“Бізнес – це рух ескалатором, влада має допомагати ним рухатися, зараз цієї допомоги немає”

Михайло Івонін

голова асоціації підприємців Луганської області

Про те, що заважає розвиватися малому бізнесу на Луганщині, хто і що може сприяти у цьому, а також про перспективи розвитку “Бізнес-Схід” поспілкувався з Михайлом Івоніним, який очолює асоціацію підприємців Луганщини. Наразі вона об’єднує 20 представників малого і середнього бізнесу.

- Михайле, з початком війни бізнес Луганщини відчув на собі чимало труднощів. Що виявилося найболючішим?

Найперше, що зруйнувалося, це економічні зв’язки. До 2014 року більшість підприємців торгувала з Росією – вона ближча до області географічно. Після початку війни багато хто переорієнтуватися, але це складно. Ринки збуту у Європі знайшли одиниці, і від нас до Європи далеко – майже 2000 км. Тут з’являється ще одна проблема – логістична. Через відсутність зручного залізничного сполучення (половина залізничного сполучення Луганщини зараз на окупованій території) зерно возять великими машинами, які руйнують дороги. Це знову впливає на ціну – зерно з Луганщини за собівартістю дорожче, ніж в інших регіонах, передусім через доставку.

- Виробникам Луганщини не вистачає електроенергії. Наскільки реально провести ще одну лінію, аби забезпечити електрикою промисловість регіону?

Так, це ще одна велика проблема. Наразі область отримує 90 МВт замість потрібних 200, тобто вдвічі не вистачає електроенергії. Від цього залежить робота підприємств хімічної галузі, наприклад. Хоча за останні п’ять років регіон з промислового став аграрним. Більшість промислових підприємств лишилася на окупованій нині території. Ті, яким вистачає електрики, купують її за ціною у 3,5 грн за 1 кВт, при цьому в інших регіонах вона коштує вдвічі дешевше. За таких умов про розвиток говорити складно.

- Проблеми, які Ви озвучуєте, належать до не місцевого рівня, а до державного. Що роблять чиновники, щоб вирішити ці проблеми?

Наприклад, вже третій рік будують енергоміст з Харкова. Це дозволить постачати на регіон більш дешеву електрику, так можна запустити великі промислові підприємства. Зі 104 високовольтних опор 96 вже  встановлені, наступного року обіцяють запустити цей енергоміст. Сподіваюся, бізнесу стане легше.

- Як і що зробити, щоб бізнес почули представники влади?

Нещодавно ми підготували народному депутату законопроєкт про надання Луганській області зони пріоритетного економічного розвитку у частині звільнення від сплати податку на прибуток. Цей законопроєкт доопрацьовується і невдовзі буде зареєстровано у парламенті. Якби скасували цей податок і запровадили державне страхування підприємств на випадок військових дій, це могло б сприяти розвитку бізнесу в області. Банки б почали кредитувати бізнес. Загалом я вважаю, що потрібно створювати продукти з високим рівнем доданої вартості, які не потребують значних енергетичних і логістичних витрат.   Наприклад, ІТ-продукти, але я розумію, що ІТ-працівники заробляють гарні гроші, які хочуть  витратити. Витратити на Луганщині зараз менше можливостей, немає високо розвиненої інфраструктури.

- Якою Ви бачити співпрацю влади з бізнесом?

На мою думку, влада не може існувати без бізнесу. Бізнес – це рух ескалатором: у тебе збільшується конкуренція, змінюються умови, з’являються нові закони. Рухатися треба постійно. Зараз ми біжимо ескалатором, який тебе тягне вниз, а ти хочеш нагору. А потрібно навпаки. Є такі ескалатори на рівній площині, коли ти йдеш, а він допомагає тобі йти двічі швидше, так повинна допомагати рухатися влада, зараз цього немає. Лише так бізнес буде вдвічі продуктивнішим, більше створюватиме продуктів і платитиме податків. Від такої співпраці виграють усі.