Малий та середній бізнес Донеччини вже рахує збитки від карантину

фото-колаж: Бізнес - Схід
фото-колаж: Бізнес - Схід

Як виживатимуть підприємці Донеччини під час коронавірусної кризи?


Малий та середній бізнес Донеччини готується до важких часів через коронавірусну кризу. Закриття у містах на час карантину кафе, магазинів, інших підприємств може призвести до їхнього банкрутства. Як виживатимуть підприємці у нелегкі часи, дізнавалася журналістка «Бізнес-Схід».

У зв’язку з пандемією коронавірусу з 12 березня вся Україна офіційно на карантині. Аби запобігти поширенню вірусу, з 17 березня закриваються майже всі торговельні заклади, заклади харчування, обмежене транспортне сполучення між містами та регіонами. Коронавірусна криза торкнулася й підприємців Донеччини.

Павло Зайцев, директор ІТ-компанії «Ареал» (м. Краматорськ)

«Можливість випробувати нові інструменти командної роботи»

«Карантин не став для нас несподіванкою. Розуміння того, що це станеться рано чи пізно було вже в січні. Наша компанія з вівторка, 17 березня, перейшла на віддалений режим роботи. Благо в IT-сфері це можливо зробити досить просто.

Завдання номер один: зберегти здоров'я колективу. А коли немає вакцини, то скорочення прямих контактів на вулиці, в транспорті, з клієнтами — єдиний спосіб не захворіти.

Завдання номер два: зберегти бізнес.

Як і для багатьох в країні, карантин і його наслідки — віддалений режим роботи, є для нас випробуванням. І можливість випробувати нові інструменти командної роботи».

Анна Нечепуренко, власниця родинної студії краси «Family Style» (м. Краматорськ)

«Я вважаю, що це сильний удар по малому і середньому бізнесу»

«Як тільки по нашому місту остаточно ухвалять постанову про закриття всіх установ — закриваюсь. Як платити оренду і податки ще не знаю. Щодо засобів безпеки, то намагаюся виконувати добросовісно. Але зіткнулася з проблемою спекуляції, як і всі інші: масок немає, дезінфекторів теж.

Для свого салону замовила опромінювач-рециркулятор бактерицидний, ціна була 2100 грн, тепер вже повідомляють, що ціна підніметься до 3500 грн. І так у всьому...

Дуже подіваюся на прийняття Верховною Радою адекватних заходів щодо податкових канікул та реального втілення їх у життя. А ще розуміння з боку орендодавців, бо найстрашніше, що невідомо коли це все закінчиться…і скільки малого бізнесу залишиться після всього цього…і скільки безробітних з'явиться. Я вважаю, що це сильний удар по малому і середньому бізнесу».

Марина Мостова, власниця равликової ферми. (Приазов’я)

«Сподіваємося, що світова медицина знайде рішення»

«У нас родинний бізнес — равликова ферма. Ми не зможемо зупинити роботу бо годування і розмноження тварин — це процес безперервний.

Ми вже відчули наслідки епідемії в Європі, були змушені перервати переговори щодо доставок до Іспанії та Франції. Дуже сподіваємося, що світова медицина незабаром знайде розв'язання цієї проблеми».

Анна Петриченко, керівниця текстильного кластеру Донеччини

«Пам'ятати: будь-яка криза обов'язково дає нові можливості!»

У складний період хочеться дати кілька порад підприємцям і не тільки.

1. Критично оцінювати інформацію і не піддаватися паніці.

2. Продумати механізм доставлення своєї продукції до дверей клієнта, щоб максимально виключити контакти, але, разом з тим, і налагодити новий рівень сервісу і зручності для замовників.

3. Звернути більше уваги на інтернет-просування.

4. Доробити те, до чого зазвичай не доходять руки.

Наприклад, зробити якісні фото продукції, заготовити тексти для продажів на пів року вперед, наповнити сайт (сторінки в соцмережах) корисною інформацією.

5. Зателефонувати друзям, знайомим, родичам як потенційним покупцям своєї продукції, попросити їх також обдзвонити знайомих.

З таких несподіваних контактів часто виникають стійкі бізнес-зв'язки.

6. Продумати, як можна розширити асортимент продукції відповідно до ситуації.

І пам'ятати: будь-яка криза обов'язково дає нові можливості!