• You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Новини
  • Банки блокують картки українців: за зарплати в конвертах і ухилення від сплати податків жорстко покарають

Гранти для малого бізнесу: як отримати кошти на розвиток

фото з відкритих джерел
фото з відкритих джерел

Як отримати грант для бізнесу під час пандемії?


Зокрема, за час пандемії коронавірусу 2020 року українські бізнесмени втратили понад 250 млрд грн. Багато підприємців були змушені закрити свій бізнес. Однак навіть у таких складних умовах є вихід — грантові програми для малого бізнесу. The Page розповідає, як отримати грант для бізнесу.

Якими бувають гранти для бізнесу

Гранти для бізнесу бувають переважно двох типів: для відкриття бізнесу та для підтримки чи модернізації наявного бізнесу.

Крім того, гранти можуть бути націлені на якийсь певний вид бізнесу. Наприклад, можна отримати фінансування для розвитку агробізнесу. Також є гендерно обумовлені гранти — деякі організації дають кошти спеціально для розвитку бізнесу, яким керують жінки.

Водночас деякі програми допомагають не коштами, а направляють до підприємців бізнес-консультантів, які надають рекомендації щодо покращення бізнесу.

Де знайти грантові програми

Грантові програми найлегше знайти на сайтах різних організацій, які підтримують бізнес по всьому світу або в Україні. Отже, інформацію про гранти можна знайти на таких сайтах, як-от:

Громадський простір;

Ресурсний центр «Гурт»;

USAID;

Торгово-промислова палата України;

ЄБРР;

Данська рада в справах біженців.

Підбірку грантів також роблять «УкрСиббанк» та Портал для підприємців.

Як отримати грант для розвитку малого бізнесу 

Розроблення бізнес-плану

Першим і необхідним кроком для отримання гранту є створення бізнес-плану. У ньому варто деталізувати фінансові, управлінські, виробничі й маркетингові питання на період від 5 до 10 років. Також варто перевірити, чи враховує план усі необхідні першочергові витрати та вкладення.

Вибір грантової програми

Варто серйозно підійти до вибору організації, підтримку якої хочете отримати. Важливо, щоб тематика грантової програми збігалася з вашим бізнесом, а останній відповідав критеріям самої програми. Так, наприклад, у деяких організацій є вимоги до максимальної кількості людей у штаті та максимальної виручки компанії за рік.

Тож варто ретельно вивчити інформацію на сайті організації та умови програми. Подавати заявки можна на декілька програм одночасно.

Сформувати пакет документів для грантових заявок

Також варто сформувати пакет документів для заявок. Зазвичай основні документи для всіх грантодавців є однаковими. Тому варто підготувати:

заяву;

бізнес-план;

рекомендаційні листи;

унікальну пропозицію;

проєкт бюджету;

фінзвітність.

Крім того, можливо, корисним буде отримання профконсультації з фінансових питань щодо бізнес-плану.

3 помилки, які не дадуть можливості отримати грант

Ваш грантовий проєкт має розв'язувати не тільки актуальні питання вашої компанії. Він також має бути актуальним для регіону, у якому ви працюєте, а також для країни загалом. Однак є багато нюансів, які можуть завадити вам отримати кошти.

Тому варто звернути увагу не тільки на фінзвітність і бізнес-план, а й, наприклад, на гендерну та вікову рівність команди.

Подавати заявку на багатопрофільний проєкт

Ймовірність отримання гранту зростає, якщо знайти грантову програму, що займається питанням, яке потрібно розв'язати саме вашому бізнесу.

Звісно, бізнес-проєкт може стосуватися декількох питань, однак варто виділити основне й на його основі шукати фінансування.

Необґрунтований фінансовий план

Грантодавці прискіпливо вивчають фінансові показники проєктів, які хочуть отримати фінансування. Тому до фінансових питань варто поставитися з усією відповідальністю. Те саме стосується й бізнес-плану. Усі розрахунки мають бути обґрунтованими та обдуманими.

Невраховані ризики

Питанню ризиків у Європі приділяється багато уваги. Тому необхідно не тільки їх прописати, а й зазначити, як ви збираєтеся їх мінімізувати.

Незавершений проєкт

Якщо ви отримали грант, але не завершили проєкт так, як планували й показали в заявці, вас можуть змусити повернути гроші. Ба більше, доведеться звітувати за кожну витрачену копійку. Необхідно аналізувати і звітувати за кожен свій крок, а кожен запланований етап реалізовувати.

  • You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Новини
  • Банки блокують картки українців: за зарплати в конвертах і ухилення від сплати податків жорстко покарають