Підприємець з Донеччини вишиває сорочки та мріє про інклюзивну майстерню

фото Проєкту
фото Проєкту

На Донеччині підприємець планує створити інклюзивну майстерню – приміщення, де люди з інвалідністю будуть шити.


Олександр Копцов – підприємець з міста Часів Яр Донецької області. Чоловік шиє одяг близько двадцяти років. Щоб вийти на новий рівень розвитку свого бізнесу, взяв участь у навчанні стратегічному менеджменту, яке організував для підприємців Проєкт USAID “Економічна підтримка Східної України”.

Олександр пішов вчитися на швейну справу у 2006 році. Розповідає, що його дівчина вступила тоді на навчання до коледжу в Донецьку, а він пішов за нею.

Після завершення навчання взяв кредит у банку та придбав вишивальну машину.

“Я взяв кредит у банку та придбав вишивальне обладнання. Мене зацікавили вишиванки. Яскравий та красивий український одяг, який, на мою думку, усім пасує. Я вирішив створювати такі сорочки. Розповів знайомим, друзям, що маю обладнання, вишиваю на замовлення, до мене почали звертатися клієнти”, – каже Олександр.

У 2014 році, коли на Сході України почалася війна, у місті з’явилися озброєні люди, вони прийшли до чоловіка додому.
“Люди зі зброєю вимагали, щоб я шив бронежилети та нашивки на військовий одяг так званої “ДНР”. Я відмовився це робити. Мій будинок обстріляли, я з родиною змушений був виїхати з міста”, – згадує чоловік події семирічної давнини.

У 2015 році Олександр повернувся до визволеного від озброєних угрупувань місто та знову сів за машинку. Паралельно працював у місцевому виконкомі. За роки роботи напрацював певну базу клієнтів, які особисто зверталися до майстра. Але у часи, коли бізнес переходить в онлайн, підприємець відчував, що йому теж потрібно це робити. Олександр подав заявку та пройшов навчання стратегічному менеджменту. Його проводила Громадська школа бізнесу за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка Східної України”.

Під час курсу учасники навчалися будувати стратегію власної справи, аналізувати внутрішнє та зовнішнє середовище, в якому працює бізнес, визначати ресурси для процесів, проводити моніторинг конкурентів та попиту / пропозицій на ринку сегменту. А головне – як побудувати спроможну власну справу, керувати бізнес-процесами та продажами та бути соціально відповідальною людиною.

“Сьогодні я можу зробити гарний продукт, але мені бракувало навичок та знань, щоб продати свій виріб. Тренери під час навчання говорили про обов’язкову присутність онлайн – у соціальних мережах, групах. Але я цього не мав досі. Під час навчання усвідомив, наскільки це важливо і може відкрити нові перспективи. Буду працювати над створенням сторінок у соціальних мережах, щоб розповісти про себе, свої вироби та отримати нових клієнтів”, – каже Олександр.

А ще він планує створити інклюзивну майстерню – приміщення, де люди з інвалідністю будуть шити. Так отримають певні навички, зароблять гроші та будуть спілкуватися.

“В Україні люди з інвалідністю у більшості випадків сидять вдома, замкнені у чотирьох стінах. Їм не вистачає спілкування, у моїй майстерні вони зможуть і спілкуватися, і заробляти працею. Свою ідею я вже озвучив у місцевому виконкомі – маю погодження на безоплатне приміщення для цього. Але ще потрібно закупити меблі, матеріали для роботи. Вірю, що втілю свою ідею у життя”, – ділиться планами підприємець.

Зараз чоловік навчається в Академії праці, соціальних відносин і туризму, щоб краще зрозуміти, як організувати інклюзивну майстерню.
Свого часу саме шиття дозволило Олександру повернутися до повноцінного життя, адже він має інвалідність і не хотів сидіти вдома на чиємусь утриманні. Зараз хоче допомогти людям з інвалідністю змінити своє життя.