• You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Новини
  • Банки блокують картки українців: за зарплати в конвертах і ухилення від сплати податків жорстко покарають

Як ФОП зекономити на податках

фото з відкритих джерел
фото з відкритих джерел

Правильний вибір системи оподаткування, податкова знижка та податкові канікули, поділ бізнесу і оформлення працівників.


Щоб заробляти більше і не ділитися прибутком з державою, бізнеси йдуть у тінь: приймають оплати неофіційно, занижують реальні доходи, не оформляють трудові відносини з працівниками, не поспішають підписувати договори з контрагентами, щоб не показувати реальні заробітки й мінімізувати податки.

Які ризики

Економія на зарплатних податках. Платите чорну або сіру зарплату, порушуєте строки виплати — ображений працівник може поскаржитися на вас. У Держпраці люблять такі історії: перевіряють порушників, перший раз можна відбутися попередженням, якщо не виправитеся — буде штраф.

Як підприємцю оформити працівника

Заощаджуєте на податках з доходу — ЄП, ПДФО, військовий збір. Продаєте товари/послуги за готівку, не використовуєте РРО, хоча повинні, «забуваєте» відобразити готівкові доходи в книзі та декларації. Такі порушення легко виявляють при перевірках.

А ще незадоволені клієнти можуть поскаржитися в органи захисту прав споживачів чи податкову, якщо відмовляєтеся проводити оплати через POS-термінал, не видаєте чеки й квитанції, чим порушуєте їхні права. Якщо прийдуть із перевіркою, вам треба буде довести, що відобразили цю операцію в доходах, і підтвердити це документально.

ФОП вимикає POS-термінал, щоб зекономити: що буде

З 1 жовтня почне діяти норма про кешбек: покупці з чеками від 850 грн зможуть перевірити їх на сайті ДПС, якщо чека немає в базі — людина може поскаржитися, вас перевірять, і, якщо підтвердиться, що видали нефіскальний чек під виглядом фіскального, вас оштрафують. Покупцеві дістанеться і товар, і винагорода у вигляді кешбеку, а вам — збитки.

Оплата послуг підрядників-фізосіб готівкою або на карту. Часто самі підрядники хочуть працювати без договорів, щоб не зменшувати дохід на величину податків, які замовник як податковий агент фізособи має сплатити до бюджету.

ФОП не подав розрахунок 1ДФ

І якщо готівкові розрахунки непросто відстежити, то постійні перерахування на карту фізособи можуть зацікавити фінмоніторинг. Банки відстежують несумлінних клієнтів і тих, хто займається виведенням готівки. Одного разу у вас можуть попросити підтвердити операцію та запитати документи, не надасте — можуть бути неприємності.

Видали довідку про те, що людина працювала у вас, а насправді ні. Таку довідку можуть попросити «для оформлення візи», «позики». Але ви точно не знаєте, як людина нею розпорядиться. Зате у вас з'являється обов'язок оформити кадрову документацію на «співробітника», платити йому за цей період зарплату і перераховувати податки до бюджету. Якщо цього не зробити, коли ситуація спливе, вас можуть оштрафувати.

Справа рук конкурентів і незадоволених контрагентів. Конкуренти можуть зібрати докази, що ви порушуєте законодавство, і поскаржитися на вас у ДПС, і податківці зобов'язані будуть призначити перевірку й перевірити підстави такої скарги.

Далі розглянемо законні способи оптимізації витрат на податки. Зауважимо, ми не рекомендуємо ФОП вплутуватися в складні схеми заради економії пари тисяч гривень.

Зміна системи оподаткування або групи ЄП

Законний спосіб оптимізації податків — обрати найбільш вигідну систему оподаткування. ФОП обирають спрощену систему через низьке податкове навантаження і простоту ведення обліку.

Як обрати систему оподаткування для ФОП

Кому підійде робота на єдиному податку:

Якщо надаєте власні (інтелектуальні) послуги — фотографи, консультанти, перекладачі, копірайтери. Витрат як таких немає, можна вести елементарний облік і платити мінімальний фіксований податок, наприклад на 2-й групі.

Групи єдиного податку для ФОП

На 3-й групі можна працювати з іноземними замовниками.

