Бізнес на меді: історія розвитку власної справи переселенця з Луганщини

Фото: IOM Ukraine у Фейсбуці
Фото: IOM Ukraine у Фейсбуці

Грантове фінансування та вміння, отримані ще в дитинстві, допомагають переселенцю розвивати власний бізнес.


Дачний будинок у Співаківці, що в Луганській області, став оселею для Костянтина, колись топ-менеджера будівельної компанії в Луганську, повідомляється у матеріалі на сторінці IOM Ukraine у Фейсбуці.

Коли почалася війна, Костянтин та його родина знайшли притулок тут, за 80 км на північ від рідного міста. У будиночку, зведеному в 1960-х роках, тісняться ще дві сім'ї — тесть і теща Костянтина та родина їхнього сина.

«Ми проводили тут літні відпустки, а для постійного проживання, особливо в холодну пору року, дача не була пристосована», — каже Костянтин. Утім, на інше житло грошей не було, тож сім’ї відремонтували дім й залишилися в Співаківці. «Однією з головних проблем у селі є пошук роботи», — каже Костянтин. Вирішенням проблеми стала власна справа: бджільництво.

Чоловік розповідає: «Мій батько тримав пасіку як хобі, і ще тоді я багато чого навчився в нього. Настав час згадати ці знання й застосувати їх, щоб прогодувати мою родини».

У селі та його околицях росте багато медоносів, є й великий акацієвий гай, а це можливість виробляти один найдорожчих і найпопулярніших в Україні медів — акацієвий. Поки Костянтин, залишившись у селі, вирішував організаційні питання майбутнього бізнесу, його зять поїхав на заробітки за кордон, щоб зібрати стартовий капітал.

Коли через кілька місяців по від´їзду зять почав надсилати грошові перекази, Костянтин змайстрував перші дерев’яні вулики та придбав бджолині сіv´ї. Із часом пасіка виросла до 55 бджолиних сімей. «Однак нові можливості для бізнесу відкрилися, коли я взяв участь у програмі МОМ для трудових мігрантів та їхніх сімей», — розповідає бджоляр.

Пілотна ініціатива, яку МОМ втілює за фінансування від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), допомагає трудовим мігрантам та їхнім родинам інвестувати свої заощадження в сталий розвиток на батьківщині. Фінансування базується на принципі «1+1», тобто на кожен долар власних коштів, вкладених у розвиток бізнесу в Україні, учасники отримують ще один долар як безповоротний грант на придбання обладнання.

Костянтин пройшов онлайн бізнес-тренінг, подав свій бізнес-план і за результатами конкурсного відбору отримав грант: МОМ надала підприємцеві 115 бджолиних сімей, а він, як свій внесок у бізнес, докупив 200 нових вуликів.

Розширення пасіки робить Костянтина бджолярем середнього масштабу. «Це доречна підтримка у час пандемії COVID-19. Тепер я можу «грати у великій лізі» виробників меду», — каже він. Нещодавно Костянтин разом із ще двома місцевими бджолярами об´єдналися в кооператив: це дозволить збільшити виробництво до 15 тонн меду на рік і вийти на великих оптових покупців, зокрема з Євросоюзу.