Що таке фриланс
У законодавстві про працю такі поняття, як «фриланс» і «фрилансер», не прописані.
В одному з давніх листів Мінпраці визначає фрилансера так: вільний працівник (самозайнята особа); позаштатний працівник, який виконує разове замовлення або тимчасову роботу без зарахування в штат, тобто без трудового договору (лист Мінпраці від 15.05.2008 р. № 105/13/116-08).
Як оформитися
Фрилансер — самозайнята особа. Самозайнятим можна бути в статусі ФОП або незалежного професіонала.
Підприємець. На вибір підприємця дві системи оподаткування: загальна і спрощена.
На загальній системі: треба платити 18% ПДФО, 1,5% військового збору та 22% ЄСВ із чистого доходу (доходи мінус витрати, пов’язані з діяльністю).
На спрощеній системі оподаткування залежить від групи, яку виберете:
1-а група — зразу не підходить, бо на ній можна надавати лише побутові послуги, і тільки населенню, та торгувати на ринках. Єдиний податок — 210,20 грн на місяць, сплачувати треба навіть якщо не отримуєте дохід. Ліміт доходу — 1 млн грн на рік;
2-а група: щомісяця сплачує 944,6 грн єдиного податку у 2020 році. За рік ваш підприємницький дохід може бути не більше 5 млн грн;
3-я група: раз на квартал сплачує 5% від доходу, якщо ви не платник ПДВ, і 3% — із ПДВ. Якщо не отримуєте дохід — податки не сплачуєте. Ліміт доходу за рік — 7 млн грн.
Ще один обов’язковий платіж для ФОП — ЄСВ, сплачувати треба раз на квартал. Можна в мінімальному розмірі, 22% від мінімальної зарплати, це 3117,18 грн за квартал у 2020 році.
Незалежна професійна діяльність. Згідно з ПКУ така людина не може бути підприємцем або найманим працівником, а ще не можна використовувати найману працю більш ніж чотирьох фізосіб.
Чим займаються (пп. 14.1.226 ПКУ):
Незалежні професіонали, як і підприємці, реєструються в держреєстратора і стають на облік у податковій за місцем проживання.
Раз на рік подають декларацію про доходи, сплачують 18% ПДФО й 1,5% ВЗ із чистого доходу (доходи мінус витрати, пов’язані з діяльністю) (ст. 178 ПКУ). Вони так само щокварталу сплачують ЄСВ — 3117,18 грн у 2020 році.
Самозайняті особи платять податки за себе самі, контрагенти з них податків не утримують.
Із замовниками треба укласти договір цивільно-правового характеру. Після виконання роботи (надання послуги) ви підписуєте з клієнтом акт приймання-передачі, і на його підставі він виплачує вам заслужену винагороду.
Фрилансер-фізособа — позаштатник. Таким людям не обов’язково реєструватися самозайнятою особою або підприємцем. А співпрацювати із замовниками можна в статусі звичайної фізособи за договором ЦПХ, де будуть установлені домовленості про обсяг робіт, строки виконання, розмір винагороди, строки її виплати тощо.
Утримувати і платити податки, подавати звітність за вас — обов’язок замовника, але тільки якщо він ФОП чи юридична особа.
Як ваш податковий агент замовник-СПД утримує із суми вашої винагороди податки й сплачує до бюджету: 18% ПДФО й 1,5% ВЗ і нараховує за свій рахунок ЄСВ у розмірі 22% від суми.
Якщо ж ваш замовник така сама звичайна фізособа, як і ви, то сплатити податки з доходу вам треба самостійно і показати цю суму в річній декларації про доходи.
Але тут є ось який нюанс: якщо систематично отримуєте дохід від фрилансу, це вже підприємництво (ст. 42 ГКУ, ст. 1 ЗУ «Про підприємництво»).
Нелегальна робота
Якщо працюєте без договору, дохід не показуєте, податки не сплачуєте, а гроші отримуєте на картку фізособи, у вас можуть виникнути проблеми з податковою.
Ви не зможете довести своє офіційне джерело доходу банку, а виходить, не зможете внести велику суму на рахунок або зробити переказ на велику суму, отримати кредит, відкрити банківський рахунок у країні ЄС, одержати візу чи посвідку на проживання. Для підтвердження доходів треба пред’явити банку документ, наприклад довідку про зарплату з місця роботи, копію декларації про доходи, декларацію підприємця (з відміткою податкової).
Нелегальна робота загрожує також адмінвідповідальністю за ведення підприємницької діяльності без держреєстрації — це штраф від 17 тис. до 34 тис. грн із конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини та грошей, отриманих у результаті здійснення цього правопорушення, або без неї.
А якщо протягом року після першого штрафу вас заскочать на нелегальній роботі повторно, штраф становитиме вже від 34 тис. до 85 тис. грн із конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини та грошей. На таку ж суму оштрафують, якщо ваша діяльність принесла вам дохід у сумі від 240125 грн.
