У Маріуполі ветерани АТО запустили бізнес з виготовлення сувенірів

фото ІА Вчасно
фото ІА Вчасно

На Донеччині учасники бойових дій отримала грантову підтримку на розвиток власної справи.


Допомогти собі, побратиму і кожному, хто поруч. Більшість ветеранів, як небайдужі та активні представники суспільства, керуються таким принципом і після повернення з фронту.

Це стосується Eduard Kashpor з Маріуполя, який очолив у своєму місті потужну команду ветеранів, волонтерів і капеланів. Об’єднавши зусилля, вони вже кілька років працюють з учасниками бойових дій та їхніми родинами, а зараз запустили бізнес з виготовлення виробів з дерева, фанери і пластику, який стане поштовхом для створення нових проєктів, розповідає Мінветеранів.

Едуард – один із засновників громадського формування «Маріупольська дружина», яке брало участь у звільненні міста у червні 2014-го. Із самого початку війни він із побратимами збирав і відвозив на передову волонтерську допомогу, через їхню команду пройшло близько 600 тон «волонтерки». У 2015-2016 роках виконував бойові завдання у складі 23-го загону морської охорони.

Після повернення до мирного життя Едуард вирішив не сидіти на місці та присвятити себе справі об’єднання та допомоги‌‎ Захисникам. Він заснував спілку учасників АТО у власному місті, згодом – громадську організацію «Маріупольський центр допомоги учасникам АТО і постраждалим у результаті конфлікту» (https://www.facebook.com/groups/791835934354103/), який став фундаментом для десятка ветеранських проєктів, а пізніше – ветеранського бізнесу.

«У 2020-му році ми подалися на грант, успішно його отримали та придбали професійний лазерний станок для створення різноманітних та унікальних виробів із дерева, фанери та пластику, – згадує ветеран. – Зі створення нашої першої організації «Маріупольська дружина» до нас приходило багато людей: зі 120 бійців майже всі пройшли бойові дії. Ми вирішили реалізувати цей потенціал: хтось із хлопців мав подібні станки або інше обладнання, яке віддали на спільну справу, хтось почав допомагати руками. З миру по нитці – так зібрали імпровізовану майстерню».

На виробництві сувенірів зараз працюють троє Захисників, інші представники організації долучаються і допомагають у вільний час. У жовтні Едуард із побратимами юридично оформили власне підприємство, а наразі налагоджують процес реалізації та готують свій онлайн-магазин для продажів ветеранських виробів. Кошти, які буде приносити справа, планують спрямовувати на розвиток організації та реалізацію ветеранських соціальних ініціатив.

Представники «Маріупольського центру допомоги учасникам АТО» надають ветеранам психологічну підтримку, допомагають їм вирішувати юридичні питання, оформлювати земельні ділянки, а також проводять тренінги, де навчають оформлювати гранти і відкривати власні підприємництва.

«Два тижні тому ми взяли участь у нашій першій виставці: ярмарку підприємців-учасників бойових дій на ветеранському форумі в Краматорську. Враження чудові! – ділиться спогадами Едуард. – Обов’язково братимемо участь у таких заходах, вони дійсно допомагають ветеранському бізнесу».

Серед планів на майбутнє – запустити активний продаж виробів, виготовлених Захисниками. А головна порада від Едуарда для побратимів, які також планують відкрити власний бізнес, – об’єднуватися з однодумцями і створювати команду.