ФОП-єдинники, які використовують свою земельну ділянку в підприємницькій діяльності — вирощують фрукти та овочі, рослини на продаж, адже вони звільнені від сплати земельного податку (пп. 4 п. 297.1 ПКУ).

Спрощена система вигідна, якщо не хочете зв'язуватися з ПДВ, можна зареєструватися добровільно. Перелік податків, від яких єдинники звільнені, — у п. 297.1 ПКУ.

Що треба знати про ПДВ підприємцю

Але у спрощеної системи є й суттєві недоліки: заборонений ряд видів діяльності, є ліміти розміру річного доходу, тому часто ФОП кооперуються і ведуть спільний бізнес.

Чим не можна займатися на єдиному податку

Загальну систему вибирають, якщо в бізнесі багато витрат. Податки на ЗС платять із чистого доходу (доходи мінус документально підтверджені витрати).

Підприємець на загальній системі

Якщо 500 грн доходу і 400 грн підтверджених витрат, податки ви сплатите зі 100 грн, а, приміром, єдинники 3-ї групи — 5% з 500 гривень.

Співробітники: наймання чи співпраця за ЦПД

Є завдання, які можна делегувати фахівцям на аутсорсі або підрядникам, і працювати за договорами ЦПХ.

За договорами ЦПХ можна працювати з фізособами, і з підприємцями — а це різне податкове навантаження.

Виплати за ЦПД фізособам обкладаються ПДФО, військовим збором та ЄСВ. ПДФО і ВС — утримуєте з доходу, а ЄСВ сплачуєте за свій рахунок.

Виконавець-підприємець податки сплачує сам за себе, тобто сплата податків на боці одержувача доходу, втім часто роботодавець компенсує податки (ЄП та ЄСВ). Для вас це економія, а бюджет недоотримує зарплатні податки. Тому Держпраці проти, якщо виявляється, що людина оформлена як ФОП, а виконує обов'язки найманого працівника.

Приклад. Салон краси: один ФОП наймає приміщення, а майстри-ФОП у нього на суборенді. Кожен працює на себе, сам платить податки. Але якщо виявиться, що хтось із майстрів не ФОП, вас як основного орендаря можуть звинуватити у використанні найманої праці без трудового договору. А якщо виявиться, шо майстри лише формально підприємці, а насправді працюють на власника салону, його звинуватять в укритті від сплати податків.

Ви повинні знати, що є посади, які за умовчанням передбачають оформлення трудових відносин, — продавці, офіціанти, менеджери з продажів. Співпрацювати з ними за ЦПД ризиковано.

ФОП відкрив магазин дитячих меблів, виробляє, збирає і продає гарнітури за індивідуальним замовленням. Фахівці, які йому потрібні: замірник, столяр, збирачі, продавець у наземній точці, менеджери по роботі з клієнтами в Інстаграмі.

Продавця і столярів треба оформити в штат, адже ці співробітники працюють за графіком, виконують певні обов'язки. Із замірником і збирачами можна працювати за ЦПД. Товар великогабаритний, потрібна доставка, але таких доставок на місяць небагато, нема сенсу тримати в штаті збирачів і водія, для перевезень можна співпрацювати з підрядником, а збирачами можуть бути фізособи за ЦПД.

Податкова знижка

ФОП, які одночасно є найманими працівниками, мають право на податкову знижку (пп. 14.1.170 ПКУ).

Ви можете зменшити свій річний дохід у вигляді зарплати на суму документально підтверджених витрат на навчання, відсотків оплати за іпотекою, витрат на лікування та купівлю медикаментів та ін. витрати з п. 166.3 ПКУ.

Отримати податкову знижку можна як звичайна фізособа, а не ФОП.

Знижка не безлімітна, вона не може перевищувати суму річної зарплати за вирахуванням страхових внесків і податкової соцпільги (п. 164.6 ПКУ).

Як одержати податкову знижку: треба подати в ДПС декларацію про доходи, довідку про доходи, а ще у вас мають бути документи, що підтверджують витрати. Якщо податкова погодить знижку, протягом 60 днів можна отримати грошову компенсацію на рахунок або залишити її в рахунок сплати майбутніх податків (п. 179.8 ПКУ).

