Як закрити ФОП у 2020 році?

фото з відкритих джерел
фото з відкритих джерел

Наскільки це складно і чи можна спростити процес.


В останні роки закриття діяльності фізичної особи-підприємця (ФОП) значно спростилося. Тепер більшість етапів цього процесу можна пройти онлайн, повідомляє «Бізнес-Схід» з посиланням на finance.ua.

Але все ж ще залишилися моменти, які можуть затягнути його на місяці, а то й роки. Про особливості процедури ліквідації ФОП і про те, як її можна спростити у матеріалі.

Отже, ви — ФОП, але вирішили згорнути свою діяльність або зробити в ній паузу. І в одному, і в іншому випадку своє підприємство краще закрити. Раніше багато підприємців воліли тримати ФОП, які не працюють, в «сплячому» режимі, звітуючи перед податковою про нульові доходи. Сьогодні це невигідно. Починаючи з 2017 року всі ФОП — навіть за відсутності доходу — зобов'язані щомісячно сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ).

Соціальний внесок становить 22% від мінімальної зарплати, що в 2019 році дорівнює 918,06 грн. При цьому строку давності у нього немає. Якщо у вас залишаться борги з його сплати, то гасити їх доведеться так чи інакше, плюс ще й сплатити штраф за прострочення платежу. Тому, навіть якщо ви вирішили не зупинити, а просто заморозити свій бізнес, то ФОП краще закрити, а потім, якщо потрібно, відкрити повторно.

Процес закриття складається з 6 етапів:

1. Подати заяву держреєстратору

Перше, що потрібно зробити — подати заяву держреєстратору про припинення підприємницької діяльності. У відділ з питань реєстрації юридичних осіб та ФОП — той, який раніше відкривав ваше ФОП. У Києві, наприклад, вони працюють через Центри надання адміністративних послуг.

При собі з документів потрібно мати:

паспорт;

ідентифікаційний код;

заповнену форму 12 (заява про припинення діяльності ФОП). Бланк можна знайти тут.

Але набагато зручніше подати заяву онлайн. Зробити це можна двома способами.

Або через систему «Он-Лайн Будинок Юстиції». Для цього там потрібно зареєструватися та мати електронний цифровий підпис, який можна створити в Приват24.

Або через портал держпослуг iGov. Але він не покриває всю Україну. Зараз до послуги ліквідації ФОП на порталі підключені лише три області — Донецька, Дніпропетровська та Тернопільська.

На обробку заяви у реєстратора є три робочі дні, тому краще її подавати не в останні дні місяця. Через вихідні або свята її можуть зареєструвати початком наступного, і тоді зайвий раз доведеться заплатити ЄСВ.

2. Сплатити податки

Тут все зрозуміло. У відділенні ДФС потрібно дізнатися, чи є у вас борги з податків і, якщо так – погасити їх. Податки доведеться сплатити за весь період діяльності, включаючи місяць закриття.

3. Подати ліквідаційні звіти до ДФС

Третій крок — подання ліквідаційного звіту з ЄСВ. Зробити це потрібно протягом 30 календарних днів після реєстрації заяви про закриття ФОП. І тут є нюанси, які залежать від використовуваної системи оподаткування: загальної або єдиний податок.

Якщо підприємець в останній рік роботи був на загальній системі, то, крім звіту з ЄСВ, потрібно подати декларацію про майно і доходи. У ній потрібно вказати доходи тільки від підприємницької діяльності.

Якщо ж ФОП був на єдиному податку, то крім звіту з ЄСВ потрібно подати ліквідаційну декларацію платника єдиного податку. Для 3-ї групи — за останній квартал, для 1-ї та 2-ї — за останній рік.

Наприклад, якщо ви зупинили свій ФОП в серпні і були на 3-й групі, то до 19 листопада (період подання звіту за попередній квартал) подаєте декларацію за третій квартал. Якщо ви були на 2-групі, то подаєте її з 1 січня до 1 березня наступного року.

