Музикант став бджолярем: історія бізнесу підприємця з Луганщини

власне фото: Роман Кирильєв
власне фото: Роман Кирильєв

Навчився бджільництву на тренінгах USAID та започаткував власну справу.


Роман Кирильєв живе у Старобільську Луганської області. За освітою він музикант, керівник ансамблю народних інструментів. Два роки тому, крім викладацької роботи, вирішив стати бджолярем, розповідають на сторінці у Фейсбук Проєкту, передає «Бізнес-Схід».

За сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» чоловік вчився бджільництву на тренінгах, які організовував Проєкт USAID.

Роман викладає у Старобільській школі мистецтв по класу гітари, нещодавно заснував приватну музичну студію, де також навчає дітей. Захоплення бджолярством почалося два роки тому, коли друг подарував йому дві бджолині сім’ї.

«Мій друг — Михайло — бджоляр у третьому поколінні, якось він приніс мені дві бджолині сім’ї, з них почалося моє бджільництво. Ця справа дає мені насолоду, це мій внесок у збереження природи, адже без запилення бджолами врожаю не буде. І ще це додатковий заробіток», — ділиться Роман.

Коли прочитаного і почутого про бджільництво стало не вистачати, чоловік подав заявку на тренінг від Проєкту USAID, де професійні тренери навчали цій справі.
«Я – новачок у бджолярстві, багато треба знати. На цих тренінгах я почув багато нової цікавої для себе інформації, цінним є те, що ми побували на кількох пасіках, могли послікуватися з досвіченими бджолярами, дізнатися про їхній досвід», - розповідає Роман.

Цієї весни через холодну погоду меду було мало. Але Роман качав травневий мед.
«Мені пощастило з полем. Мої вулики знаходяться на Білокуракинщині, десь за 30 км від Старобільська. Ми з другом знайшли поле, де аграрії посіяли рапс. Ця культура дуже медоносна. Лише завдяки цьому я мав травневий мед», - каже бджоляр.

На тренінгах викладачі радили спілкуватися з аграріями, щоб ті попереджали про майбутні обробки полів і не труїли бджіл.
«Я скористався цієї порадою. Розшукав власника цього поля і домовився з ним. Так я наперед знав, коли він буде обробляти поля. Завдяки цьому усі мої бджолині сім’ї здорові. Коли пасічники скаржаться на аграріїв, значить, вони не можуть домовитися, це важливо», — поділився стробільчанин.

Зараз на пасіці Кирильєва 50 бджолосімей. Роман каже, що інколи вмикає бджолам музику, так працювати легше. Розширювати свою пасіку він не планує, натомість хоче покращити її якість, щоб отримувати і моральне задоволення, і більші гроші від того, що влітку у спекотну погоду працює коло кольорових будиночків з цими комахами.

Зараз Роман завершує навчання за професією «Бджоляр» у Гадяцькому аграрному училищі на Полтавщині. Цими днями він складає іспити. Вважає, що ця освіта допоможе у подальшому розвитку пасіки.