Також э вірогідність, що вам можуть донарахувати податки за весь час роботи без реєстрації ФОП.
Є ризик визнання неоформлених трудових відносин. Фрилансеру за це нічого не буде, а от його замовнику, якщо він СПД:
до ФОП-єдинників будуть застосовувати письмове попередження за перше порушення, за повторне протягом двох років штраф буде вже 30 мінімалок, а це 141690 грн у 2020 році;
до ФОП на ЗС і 4-й групі ЄП — 10 мінімалок, 47230 грн у 2020 році.
Чи можна працювати на фрилансі за трудовим договором
Власне суть фрилансу в тому, що людина не пов’язана трудовими відносинами, і навіть якщо ви будете працювати дистанційно за трудовим договором, це вже не фриланс.
Але якщо вас влаштовує формат роботи віддалено за трудовим договором — це не заборонено, хоча в КЗпП не прописаний алгоритм такої роботи.
В Україні законодавство про працю застаріле, і під такий формат роботи потрапляють «надомники».
Хто ці люди: особи, що уклали з підприємством трудовий договір для виконання роботи вдома з матеріалів і з використанням знарядь і засобів праці, виділених роботодавцем / куплених за його рахунок, а також із власних матеріалів і з використанням особистих механізмів та інструментів з дозволу керівництва (п. 1 Положення про умови праці надомників № 275/17-99).
У трудовому договорі має бути зазначено: найменування роботодавця; адресу робочого місця; конкретні умови праці та методи обчислення результатів роботи; перелік і види робіт; у якому порядку співробітник буде одержувати завдання й звітувати про виконану роботу; умови оплати; строк дії договору, якщо це строковий договір — має бути прописана кінцева дата, а в безстроковому — лише дата початку роботи; адреса робочого місця надомника за місцем його проживання та інша інформація.
У трудовому договорі можна передбачити, що працівник буде використовувати власне обладнання/техніку/інструменти, а роботодавець компенсує їх зношування та амортизацію й інші витрати, пов’язані з виконанням роботи вдома: плату за електроенергію, водопостачання тощо.
Завдання роботодавця — затвердити порядок, норми та умови такого відшкодування.
Як проходить оформлення на роботу: співробітник пише заяву, роботодавець видає наказ і подає повідомлення до ДПС.
Посада надомника повинна бути прописана в штатному розписі, платити йому треба так само, як і звичайному працівнику, — ставка, премії, лікарняні й відпускні.
Податки із зарплати утримує і сплачує роботодавець — 18% ПДФО, 1,5% ВЗ і нараховує ЄСВ 22%.
Здаю квартиру в оренду, теж реєструвати ФОП?
Щоб здавати власну нерухомість, реєструватися підприємцем не обов’язково. До того ж здавання нерухомості в оренду — це не послуги, і з фрилансом ця діяльність ніяк не пов’язана.
Орендодавці-фізособи мають відзвітувати про отриманий дохід у податкову, подати декларацію про доходи й до 1 серпня сплатити 18% ПДФО й 1,5% військового збору з доходу, отриманого від оренди.
Діяльність на дому
Якщо зареєстровані підприємцем або фрилансите як звичайна фізособа, можете спокійно робити це у своїй квартирі або будинку (ст. 320 ЦКУ).
У законодавстві немає прямої заборони на використання свого житла для підприємництва, але заборонено використовувати житлові будинки «для потреб промислового характеру» і «для промислового виробництва» (ст. 6 ЖКУ, ст. 383 ЦКУ). Тобто випікати торти на замовлення вдома не можна.
Іноземні доходи
Замовник-іноземець не є податковим агентом фрилансера. А надання послуг іноземним фіз- або юрособам вважається зовнішньоекономічною діяльністю, для якої теж потрібно зареєструватися ФОП, це може бути 3-я група ЄП (2-а не підходить, на ній послуги можна надавати тільки фізособам і платникам ЄП) або ЗС. Треба також відкрити в банку гривневий і валютний рахунок.
Договір зараз не обов’язковий. Достатньо рахунка (інвойсу), який ви надсилаєте замовнику і на підставі якого він перераховує вам гроші.
Дохід в іноземній валюті перераховується в гривні за офіційним курсом гривні до валюти оплати, встановленим НБУ на дату одержання (п. 292.5 ПКУ).
З 7 лютого 2019 року можна відкрити рахунок в іноземному банку й отримувати доходи у валюті на нього (ч. 3 ст. 4 ЗУ № 2473-VIII).
Як відображати валютний дохід в обліку. Коли одержуєте оплату у валюті, ця сума обов’язково перераховується в гривні за курсом НБУ на дату, коли гроші надійшли на валютний рахунок.
Якщо продасте валюту пізніше й дорожче, позитивна курсова різниця:
у ФОП на загальній системі — включається в підприємницький дохід (консультація в ЗІР, підкатегорія 104.04);
у ФОП-єдинників — не включається.
А негативну курсову різницю ФОП не включає до своїх витрат.