Олена Болдирєва: «Коли за вікном мете, заходжу у теплицю, а там усе красиве та зелене, пахне весною»

фото Проєкту
фото Проєкту

У теплиці зелено та затишно – фермерка вирощує зелень біля лінії розмежування.


Олена Болдирєва із села Верхня Вільхова Щастинського району Луганської області. Вона з родиною двадцять років займається вирощуванням зелені у теплиці на власній ділянці. Зараз на 9 сотках її городу росте цибуля та кілька видів салату. Родина планує зібрати до нового року 2,5 тонни зелені.

Вирощувати цибулю Олена почала у 2000-х роках, коли втратила роботу швачкою. Її чоловік Олексій теж тоді залишився без роботи. Треба було годувати родину, тож на власній ділянці посадили перші грядки. Цибулю та салат успішно продавали до 2014 року на ринки Луганська – покупці самі приїжджали додому та скуповували врожай.

“У 2014 році, коли почалися бойові дії, а у нас до лінії розмежування – кілька кілометрів, було страшно. Ми посадили зелень, але не знали, чи виживе вона під обстрілами. Коли вночі вмикали натрієві лампи для підсвітлення, то теплицю було видно за десять кілометрів, це великий ризик”, - згадує пані Олена.

Зелень тоді вижила, але продати її було нікому. Ринок у Луганську став недоступним, а місцеві жителі у селі самі вирощують такий продукт. Потрібно було переорієнтовуватися. Родина Болдирєвих посадила помідори, адже їх продати було легше. Вирощений врожай возили районом по селах та містах, продавали зазвичай дешево, щоб просто повернути вкладені гроші.

Торік знову вирішили вирощувати зелень. Влітку це базилік та м’ята, восени та взимку – салат та цибуля.

“У мене була задача – виростити до новорічних свят цибулю. Це був виклик для мене: надворі холодно, потрібно весь час опалювати теплицю і розрахувати так, щоб цибуля виросла саме до свят, але мені це вдалося. Я мрію, щоб теплиця працювала цілий рік, адже помідори та огірки були лише з весни до осені, а вирощування зелені дозволяє заробляти впродовж року”, - каже жінка.

Зараз уся теплиця Болдирєвих зелена. Незабаром пані Олена буде пікірувати салат по горщиках та підвішувати їх у теплиці.

“Це називається підвішена ферма. Так я економлю місце, бо ефективно використовую простір у теплиці – вгорі росте підвішений салат, а внизу у землі – цибуля. Тепле повітря підіймається догори, салату там тепло, він отримує більше сонця, хоча горщики не дуже зручно поливати вгорі, але це ефективно. За такою технологією в Україні вже вирощують зелень, я хочу теж впровадити цю методику. Це дозволить знизити собівартість продукції, трохи зекономити на опаленні”, - ділиться жінка.

Коли у 2017 році створили кооператив “Овочі Станичників”, родина Болдирєвих одразу долучилася до нього. Розуміли – така співпраця вигідна: допомагає закупити та отримати знижку на якісне насіння, ґрунт, добрива, отримати фахові консультації агрономів. З консультаціями та брендуванням з 2019 року кооперативу допомагає Проєкт USAID “Економічна підтримка Східної України”.

Зараз завдяки кооперативу родина продає зелень у регіональній мережі супермаркетів “Сім’я”. Цьогоріч поставили мету - виростити до нового року 2,5 тонни цибулі.

Взимку, коли надворі холодно, у пані Олени особливі відчуття тепла та затишку у теплиці.

“Коли за вікном мете, заходжу у теплицю, а там усе красиве та зелене, пахне весною. Я відчуваю задоволення”, - розповідає фермерка.