• You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Точка зору
  • «Бізнес любить тишу», – яких першочергових кроків чекають від новообраного президента України

Дорого і довго - майже усі населені пункти Донеччини не мають офіційно встановлених меж

Артем Колодезний

радник з питань регіонального розвитку Донецького центру розвитку місцевого самоврядування

Станом на січень 2019 року із загальної кількості населених пунктів України - 29,7 тис. - до Державного земельного кадастру внесено інформацію про межі лише 3,2 тисяч, це близько 11% від загальної кількості. Чому так склалося і як це виправити, “Бізнес-Схід” поцікавився у експерта.

- Артеме, скажіть, яка ситуація на Донеччині із межами населених пунктів?

- Справа в тому, що за часів незалежності ніхто цього в Україні не робив. Ми живемо за тим, що отримали у спадок від Верховної Ради УРСР. Тоді межі встановлювалися графічно на картах без прив’язки до існуючої системи координат. Світ живе давно трохи по-іншому, цю роботу доведеться робити заново.

- Як відсутність цих меж впливає на життя місцевих жителів? Бізнесу? Інвесторів?

- Вплив прямий. Скажімо, наприклад, на межі двох міст – Костянтинівки і Дружківки якийсь підприємець захоче взяти в оренду землю і щось збудувати на ній. Я гадаю, йому відмовлять, оскільки точно ніхто не проведе ту межу і не назве, де закінчується одне місто і починається інше. Через це місцева влада не може повноцінно розпоряджатися землею. Видати її можуть, але рано чи пізно виявиться, що це земля сусіднього міста і почнуться претензії, позови до суду і все таке. Аби уникнути цього, землю на межі міст, сіл нікому не дають. Також відсутність меж не дає можливості сформувати коректно генеральний план міста чи села – не зрозуміло, на які землі розраховувати. Навіть в ОТГ, які створені нещодавно, цих меж не проводили. Це довга і дорога робота для громади.

- Є різниця між землями для забудови і сільгосппризначення? З ними така ж проблема?

Так, земля для сільгосппризначення зазвичай беруть в оренду фермерські господарства і засівають. Уявімо, що фермер розпахав землі іншої сільської чи міської ради. Ще до війни на Донеччині була скандальна ситуація, коли розпахали не свою землю. Це можна вважати рейдерським захопленням землі. Наслідки цього бувають різні.

- Якби зараз встановлювали ці межі, як це мало б виглядати?

- Це певні точки на карті – GPS-координати. Зі спеціальним обладнанням геодезисти мають пройти по межі кожного міста, села. Ця процедура дорога і довга. А потім ці координати узгодити із сусідами, щоб не було взаємних претензій, де чия земля. У масштабах України це велика проблема, на Донеччині у тому числі. Але цю роботу потрібно виконувати.

  • You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Точка зору
  • «Бізнес любить тишу», – яких першочергових кроків чекають від новообраного президента України