Бджоляр з Луганщини лікує бджіл полином та хроном

фото Проєкту
фото Проєкту

Медовий бізнес Олександра Дубового з Луганщини.


Олександр Дубовий – із селища Білокуракине Луганської області. До 2014 року поставляв продукти до крамниць області. Через зменшення замовлень від підприємців, вирішив залишити цей бізнес і взятися за бджільництво. Освіта ветеринарного лікаря стала в нагоді у цьому, розповідає Проєкт USAID.

У 2015 році Олександр придбав 50 вуликів. Ще малим він допомагав діду та батькові на пасіці.

“У діда та батька була пасіка, я допомагав їм. Це все ненове для мене. Ще хлопчиком я допомагав качати мед, відкривати рамки, ремонтувати вулики”, - згадує чоловік.

Свою пасіку розташував у лісі неподалік Білокуракиного в екологічно чистому куточку Луганщини. Поряд – поля з соняшником, рапсом, пшеницею, є озеро. У лісі ростуть акації та липи, з них бджоли теж збирають мед.

За шість років пасіка зросла вшестеро – до трьохсот вуликів. Сто бджолосімей нараховує органічна пасіка, ще двісті - звичайна.

“Органічна пасіка означає, що на ній не використовуються хімічні препарати. Наприклад, для лікування бджіл я використовую полин, часник, хрін. Полин кладу до вулика – він відлякує кліщів, мурах, які теж хочуть поласувати пилком”, - говорить пасічник . На органічну пасіку Олександр отримав сертифікат.

Цієї зими частина бджіл загинула, зараз пасіка потребує оновлення. Але бджоляр не сумує. У квітні бджілки вже активно збирають пилок з підсніжників, пролісків, рясту, клену, верби, жовтих тюльпанів, які розквітли у лісі.

Мед з органічної пасіки бджоляр продає гуртом покупцеві, який потім експортує його до країн Європи. Також продукцію з пасіки родина Дубових везе на ринок у Харкові, здає у місцеві крамниці на Луганщині.

Для просування родинної справи та ведення бізнесу онлайн, донька Олександра Анастасія взяла участь у тренінгах від Проєкту USAID “Економічна підтримка Східної України” (Проєкт USAID).

Креативна агенція “Miks Digital”, яку Проєкт USAID залучив до програми, розробила маркетингову стратегію для бренду, створила сайт, оновила візуальні матеріали для соціальних медіа. Окремим елементом було навчання роботі у створених рекламних кабінетах Google та Facebook, а також освоєння копірайтингу.

“Те, що я почула на тренінгах, було дуже цінно. В університеті нам дають багато теорії, під час тренінгів дізналася, як оформити пост у соціальних мережах, дібрати гарне фото, спілкуватися з клієнтами. Також цікаво було дізнатися про Canva – це сервіс для створення графічного дизайну, думаю, що це допоможе мені робити сторінку у соціальних мережах більш яскравою та привабливою”, - сказала Анастасія. Зараз вона студентка Харківського національного університету імені В.Каразіна, вивчає менеджмент зовнішньоекономічної діяльності.

Цього року родина планує виготовляти крем-мед, для цього замовили кремовалку та розробляють рецепти.

Продавати мед у новому сезоні, крім ринків та ярмарків, будуть ще онлайн через сайт та соціальні мережі, незабаром на них викладатимуть медові пропозиції для клієнтів.