"Грантодавці можуть відмовити, але хто не готовий йти на ризик, той не йде у бізнес"

Лариса Самосьонок

Директорка проєктного офісу ГО "Взаємодія Плюс"

Наразі в Донецькій та Луганській областях фахівці ГО "Взаємодія Плюс" допомагають підприємцям працювати з грантами та розвивати власний бізнес. Це не тільки надання конкретних кейсів, а і натхнення, яке потрібне багатьом, хто береться за створення проєктної заявки.

"Бізнес-Схід": Ларисо, чи важко сьогодні підприємцям працювати з грантовими заявками? Вимоги донорів ускладнюються або спрощуються?

Лариса Самосьонок: Вимоги донорів залишаються постійними, а ось технічна робота кожного разу спрощується. Звісно, від пріоритетів ніхто не відходить, але працювати сьогодні з грантами неважко. Не треба боятися починати, мотивуючи тим, що я цього ніколи не робив. Треба лише уважно читати умови гранту і розуміти, що ви готові їх виконувати.

- Але ж можна правильно зробити заявку і все одно потім отримати відмову.

- Звичайно, є ймовірність, що грантодавці можуть відмовити, тому що ти щось неправильно порахував чи зробив. Це буває завжди та це - нормально. Відмови бувають завжди. Треба бути до цього готовим і не опускати руки, а рухатися далі.

- А чи готові наші підприємці до таких труднощів?

- Той, хто не готовий - той не йде у бізнес. Люди, які йдуть у підприємництво, вони з самого початку йдуть на ризик. Це простий відбір. Якщо подивитися на попередні їх професії, то серед підприємців багато колишніх військових або працівників правоохоронних органів, або тих, хто вже ризикував раніше. Таким людям вже нестрашно. Я не знаю такого бізнесу, де немає ризику - бо завжди є злети та падіння, і це нормально.

- Під час ваших зустрічей з підприємцями Донбасу, з якими питаннями вони до вас звертаються? Що їх турбує?

- Їм потрібна порада. Наприклад, приходять до мене з питанням: ось у мене є така ідея, чи можу я з нею подаватися на тендер? І це правильно, бо можна витратити дуже багато часу на підготовку документації, а виявиться, що ця ідея не проходить. Але всі грантові програми дуже чітко та прозоро прописують умови конкурсу. Прочитавши їх, вже зрозуміло, що потрібно робити. На першому етапі підприємцям-початківцям потрібен такий собі натхненник, який підтримає та скаже, що вони на вірному шляху. Нам усім потрібен “волшебный пендель”. Незалежно від того, чим ти займаєшся, в якому ти бізнесі, потрібен той, хто скаже: “Роби!”.

- Крім того, що підприємець почує слова підтримки, що ще для нього важливо на старті проєкту?

- Бувають такі випадки, коли ми все розповімо, порадимо, як працювати над реалізацією бізнес-плану, і попередимо: "Ось так не роби". Але людина не зверне увагу на це, а потім до тебе приходить з питанням, як виправити та врятувати ситуацію. Ось це не дуже позитивний момент, який засмучує.

- На Донбасі під час тренінгів з написання грантових заявок ми бачимо багато жінок, в більшості вони складають основну частину учасників. Існує думка, що в основному це жінки - переселенки, які втратили все, але зараз відроджують своє життя на підконтрольній території. Це так?

- Звісно, і такі теж є. Але не всі. Ми з ними працювали і працюємо  давно. І до війни і під час війни. Спостерігаємо одну цікаву картину - наразі гендерна рівність та політика рівних можливостей стала звучати частіше, але це не означає, що раніше жінки не займалися бізнесом. Вони займалися бізнесом завжди. І спільна характеристика їх - це дуже сміливі та рішучі люди. Так, останній час додалася ще одна категорія - це жінки, які змушені займатися власною справою. Але бізнесом це не завжди можна назвати, частіше це самозайнятість. Але з цього все починається - спочатку самозайнятість, потім малий та середній бізнес, а потім вже залежить від масштабу особистості і переростає у великий бізнес.

- Для розвитку якого бізнесу шукають грантові гроші жінки-підприємниці?

- Частіше за все це бізнес, який їм самим дуже подобається та приносить задоволення. Наприклад, це б’юті - індустрія (салони краси, перукарні, масажні салони тощо).

Другий напрям - харчова промисловість, готельно-ресторанний бізнес. Жінки, як організатори, в цьому бізнесі мають безцінний досвід.

До топ-3 також можна віднести освіту. Підприємниці відкривають освітні центри, секції, власні курси. Жінки бачать недоліки в сучасній освіті та намагаються їх виправити. Вони намагаються не просто дати дитині знання, а створити комфортні умови для неї. Насамперед це мами, які самі зіштовхнулися з проблемами в сучасній освіті, та хочуть іншим полегшити життя.

- Чи відслідковуєте ви долю тих, кому допомогли в отриманні гранту?

- Таких дуже багато. Спеціально ми нікого не відслідковуємо, але люди самі підходять на форумах або під час різних заходів, та діляться з нами своїми успіхами. Це завжди дуже приємний момент, коли ти розумієш, що людині були корисні твої поради.

Дізнатися про діяльність ГО "Взаємодія-Плюс" можна з новин групи організації у Фейсбук: https://www.facebook.com/vz.plus/