«Мрію вишити костюми для донецького колективу», — переселенка перетворила хобі на бізнес

фото: СхідМожливостей
фото: СхідМожливостей

Навчання підприємництву допомогло переселенці створити власну справу та відкрити майстерню комп’ютерної вишивки.


Історію заснування успішного бізнесу розповідає Проєкт USAID на своїй сторінці у Фейсбук.

Світлана Завальна живе у Краматорську.

Двадцять років вона очолювала творче об’єднання у Донецьку. До його складу входив танцювальний колектив, швацька майстерня та громадська організація. Вишивка тривалий час була її хобі. Для виступів допомагала вишивати костюми дітям, робила маленькі сувеніри для рідних та друзів. Через початок військового конфлікту на Сході України у 2014 році переїхала до Краматорська.

На новому місці довго не могла знайти роботу. Але певний час шила костюми та передавала їх на окуповану територію – так відчувала зв’язок із колективом, який став рідним.

Думки про започаткування справи кілька років не полишали жінку.

За сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» взимку 2020 року Світлана взяла участь у програмі з навчання жінок підприємництву. Навчання складалося з десяти модулів та тривало кілька місяців.

«Я давно мріяла про власну справу. Почула про цю програму з навчання бізнесу та записалася. Мені здається, що пазли склалися. Я давно йшла до цього, мріяла, але зараз почала робити», - каже Світлана.

На цих тренінгах з бізнесу за проєктом «Економічні можливості для жінок Східної України» від Українського жіночого фонду Світлана дізналася про брендування, навчилася, як позиціювати свої товари у соціальних мережах, продавати онлайн. Також навчилася писати бізнес-план, дізналася, як подати заявку на грант.

Придбати професійну машину вона хотіла ще y Донецьку. Хоча маленьку побутову вишивальну машину привезла звідти.
Навчання підприємництву підштовхнуло діяти активніше. Світлана зареєструвалася як підприємниця та створила майстерню комп’ютерної вишивки «Добрий подаруночок».

Згодом подала заявку на грант – на давно омріяну професійну вишивальну машину. Поки чекала результатів, створювала нові вироби з вишивкою. Це маски на замовлення, екоторбинки, брендовані футболки, сумочки з логотипами підприємців, рушники, подушки, інші вироби на замовлення клієнтів.

У грудні 2020 року за грантом від Програми розвитку ООН отримала обладнання. Зараз у її майстерні – нова професійна вишивальна машина. Вона дозволяє робити тамбурний шов, який нагадує ланцюжок та підходить для оздоблення театральних костюмів, вишивати шнуром та паєтками.

«Про таку машину я давно мріяла. Завдяки їй зможу вишивати для танцювальних та інших творчих колективів Донецької області. Зараз кожен колектив хоче мати авторські костюми, з логотипами, вишивкою, які відрізнятимуть його від інших. Брендований одяг потрібен також працівникам різних сфер. Сподіваюся, попереду у мене багато цікавої творчої роботи. Нарешті моє хобі стало бізнесом», - ділиться Світлана.

У січні цього року підприємниця розпочала нове навчання. За грантом від Данської ради у справах біженців Світлана отримала онлайн-курс для роботи на новій машині, виконує завдання та навчається вишивати на новій техніці.

У ці святкові дні майстриня вишиває светри для танцювального колективу з Краматорська та розширює коло партнерів. Також налагодила співпрацю: коли має велике замовлення, залучає до роботи знайомих вишивальниць.

Попереду у підприємниці багато планів та ідей. Вона мріє оздобити вишивкою костюми свого танцювального колективу, коли повернеться в український Донецьк.