• You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Новини
  • ФОП припинив діяльність: коли подається звіт та сплачується єдиний внесок

Одіозний закон №1210: що думає бізнес про нові правила

фото з відкритих джерел
фото з відкритих джерел

Запровадження абсолютно іншої системи застосування штрафних санкцій та відповідальності платників податків.


Закон про зміни до правил оподаткування №466 (раніше законопроєкт 1210) набув чинності близько місяця тому. Але критика навколо нього досі не вщухає. Еспресо.TV  запитало у представників галузевих асоціацій та представників бізнесу, що вони думають про зміну правил гри.

Катерина Глазкова, виконавча директорка Спілки українських підприємців:

Спілка неодноразово виступала проти самого законопроєкту №1210, оскільки значна частина положень документу може негативно позначитись на умовах ведення бізнесу в Україні. Частина нововведень у чинній редакції суттєво збільшує адміністрування та фіскальний тиск на підприємців.

Контролюючі органи отримують право тлумачити норми права та обставини, а також визначати наявність вини у діях платника податків. Такі зміни збільшують корупційні можливості податкових органів.

Контролюючий орган зможе вимагати «інші документи та інформацію», необхідні для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки», що без конкретизації документів та вичерпності їх переліку надасть податківцям право на власний розсуд вимагати будь-які обсяги будь-яких документів у 15 денний строк.

Вводяться нові штрафи за порушення строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування щодо операцій без ПДВ або зі ставкою 0%, що збільшує адміністративний тиск на платників податків, але не несе жодного практичного значення для бюджету.

Юлія Дроговоз, віцепрезидентка «Українського союзу промисловців і підприємців» (УСПП):

З точки зору взаємодії з податковою закон №466 вплине на весь бізнес, тому що запроваджується абсолютно інша система застосування штрафних санкцій та відповідальності платників податків.
 
Досить сказати, що вводиться концепція провини - у Податковому кодексі є визначення «винні діяння» і «діяння, вчинені умисно». Я з самого початку розуміла, що це дуже небезпечні норми. Уявіть: за підсумками перевірки податковий інспектор буде кваліфікувати дії платника, як «винні», як «вчинені умисно». Це дуже суб'єктивно саме по собі і вимагає серйозних доказів, що не входить до повноважень податкових органів та інспектора.
 
Запровадили дуже багато норм, що стосуються взаємин з нерезидентами. Це буде дуже сильно бити по іноземним компаніям, по підприємствам з іноземними інвестиціями, по взаємовідносинам українських компаній з іноземними партнерами.
 
Цей закон повністю спотворює всю філософію взаємин між бізнесом та контролюючими органами. Якщо раніше був сильний посил «Бізнес і влада – партнери», то зараз баланс порушений в бік податкових, правоохоронних органів.

Дмитро Олійник, голова Ради Федерації роботодавців України:

Федерація роботодавців послідовно виступала проти закону №466. Він має корупційні ризики, створює гірші, ніж у сусідів, умови для ведення бізнесу і погіршує бізнес-клімат.

Закон надає права податківцям приймати рішення щодо рівня штрафів. Це надзвичайно корупціогенна норма. Уявіть податківця, який приходить на перевірку, пише чернеточку. А після цієї чернеточки є поле для того, щоб торгуватися: 50% штраф державі, чи 25% - мені, щоб всі «розійшлись добре». Ці надзвичайно корупційні норми треба прибирати - і концепцію «вини», і право податківця визначати суму штрафу.
 
Закон створює нерівні правила для різних суб’єктів господарювання. Наприклад, чому власники ОВГЗ - нерезиденти мають звільнятися не тільки від податку на прибуток по відсоткам, а й навіть від прибутку від їх купівлі-продажу? Це говорить про те, що держава дружелюбна до спекулянтів. А чому промисловість таких форматів не має?

У законодавстві і так небагато стимулів для того, щоб сюди йшли інвестиції, щоб переробна промисловість розвивалася. Закон скасував так звані «соєві правки», які стимулювали переробку сої та ріпаку в Україні. Тепер їх буде вивозити вигідніше, ніж тут переробляти. 

  • You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Новини
  • ФОП припинив діяльність: коли подається звіт та сплачується єдиний внесок