Сімейний бізнес: чому це потрібно Україні?

Микола Бояркін – віце-президент ГО «Всеукраїнська асоціація керівників бізнесу».

Розвиток сімейного бізнесу для України може стати визначальним фактором для стабілізації і подальшого розвитку економіки країни.

Карантин закінчиться, рано чи пізно! Настане день, коли хвороба відступатиме, обмеження щодня послаблятимуться і ми повернемося до такого бажаного звичайного життя, зазначає на uabl.org  Микола Бояркін – віце-президент ГО «Всеукраїнська асоціація керівників бізнесу».
 

Але після почнеться нова боротьба – подолання економічної кризи. Як Україні вирулити в умовах жорсткого економічного «піке»? Впевнений, що підтримка сімейного бізнесу, розробка для нього законодавчої бази, створення інтернет-платформи з його підтримки максимально позитивно вплине на стабілізацію економіки.

Чому сімейний бізнес може підняти економіку країни? 

Важливим фактором є ментальність українця. Відсоток довіри до інституту сім’ї незрівнянно вищий за відсоток довіри до інших інституцій, зокрема до державних. Тому найбільш життєстійкими в українському бізнесі є приватні компанії, організовані сім’єю.

Чому сімейні компанії «грають» довше?

Сімейні компанії будують свою політику так, щоб вижити в наступному поколінні, пережити кризу, розрахуватися з боргами, стати на ноги, почати рости тощо. Їх власники націлені на те, щоб бути потужними та розвиватися, аби передати цю справу наступному поколінню.

Як «сімейний бізнес» почуває себе в Україні? 

В Україні сектор малого і середнього підприємництва охоплює 99,9% від загальної кількості (1,97 млн) підприємств та фізичних осіб-підприємців. Разом із тим лише трохи більше ніж 500 підприємств сімейного типу. Це катастрофічно мала цифра. В той же час, у країні налічувалось лише 423 великих підприємства (0,1%). Майже однакові показники. Незважаючи на освічену робочу силу, Україна має найнижчу продуктивність праці в Європі та Центральній Азії.

Що є перешкодою для ведення бізнесу в Україні?

Підприємства стикаються з корупцією на регулярній основі в питаннях ліцензування, оподаткування, перевірок, митних процедур тощо. Учасники опитування «перешкоди сімейного бізнесу» зазначили п’ять основних перешкод ведення сімейного бізнесу: доступ до фінансування (21,3%) відсутність необхідних знань юридичного і економічного характеру (19,2%) ставки податку (15,5%) політична нестабільність (11,9%) тіньова економіка (7,7%) Уповільнене зростання приватного сектору є однією з ключових причин слабкості економіки в Україні.

Як сімейний бізнес працює у світі? 

Сімейні бізнеси – найкраща модель для ринків, що розвиваються. Мало кому відомо, але Walmart, BMW, Samsung, Christian Dior, Ford починалися із сімейного бізнесу, а стали мега-корпораціями. Професор Гарвардської бізнес-школи Тарун Ханна пригадує, що коли 25 років тому він вперше почав досліджувати розвиток сімейних компаній, його колеги говорили, що «не варто перейматися вивченням сімейного бізнесу, оскільки це не довготривале явище.

 В процесі модернізації сучасного світу така форма бізнесу зрештою зникне. Проте, навіть сьогодні вони присутні майже в усіх країнах світу». Насправді, сімейні компанії – деякі з них відкритого акціонерного типу, деякі приватні, закритого типу – становлять близько 80% компаній у світі. І, як показує Всесвітній рейтинг сімейного бізнесу (Global Family Business) – саме «500 Сімей» (500 найбільших сімейних компаній у світі) забезпечують загальний обсяг щорічного продажу у розмірі 6,5 млрд доларів США – «достатньо, щоб стати третьою найбільшою економікою світу».

Що потрібно для розвитку сімейного бізнесу в Україні? 

Для розвитку сімейного бізнесу (СБ) в Україні потрібна законодавча база, податкова лояльність, підтримка державою СБ  та максимальна його популяризація. Щодо першого пункту, а саме відповідного закону України, то наразі ГО «Всеукраїнська асоціація керівників бізнесу» cпільно з головою міжнародного руху «За сімейні цінності» Наталією Федорчук  розроблено законопроект про «Сімейне підприємство».

Його мета: створення ефективної системи «сімейних підприємств», як основної ланки бізнесу в Україні належний правовий захист сімейного бізнесу, що в свою чергу забезпечить перехід інвестицій у сфери найефективнішого використання ресурсів виховання у дітей повагу до грошей зменшення шансів на нераціональне використання фондів підприємств тощо. Зауважу, що для молоді залучення до сімейної справи має позитивні сторони: втратити таке місце складно, по завершенні навчання особа буде забезпечена робочим місцем, а до моменту вступу на посаду молодий бізнесмен чи бізнесвумен зможуть досконало вивчити всі нюанси, підводні камені та клієнтську структуру підприємства.

 Вважаю, що  розвиток сімейного бізнесу для України може стати визначальним для стабілізації і подальшого розвитку економіки країни.