Фермери ремонтують дорогу у Станиці Луганській

фото: Проєкт USAID
фото: Проєкт USAID

Кооператив «Овочі Станичників» ремонтує дорогу власним коштом і готується до нового сезону.


За сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» сільськогосподарський кооператив «Овочі Станичників» (Луганська область) підбиває підсумки сезону-2020. Зараз, коли сезон вирощування овочів у закритому ґрунті завершується, фермери взялися ремонтувати дорогу у Станиці Луганській.

«Ця ділянка дороги – близько одного кілометра. Вона йде до нашого майбутнього логістичного центру. Ми найняли трактор, вирівнюємо дорогу, будемо засипати щебнем. Зараз, коли основні роботи у теплицях завершуються, ми вирішили вкласти час і гроші у це, адже потім ця дорога буде важливою для нас», - розповідає співзасновниця кооперативу «Овочі Станичників» Маріанна Нещерет.

Логістичний центр (хаб) наступного року планує збудувати Проєкт USAID. Кооператив давно потребував такого хабу, але не мав грошей на втілення.

«Зараз ми проводимо розрахунки, вже обрали місце, де будуватимемо цей хаб. До цього хабу члени кооперативу зможуть привозити врожай, складати на зберігання до холодильників. Коли збереться потрібна партія, фермери будуть відправляти охолоджену продукцію покупцеві – на ринки або до супермаркетів», - сказав спеціаліст аграрного сектору Проєкту USAID Олександр Карельсон.

Транспорт для доставки овочів гуртовим покупцям у кооперативі планують придбати самотужки. До цього часу Проєкт USAID орендував фермерам автомобіль для доставки замовлень.

«У 2019-2020 роках Проєкт USAID орендував нам автомобіль для доставки овочів у супермаркети Києва. Зазвичай це робили за кілька днів наперед – такі були умови. Але робота зі свіжими овочами потребує більшої мобільності. Ситуації зі збиранням врожаю бувають різні, умови закупок замовники можуть змінити буквально за годину. Тому ми вирішили придбати власний транспорт, купити його за гроші членів кооперативу», - сказала Маріанна.

Цьогоріч у кооперативі багато речей робили вперше. У квітні вперше використали нідерландських джмелів для більш якісного запилення рослин. Врешті отримали якісне запилення і врожай раніше на два тижні. Цьогоріч вперше посадили нові сорти - жовті та чорні гібриди томатів. Використовували ентомофагів – «корисних» комах для захисту рослин.

Також кооператив налагодив співпрацю з мережею супермаркетів «Сім’я». Влітку і восени відвантажували томати до цієї мережі на Донеччині та Луганщині.

Проте найбільшим досягненням Маріанна Нещерет вважає те, що цьогоріч кооператив став справжньою командою.

«Це проявляється у буденних речах, але вони важливі. Коли приходить, наприклад, машина з добривами, торфом по двадцять тонн, це потрібно розвантажити. Усі гуртом збираються у призначеному місці – це про команду. І це дуже надихає, адже кожен з нас розуміє – від злагодженої роботи кооперативу залежить успіх кожного домогосподарства», - радіє Маріанна Нещерет.

Цьогоріч бажання стати членами кооперативу виявили ще десять місцевих жителів, які вирощують овочі. Наразі у кооперативі вісімдесят п’ять домогосподарств, сімнадцять з них працюють з Проєктом USAID.