Документи можна подати в паперовому вигляді особисто (або дати доручення третій особі) або відправити поштою рекомендованим листом з описом вмісту та повідомленням про вручення.

А можна онлайн – через електронний кабінет на сайті ДФС. Знову ж таки – якщо у вас є ЕЦП. Тут, до речі, можна перевірити і наявність боргів з податків (крок 2).

Якщо не вкластися в строки подання ліквідаційних звітів, доведеться заплатити штраф у 170 гривень.

  4. Закрити рахунки в банку

Наступний етап — закрити всі банківські рахунки ФОП. Їх список можна подивитися в електронному кабінеті на сайті ДФС. Крім того, за ними потрібно отримати виписки за останні три календарні роки. Тобто якщо ФОП закривається в кінці 2019 року, то потрібні виписки з 1 січня 2016 року.

5. Пройти аудиторську перевірку

Це, з одного боку, найдовший етап закриття ФОП, з іншого – він начебто і не обов'язковий. Податковий кодекс не зобов'язує підприємців при закритті проходити аудиторську перевірку. Але деякі експерти рекомендують це зробити. Особливо тим, хто в подальшому не планує відновлювати свою діяльність.

Заява складається у довільній формі і подається в відділення ДФС.

Після того, як аудитора призначили, у нього є 10 днів на перевірку.

Йому потрібно надати пакет документів щодо діяльності ФОП за три останні повні роки:

книгу обліку доходів і витрат;

договори, рахунки і акти з доходів і видатків, звіти з податків;

виписки з банку за закритими рахунками ФОП.

Після перевірки в разі переплати податків їх повертають на рахунок фізособи в банку. Потрібно написати відповідну заяву із зазначенням всіх реквізитів. А в разі недоплати доведеться закрити борг, а також оплатити ще пеню і штраф.

Якщо підприємець не згоден з рішенням аудитора з приводу штрафів, протягом 10 днів він може оскаржити його в суді. Хоча на практиці таке буває дуже рідко, кажуть юристи.

Після проведення аудиторської перевірки і взаємозаліків з податків аудитор протягом місяця підписує обхідний лист в різних відділах ДФС і знімає ФОП з обліку. Перевірити, чи завершена повністю ця процедура, можна в реєстрі на сайті Мін'юсту.

6. Як спростити процес закриття ФОП

В середньому, за словами експертів, закриття ФОП триває близько пів року. Це якщо періодично телефонувати податковому інспектору і питати про призначення аудитора. Якщо цього не робити, ліквідація може затягнутися на рік і більше.

Перше, що може спростити цей процес, – подання всіх документів онлайн. Так ви все зможете зробити вдома, без поїздок до реєстратора, фіскальної служби та стояння там в чергах. Але якщо ви вирішите проходити аудиторську перевірку, то уникнути візиту до податкової не вийде.

Ну і найпростіший спосіб полегшити собі життя – звернутися до юристів і доручити закриття ім. Це, звичайно, не безкоштовно і буде коштувати кілька тисяч гривень.

Висновки

Якщо у вас є «заморожений» ФОП або ви працюєте, але плануєте згортати бізнес, своє підприємство краще закрити. Інакше доведеться платити єдиний соціальний внесок. У процесі закриття варто врахувати такі моменти:

заяву держреєстратору краще подавати не в останні дні місяця; простіше це зробити онлайн на сайті Мін'юсту, створивши ЕПЦ через Приват24;

ліквідаційні звіти простіше подавати онлайн в особистому кабінеті на сайті ДФС; там же можна дізнатися суми податків, які потрібно доплатити;

якщо вирішили проводити аудит, періодично телефонуйте податковому інспектору і нагадуйте про себе, просіть про призначення аудитора;

після завершення роботи аудитора на сайті Мін'юсту перевірте, чи знято з обліку в реєстрі ФОП.