Переселенки створили бізнес із виготовлення театральних костюмів у Краматорську

фото Проєкту
фото Проєкту

Переселенки створили підприємство з пошиву театральних костюмів на Донеччині.


Три переселенки створили підприємство “ТриНити” у Краматорську (Донецька область), отримали грантове обладнання, пройшли навчання та успішно шиють театральні костюми для організацій, розповідає Проєкт USAID.

Світлана Завальна, Юлія Селіванова та Олена Кривошта до 2014 року працювали у Донецьку. Світлана керувала творчим об’єднанням “Всесвіт дитинства”, Юлія була фельдшеркою та займалася ручною вишивкою, Олена працювала графічною дизайнеркою. Усі вони познайомилися у Краматорську. Кожна з них мала хобі, яке разом перетворили на бізнес.

Поєднавши свої навички, жінки об’єдналися у команду, написали грантову заявку та отримали від Естонської ради у справах біженців та Запорізького благодійного фонду “Єдність за майбутнє” обладнання – професійні швейні машини, обладнання для друку на чашках та тканині, а також менторську підтримку для розвитку своєї справи. Світлана шиє та вишиває на унікальній промисловій машині, яка єдина в Донецькій області вишиває паєтками та шнуром, Юлія вишиває вручну та на машині, Олена працює дизайнером машинної вишивки та розробляє програми для вишивальних машин.

“Ми побачили перспективу в об’єднанні, довго спілкувалися, але не наважувалися співпрацювати. Вже пів року ми працюємо разом, навчаємося, отримуємо менторську підтримку. Ми вирішили, що для нас важливо навчитися просувати свої вироби та продавати їх через соціальні мережі, тому зараз маємо ментора, який консультує щодо просування товарів”, – говорить Світлана Завальна.

Щоб навчитися писати грантові заявки, Світлана взяла участь у програмі навчання жінок підприємництву, яку організував Український Жіночий Фонд за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка Східної України” (Проєкт USAID). Навчання складалося з десяти модулів та тривало кілька місяців.

Театральні костюми виготовляє підприємство "ТриНити" На цих тренінгах з бізнесу Світлана дізналася про брендування, навчилася, як позиціонувати свої товари у соціальних мережах, продавати онлайн. Також навчилася писати бізнес-план, дізналася, як подати заявку на грант. З того часу почався розвиток її власної справи. Спочатку я виконувала індивідуальні замовлення з вишивки, шила брендований одяг.

Після об’єднання вирішили братися за складні замовлення та шити театральні костюми.

Зараз жінки виконують замовлення до новорічних свят – шиють костюми для мюзиклу навчальному центру управління культури Донецької облдержадміністрації.

Костюм годинника, святкової кульки та свічки за кілька днів вже віддають замовникам.

“Ми готові працювати під ключ: не просто пошити сукню або інше вбрання, а створити цілий образ. Я маю досвід створення таких костюмів у Донецьку, тож ми готові братися за різні складні замовлення. Зараз у Донецькій та Луганській області немає підприємства, яке шиє театральні костюми для виступів.Цей напрям і є наша нішу”, – ділиться Світлана Завальна.

Наступне замовлення – для клієнтів із Європи. Жінки готують брендовані жилети для естонської компанії.

“Після вимушеного переїзду з Донецька у 2014 році переселенці багато пережили, але життя триває. Тож я готова працювати, виконувати різні замовлення з вишивки, адже так можу робити улюблену справу та заробляти на життя. Раніше вишивала лише вручну, пройшла атестацію у Національній спілці майстрів народного мистецтва України на народного майстра. Зараз опанувала ще вишивку на вишивальній машині, це розширює мої можливості та дозволяє виконувати замовлення різної складності”, – каже Юлія Селіванова.

Майстрині запрошують до співпраці усіх, хто потребує театральних костюмів для виступів у театрі, на корпоративних заходах. Жінки готові розглядати різні пропозиції від приватних замовників та державних установ.