Робота тисяч ФОПів паралізована: ПРРО та сервери податкової наглухо «лягли»

фото з відкритих джерел
фото з відкритих джерел

Бізнес масово ховає POS-термінали та переходить на кеш: як минули перші дні використання РРО.


Бізнес звинувачує податкову у «дитячій» безвідповідальності – звіти просто не доходять. Але пояснити природу збоїв ніхто у відомстві не поспішає. Страждають і комерційні ПРРО, повідомляє UBR.ua.

Підприємці після Нового року зіткнулися з масовими перебоями у роботі серверів податкової та труднощами під час звітування в електронному вигляді. Чеки та інша документація у відомство просто не доходять.
Робота тисяч підприємців виявилася паралізованою, скаржаться вони. Насамперед йдеться про бізнес із програмними РРО (ПРРО).
Нагадаємо, з 1 січня цього року фіскальні чеки та касові апарати (РРО) стали, за деяким винятком, обов'язковими атрибутами української сфери торгівлі та послуг.

Чому податкова не приймає звіти

Податковий консультант Київського центру підтримки розвитку бізнесу (КЦПРБ) Олександра Томашевська зазначила, що у цьому питанні треба розрізняти, про яку саме звітність йдеться. Якщо про квартальну та річну, то час ще є, тому що звіти, наприклад, про сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ) потрібно надати податківцям до 9 лютого поточного року.

У випадку з фіскальними звітами щодо роботи касових апаратів, які мають надсилатися щодня за підсумками торгових операцій, потрібно враховувати низку факторів.

По-перше, оновилися форми звітності – як колись говорили «інший бланк звітності». Та форма, яка «залита» у персональному кабінеті на сайті податкової, «поки не працює».

«Ми намагалися надіслати звіт щодо підприємця, який був на загальній системі (оподаткування) – оновилася форма і ми вже його другий тиждень не можемо подати», – розповіла вона, зазначивши, що з 4 січня робилися спроби, але система просто не працює.

Тобто, сервер податкової «лежав» під Новий рік, ймовірно, через те, що дуже багато користувачів працювали на ньому, і він просто не витримав.
Зазначимо, що перед новорічними святами податківці все ж таки попередили, що планують проводити регламентні роботи в системі. Щоправда, обіцяли тоді впоратися за добу.

СЕО юридичної компанії «Наказ», адвокат Філіп Орлов зазначив, що цього року вперше потрібно подавати загальний звіт – ЄСВ плюс єдиний податок – тому не дивно, що виникли складнощі у складання звітності.
Аналогічні труднощі спостерігаються незалежно від програмного забезпечення, що використовується платниками податків, оскільки «висить» саме сервер ДПС.

«Сервери податкової "висять" щоразу, коли щось змінюється, тому просто не потрібно поспішати подавати звітність, терміни дозволяють почекати й встигнути вчасно», - зазначив Філіп Орлов у коментарі UBR.ua.

У такому разі можна не поспішати та надіслати звіти до податкової ближче до кінця терміну. За тиждень-два податківці мають налагодити систему – і робота нормалізується, спрогнозував він.

Експерт Інституту соціально-економічної трансформації В’ячеслав Черкашин розповів UBR.ua, що у Податковому кодексі (пункт 49.3) встановлено три способи подання звітності:

візит до податкової (особи або уповноваженої особи);

поштою (замовним із повідомленням);

в електронній формі.

«Якщо не працює останній варіант, тобто, на крайній випадок, два інші», – зазначив юрист, наголосивши, що за несвоєчасне подання звітності передбачено штраф у 340 грн (пункт 120.1 Податкового кодексу).

Хто винен у «податковому» збої

Олександра Томашевська заявила, що податкова має офіційно опублікувати на своєму сайті заяву, зафіксувавши факт збою роботи кабінету платника податків.

Тому що у разі зі звітністю щодо касових апаратів передбачено відповідальність суб’єкта підприємницької діяльності за її неподання. Але за законом платник звільняється від відповідальності, якщо технічний збій роботи електронних сервісів виник за податкової.

Податкова служба має офіційно визнати цей факт, переконана Олександра Томашевська. Наприклад, зазначила вона, один із засновників програмного РРО Checkbox Дмитро Дубілет офіційно повідомив про перебої у роботі свого ПЗ.

Хоча насправді може бути проблема не тільки в Checkbox, тому що з Нового року «лягло» та програмне забезпечення ДПС – «цілком могло накластися одне на інше».

За її даними, в інших сервісів також виникли труднощі в роботі й поки що невідомо, з чиєї вини. Тобто виникає питання, хто візьме на себе відповідальність за те, що сталося.

На жаль, у ДПС «немає такої комунікації, яку наші платники податків заслужили. Податкова веде себе, як дитина… інакше це виглядає, як дрібне шахрайство», – заявила Олександра Томашевська, зазначивши, що офіційних повідомлень від податківців про перебої у роботі їхніх електронних сервісів не було.

«Для того, щоб звільнити платника податків від відповідальності, має бути офіційне підтвердження або потрібно звертатися до суду», - наголосила вона. Хоча, на її думку, до суду можуть звертатися великі корпорації, які мають у штаті цілі юридичні підрозділи.

«Дрібний підприємець цього не робитиме, природно, на все це потрібні час і гроші», - переконана Томашевська.