Порожні прилавки та ажіотаж в обмінних пунктах:завбачливість чи звичайна паніка?

Тетяна Герасимова,експертка з фінансів Консалтингової агенції “Ведіс”

Аналізуємо ситуацію з експерткою Тетяною Герасимовою.

На тлі спалаху коронавірусу мешканці нашої країни почали скуповувати продукти та іноземну валюту. Що це — завбачливість чи звичайна паніка? Про це журналістка “Бізнес — Схід” розмовляла з експерткою з фінансів Консалтингової агенції “Ведіс” Тетяною Герасимовою.

Зрозуміло, ніхто точно не може на сьогодні передбачити, як буде розвиватися ситуація з коронавірусом і з курсом валюти найближчим часом. Однак проаналізуймо ситуацію і спробуємо знайти якісь опорні точки для прийняття рішень.

Почнемо з продуктів

З хорошого: в останнє десятиліття продукти з наших магазинів не зникали ніколи. Ні в період різких стрибків курсу долара, ні в період попередніх епідемій інших штамів грипу, ні під час несподівано сильного снігопаду в Києві п'ять років тому. Чи означає це, що точно не буде гірше? Цього стверджувати не можна. Але з великим ступенем ймовірності всі продукти нікуди не подінуться. Але через паніку і ажіотаж окремі товари тимчасово можуть закінчитися.
Інший фактор: ми не знаємо, на який період запасатися продуктами. На період карантину? На кілька місяців? На рік? Тому, на жаль, навряд чи ми можемо дійсно повноцінно підготуватися до всіх можливих лих, запасаючись крупами і консервами. Швидше, наш порив створювати запаси — це бажання хоч щось зробити в ситуації невизначеності.
Якщо такі дії допоможуть вам відчути себе більш впевнено і захищено, купіть продукти. Але постарайтеся зробити це раціонально. По-перше, не купуйте надмірно багато продуктів, особливо, продуктів одного виду. У гіршому випадку, мішок крупи з'їсть харчова моль, в кращому — вся сім'я буде кілька місяців вимушено їсті якусь ненависну ячневу кашу.
По-друге, купуйте те, що ви любите, з чого готуєте звичну для вас їжу. Нехай це будуть продукти тривалого зберігання, але ті, які ви дійсно зможете згодом використати у звичайному раціоні, якщо критична ситуація не трапиться.

Тепер про долари

Не беруся робити прогнози щодо темпів зростання курсу, але сьогодні ми, швидше за все, маємо справу не з тимчасовим коливанням, а з більш глобальним процесом. Це не локальна ситуація в Україні: неспокійно на світових фінансових ринках.
Якщо у вас на руках зараз є вільні гроші в гривнях, які не знадобляться для гривневих витрат в найближчі тижні, то, на мій погляд, розумно купити на них валюту, долари чи євро. Навіть якщо курс надалі впаде, ці гроші залишаться у вас в резерві. А мати резерви — це завжди хороше фінансове рішення.

Як надійно можна зберегти свої кошти та дорогоцінності?

Золото як засіб заощадження грошей в умовах кризи варто розглядати, тільки якщо вас цікавлять довгострокові вкладення як мінімум на кілька років. В цілому в останні 3-5 років золото дорожчає, хоча ціна на нього постійно коливається. Але якщо подивитися ціни за останні 10 років, то ми побачимо, що були і різкі падіння його вартості, тому ризик втратити частину своїх грошей теж є. Не варто вкладати в золото на короткий термін: з великим ступенем ймовірності ви зазнаєте втрат на різниці в цінах купівлі і продажу.
Також не варто «вкладати в золото», купуючи ювелірні прикраси. Продати їх в разі потреби за реальною ціною проблематично, а здати в ломбард вкрай невигідно.
Купуючи золото в банку, обов'язково уточніть, чи готовий буде банк викупити його назад, і які умови повинні бути для цього дотримані.
Як варіант, замість придбання золотих злитків можна відкрити в банку так званий золотий депозит: віртуально купити якусь кількість золота за сьогоднішньою ціною. Надалі ціна вашого золота буде коригуватися відповідно до змін ринкової ціни. Однак, зверніть увагу, що такі депозити не покриваються гарантією Фонду Гарантування Вкладів Фізичних Осіб України.

І про депозити

Зберігати гроші на гривневих депозитах, швидше за все, буде невигідно. Порахуймо: за останні два тижні курс долара виріс приблизно з 25 грн до 27 грн, це приріст 8%. При цьому середні ставки по депозитах складають зараз 15% річних. Як ми бачимо, 8% втрати вартості за два тижні навряд чи компенсуються прибутковістю в 15% річних. Тому нові депозити, особливо довгострокові, краще відкривати у твердій валюті.
Якщо ж мова йде про короткострокові вклади на 1-3 місяці, подумайте, куди ви плануєте потім витратити заощаджені кошти. Якщо на якісь гривневі витрати, сума яких не зміниться від зростання курсу валют, то можна залишити заощадження в гривні. Якщо ж, наприклад, ви збираєте гроші на літній закордонний відпочинок, ціни на який прив'язані до валюти, краще підстрахуватися і перевести депозит у валюту.

І, головне, пам'ятайте — паніка завжди призводить до нераціональних рішень і фінансових втрат. Постарайтеся зберігати спокій і оптимізм. Це не перша криза, з якою стикається наше покоління, і явно не остання. Кризи — невід'ємна частина нашого життя. Найскладніше пройти перший період турбулентності, далі, як правило, за 3-6 місяців, ми пристосовуємося до нових умов, новими цінами, нового рівня життя. Гнучкість, здатність до змін — один з найважливіших навичок сучасної людини. Ми не можемо передбачати майбутнє і застрахуватися від усіх можливих негативних подій, але можемо вчитися знаходити найкращі рішення навіть при найгірших сценаріях.

Фінансової стабільності вам!