• You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Точка зору
  • Фраза «Гроші люблять рахунок» має стати аксіомою для людини, яка хоче отримати фінансову свободу

Фраза «Гроші люблять рахунок» має стати аксіомою для людини, яка хоче отримати фінансову свободу

Герасимова Тетяна, експертка з фінансів, консалтингова агенція «Ведіс».

Особистий бюджет потрібно ретельно контролювати і аналізувати — тільки тоді вийде уникнути непотрібних витрат та накопичити достатню суму для реалізації поставлених цілей. Він потребує дисципліни та вмотивованості. Тому не зайвим буде спочатку відповісти на питання — навіщо ж це робити?  Про основи ведення особистого бюджету й економії журналісту «Бізнес-Схід» розповідає експертка з фінансів.

Навіщо вести особистий бюджет і кому це потрібно?

«Ми можемо управляти тільки тим, що можемо порахувати» — це відома бізнес-цитата. Особистий бюджет — це перший крок до управління власними грошима. По-перше, записуючи свої доходи і втирати, ми будемо розуміти, скільки з наших доходів йде на ті чи інші витрати і на що взагалі ми можемо розраховувати. По-друге, за допомогою бюджету ми можемо контролювати свої витрати. По-третє, картина, яку ми побачимо в бюджеті, може стимулювати нас збільшувати доходи, наприклад, шукати підробітки чи задуматися про зміну роботи. І, по-четверте, на основі статистики з бюджету ми можемо планувати наше фінансове майбутнє, бачити, скільки грошей можемо відкладати на свої фінансові цілі чи які нам потрібні резерви.  

Бюджет може бути корисним інструментом для кожного, хто має справу з грошима. А для людей, які мають нерегулярні доходи, наприклад, від фрілансу чи підприємництва, це просто необхідність.

Для чого вести контроль витрат?

Людська натура не передбачає зазвичай вбудованої опції обачливості і заощадливості. Тому, якщо ми не звертаємо уваги на свої витрати, частіше за все ми будемо витрачати більше, ніж могли б для тої самої якості життя. Відповідно, якби ми використовували свої ресурси більш раціонально, ми могли б зробити своє життя ще більш приємним, безпечним та цікавим, витрачаючи на щось більш важливе для себе.

Я хочу контролювати особистий бюджет, з чого почати?

Є два шляхи. Перший — почати з плану. Запишіть ваші очікувані доходи на наступний місяць. Потім виділіть основні статті витрат, наприклад, харчування, житло, транспорт, діти, господарські витрати, одяг та взуття, відпочинок, резерви. Сплануйте суму по кожній статті витрат виходячи з того, скільки ви вважаєте за потрібне на це витрачати. Далі подивіться, чи вистачає на це ваших доходів. Якщо ні — подумайте, як можна їх збільшити. А поки що передивіться статті витрат і вирішіть,  що можна скоротити, що перенести на наступні місяці. Коли бюджет буде зведено, спробуйте прожити наступний місяць за планом і подивіться, наскільки це вдалося.

Другий шлях — почати з обліку. Протягом місяця записуйте свої надходження і витрати, так само по статтям. Наприкінці подивіться і проаналізуйте: чи все вас влаштовує? Можливо, на якісь статті ви витратили більше, ніж сподівалися. Чому? Що можна з цим зробити? На основі отриманої статистики і ваших висновків складіть план на наступний місяць і спробуйте його дотриматися.

Як робити записи?

Вести бюджет можна по-різному: у зошиті, у спеціальних планерах, в Екселі чи у мобільному додатку. Можливостей зараз для цього є дуже багато.

Не заводьте занадто багато статей витрат. Нехай спочатку їх буде не більше 10. Якщо потім вам захочеться більш детального аналізу, ви зможете розбити деякі статті на кілька. Копійки округлюйте до цілих гривень. Вам важлива не бухгалтерська точність, а загальне уявлення про рух ваших коштів для прийняття рішень.

У веденні бюджету головне — регулярність. Якщо можете, записуйте витрати кожного вечора. Так ви точно зможете пригадати всі витрати, в тому числі ті, по яких не маєте чеків чи записів в інтернет-банкінгу, наприклад, проїзд у маршрутці чи купівля овочів на ринку.

Якщо важко знайти час для щоденних записів, робіть це 2-3 рази на тиждень, переглядаючи чеки, операції по банківській картці та пригадуючи, де ви ще були і що купували.

Як згодом аналізувати свій бюджет?

Аналіз бюджету — це найбільш цікава частина процесу. Адже просто записування витрат — це не ціль. Подивіться, які статті витрат у вас найбільш вагомі. Чи вважаєте ви це доречним? Якщо ні, то чи можете ви щось змінити? Як саме? Далі зверніть увагу на статті, які раптом істотно збільшилися чи зменшилися у порівнянні з попереднім періодом. Чому так сталося, це випадковість, чи закономірність? Порівняйте ваші фактичні витрати з планом, подивіться, за якими статтями вам вдалося вкластися в бюджет, а де були перевитрати. Чому так сталося? Що допомогло вам утриматися від витрачання зайвого чи що спонукало вийти за свій план? Що можна зробити в майбутньому інакше, щоб результат вам подобався ще більше?

Як навчитись економити? Та на чому це робити не потрібно, а на чому можна?

Економія сама по собі не є запорукою добробуту чи щастя. Як і немає єдиного правильного для всіх варіанту розподілу витрат. Все залежить як від можливостей конкретної людини, її поточної ситуації, так і від її планів, мрій, уподобань. Подумайте, як би ви хотіли жити? Що робить вас щасливим? Як це пов’язано з грошима? Про що ви мрієте і скільки коштує ваша мрія? На що ви згодні витрачати менше заради мрії?

Економити краще на тих речах, які не додають якості вашому життю. Які не роблять вас більш щасливим, впевненим, успішним, здоровим, задоволеним. При чому мова йде не про хвилинне задоволення, а про довгострокову якість життя. У багатьох з нас є пусті витрати, так звані «викрадачі грошей». Перш за все, це різні втрати ресурсів: зіпсовані продукти в холодильнику, зайве споживання електроенергії чи води, загублені через неуважність речі чи гроші. Корисно буде взяти за звичку задумуватися перед витрачанням грошей, чи дійсно мені потрібна та чи інша річ? Як вона покращить моє життя? Чи можу я собі її дозволити без ризику для інших статей витрат? Як ще я міг би задовольнити свою потребу, можливо, є інші варіанти?

Основні поради від Тетяни Герасимової:

1. Створюйте резерви. Резерв на непередбачувані витрати в ідеалі має бути у сумі, якої вам вистачить на 3-6 місяців скромного життя.

2. Шукайте шляхи збільшення доходів. Зазвичай однією економією неможливо досягти задовільного фінансового стану. Добре, якщо ви зможете мати кілька джерел доходів, це знижує ваші ризики.

3. Ведіть бюджет, плануйте своє фінансове майбутнє. Та сфера життя, якій ви приділяєте увагу, зазвичай і дає результати. Приділіть увагу своїм фінансам.

4. Користуйтеся фінансовими продуктами обачно. Ретельно вивчайте умови депозитних, кредитних чи страхових угод, особливо те, що написано дрібним шрифтом.

5. Інвестуйте в себе: в своє навчання, здобуття нових навичок, в здоров’я, в відпочинок. Адже ви — свій найбільш цінний актив! 

  • You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Точка зору
  • Фраза «Гроші люблять рахунок» має стати аксіомою для людини, яка хоче отримати фінансову свободу