Банківські активи підприємців будуть доступні правоохоронним органам

фото з відкритих джерел
фото з відкритих джерел

Почав діяти новий порядок розкриття банківської таємниці.


Прокуратура, СБУ, Держбюро розслідувань можуть отримати на письмовий запит без рішення суду доступ до інформації про операції за рахунками осіб, включаючи інформацію про контрагентів, навіть якщо їхні рахунки відкриті в інших банках, повідомляє «Бізнес-Схід».

Це передбачено законом, ухваленим Верховною Радою 31 жовтня 2019 року. Ним були внесені зміни, зокрема, до ст. 62 Закону "Про банки і банківську діяльність", що передбачають спрощення порядку розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю.

У свою чергу, Національний банк упорядкував норми Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджених постановою відповідно до законодавства.

Відповідні зміни затверджені постановою НБУ №13 від 31 січня 2020 року.

Коли набирають чинність нові правила ?

Постанова №13 набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, крім пункту 3 Змін (щодо нової редакції даних банківської таємниці), який набирає чинності з 01 квітня 2020 року. Відповідно нові правила розкривання інформації почали діяти з 1 лютого 2020 року.

Для кого розкриватиметься банківська таємниця по-новому?

Відповідно до Закону, інформація без судового рішення буде надаватися:
- органам прокуратури України, Служби безпеки України, Державному бюро розслідувань, Національної поліції, Національному антикорупційному бюро України, Антимонопольного комітету України — на їх письмову вимогу стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу;
- органам прокуратури України, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України у справах щодо виявлення необґрунтованих активів та збору доказів їх необґрунтованості в межах їх компетенції — на їх письмову вимогу щодо операцій за рахунками конкретної юридичної особи, фізичної особи-суб’єкта підприємницької діяльності або фізичної особи за конкретний проміжок часу із зазначенням контрагентів;
-  Національному антикорупційному бюро України в межах його компетенції, у тому числі у справах щодо виявлення необґрунтованих активів та збору доказів їх необґрунтованості, — на його письмову вимогу щодо рахунків, вкладів, правочинів, операцій за рахунками або без відкриття рахунків конкретної юридичної особи, фізичної особи-суб’єкта підприємницької діяльності або фізичної особи за конкретний проміжок часу із зазначенням контрагентів.