубометрів лісу, тож пів місяця буде економія», – розповідає співзасновниця кооперативу “Овочі Станичників” Маріанна Нещерет.
«У кожній сфері необхідно розвиватися. Сьогодні фермер має розуміти, що асортимент томатів – це не лише рожеві та червоні. Необхідно додавати різні кольори, форми та смаки. Тому дуже важливою складовою успіху є вирощування нових або селекційних, які взагалі ще не мають назви, гібридів. Мій попередній досвід свідчить, що розширення асортименту та наявність « екзотичних » позицій дозволяє підвищити дохідність теплиці в 1,5-2 рази при правильному підході. Тому я дуже радий, що фермери зі Станиці розуміють ці тенденції та активно їх впроваджують», – сказав спеціаліст аграрного сектору Проєкту USAID Олександр Карельсон.
Взимку в теплицях фермери зробили нові стелажі, на яких буде стояти у горщиках розсада. Це забезпечить рослинам вдосталь повітря та не затримає зайву вологу в корінцях.
«Ми докладаємо великих зусиль, аби виростити розсаду томатів, а потім “ранимо” ці маленькі рослини, коли їхнє коріння вростає у підстилку з тирси, сосни, насіння. Ми проаналізували свої помилки та вирішили зробити металеві стелажі. Раніше вони стояли на землі, столах. Це дозволить нам виростити та садити більш якісну розсаду томатів», – каже Маріанна.
А ще фермери ведуть щоденники. У родині Маріанни Нещерет їх вже двадцять – з 2001 року – по одному за кожен рік. У них записують, коли посадили насіння, як воно зійшло, коли внесли добрива, висадили у ґрунт, як відбулося запилення, який зібрали врожай.
«Це свого роду літопис досвіду вирощування томатів моєї родини. Там все – і погода, і умови, і врожайність, і ціни, за яким ми продавали томати. То все цікаво гортати, згадати та проаналізувати свої напрацювання. От, наприклад, колись ми збирали по 4-5 кілограмів томатів з одного куща. Зараз – по 10 кг. Це все завдяки кращій технології вирощування, адже щороку ми виправляємо якісь помилки, покращуємо процеси у теплицях. Але все це приходить з досвідом», – говорить Маріанна.
«Фермер, який робить нотатки та фіксує технологію, завжди буде успішнішим та більш обізнаним, ніж фермер який цього не робить. А фермер, який занотовує свої плани та формує технологію на початку року, створює бюджет, розробляє кожен крок щотижнево та щоденно, завжди буде успішнішим та більш обізнаним, ніж попередні дві категорії. Адже коли створюється план, виникає системність та логічний взаємозв’язок між кожною дією. Мені дуже приємно, що відвідуючи теплиці станичан, я часто бачу календарний план технології вирощування на поточний рік. Це свідчить про високу культуру агротехніки та відповідальний і продуманий підхід до своєї справи», – каже Олександр Карельсон.