Податкові канікули

Така опція доступна ФОП 1-ї та 2-ї груп ЄП, у яких немає найманих працівників. Раз на рік на один календарний місяць ви звільняєтеся від сплати ЄП на місяць відпустки, обов'язкова умова — ви не повинні вести діяльність і отримувати дохід у цьому місяці.

Ці ж підприємці звільняються від сплати ЄП на період хвороби, яка тривала довше 30 календарних днів і підтверджується лікарняним листком.

Деякі операції, звільнені від сплати податків. Законодавством установлені види діяльності, які не оподатковуються в принципі. Перераховані вони в ст. 197 ПКУ. Переважно стосуються сфери освіти: факультативи з іноземних мов, комп'ютерні курси, навчання гри на музичних інструментах у співпраці з навчальними закладами, а ще поставки дитячого харчування за затвердженим Кабміном перелом тощо. Можливо серед ваших видів діяльності є такі.

Поділ бізнесу

Розділити бізнес, щоб збільшити прибуток, масштабувати бізнес і оптимізувати податкове навантаження — часто так ведуть бізнес ФОП, які працюють із родичами чи друзями. Але будемо чесні, така схема використовується і для податкової оптимізації, коли замість однієї юрособи працюють сотні підставних ФОП.

Як це відбувається: у рамках одного бізнесу ФОП ділять між собою функції або по черзі ведуть діяльність. Це дозволяє укластися у встановлені ліміти щодо доходу, якщо працюєте на ЄП, і оминути заборони на деякі види діяльності й платити нижчі податки.

Приміром, у кафе, де продають алкоголь, бар — це ФОП на ЗС, бо єдинникам можна продавати тільки пиво, столове вино, сидр і пері (пп. 3 пп. 291.5.1 ПКУ), а кухня — ФОП на єдиному податку.

Ще ФОП ведуть бізнес по черзі, змінюючись протягом року.

Прямих заборон у законодавстві немає, але податківці не люблять подібних оптимізаторів і в разі перевірки ретельно шукають порушення. Будьте готові відстоювати свою позицію, можливо, потрібно буде доводити в суді, що бізнеси не пов'язані між собою, розділені відповідно до логічної бізнес-моделі, а не з метою мінімізації оподаткування.

Використання підставних осіб, на яких зареєстрований ФОП, — це порушення і незаконна схема.

На що звернути увагу, якщо розділяєте бізнес:

У кожного учасника має бути комерційна мета, економічна доцільність його присутності в бізнесі. Для чого створюєте компанію, як вона заробляє, як працює кожна її ланка: як закуповуються матеріали, хто обслуговує бізнес.

Розділені фінансові потоки: декілька ФОП не можуть користуватися одними грошима: постійні позики, грошові перекази, фіндопомога одне одному викликають підозри.

Угоди за заниженими цінами. Компанії співпрацюють, надають послуги або торгують товарами за цінами значно нижче ринкових, за шаблонними договорами з невиразними умовами — це ознака фіктивності.

Спільне майно — орендуєте одне приміщення (у кожного ФОП має бути договір на оренду/суборенду частини приміщення), закуповуєте товари в одних постачальників, використовуєте однакові контактні номери для зв'язку — це привід зацікавитися вашою діяльністю. У сукупності з іншими ознаками пов'язаних бізнесів привертає увагу.

Спільні працівники, які працюють на півставки в декількох пов'язаних компаніях, — виглядає як ухиляння від сплати податків.

Може бути кримінальна відповідальність

За порушення, пов'язані з податками, застосуються адміністративна, фінансова і навіть кримінальна відповідальності (п. 111.1 ПКУ).

Запам'ятайте ці статті Кримінального кодексу:

несплата податків у великих розмірах за ст. 212 ККУ;

несплата ЄСВ за ст. 2121 ККУ;

порушення трудового законодавства, зокрема невиплата зарплати — ст.ст. 172–173, 175 ККУ.

До відповідальності можуть притягнути посадових осіб компанії, а у підприємця це він сам (ст. 110 ПКУ), тому серйозно постраждати може не тільки бізнес. 

  • You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Новини
  • Банки блокують картки українців: за зарплати в конвертах і ухилення від сплати податків жорстко покарають