Юридична підтримка підприємців: порада спеціаліста

Галина Сабельнікова, керівниця Судової практики компанії

Юридичний аудит — обов’язковий інструмент попередження ризиків.

Наскільки важлива юридична підтримка для підприємців, редакція «Бізнес-Схід» дізнавалася у Галини Сабельнікової, керівниці Судової практики.

Що ж є важливим? По-перше, якісна юридична підтримка. Навіть за наявності власної юридичної служби не завжди вдається розпізнати можливі ризики. Можливо, тому що внутрішня юридична служба підприємства пов’язана з певними стереотипами роботи, які склалися на підприємстві, і завжди залежить від точки зору керівництва на проблему. Сторонній погляд та професійний аналіз вихідних даних може застерегти керівництво компанії від багатьох підводних рифів.

На етапі підготовки господарської операції до реалізації вірогідного контрагента важливо перевірити комплексно і всебічно, із залученням до цього процесу і юристів. Це процедура формування об’єктивного уявлення про можливого контрагента, включаючи всі ризики співпраці з ним. Наразі існує достатньо ресурсів для перевірки контрагентів.

Першим кроком до належного виконання договору є правильно та юридично грамотно розроблений текст договору із врахуванням усіх можливих ризиків та включенням до умов усіх можливих інструментів захисту від недобросовісних дій, таких як штрафні санкції, гарантії, забезпечення, передоплати.

Багато господарюючих суб’єктів, з метою заощадити кошти, не звертаються до юридичних консультантів по допомогу, та використовують у своїй практиці так звані «типові» (шаблонні) договори для укладення угод з різними контрагентами. Це помилкова практика,  оскільки кожен контрагент потребує особливого підходу як під час перемовин, так і під час реалізації контрактів, укладених з ним, і  в роботі з кожним контрагентом існують свої ризики.

Додатковим інструментом захисту бізнесу є страхування ризиків.

Проте, цей спосіб захисту використовується нечасто з огляду на те, що витрати на страхування збільшують ціну на товар (роботи, послуги), і це може негативно позначитися на прибутковості бізнесу та його конкурентоспроможності.

При укладенні договорів слід враховувати також специфіку певних суб’єктів.

Так, співпрацюючи з контрагентом, засновник якого зареєстрований в офшорі, слід враховувати, що операції з такими підприємствами викликають пильну увагу до них податкових органів. Така увага з боку податківців створюють ризик додаткових податкових перевірок та претензій до контрагента компанії з офшору. Враховуючи сказане, варто ретельно перевіряти ділову репутацію компанії з офшору, якість виконання нею зобов’язань перед іншими контрагентами.

Договірні відносини з державними підприємствами та установами теж несуть свої ризики.

Багато з них укладають договори на постачання товарів, виконання робіт, надання послуг тільки через тендерні процедури, оскільки використовують державні кошти. Ділова репутація державної установи, підприємства в цьому випадку не має значення, оскільки контракт виконуватиметься тоді, коли держава виділить на це кошти. Нестабільність політичної та економічної ситуації в країні створюють ризики неплатежів з боку бюджетних підприємств та установ, зважаючи на неспроможність держави забезпечити належне бюджетне фінансування.

Резюмуючи сказане, — здорова обережність у виборі контрагента, усвідомлення та оцінка ризиків,   превентивні заходи безпеки — саме це може значною мірою убезпечити бізнес від неочікуваних втрат та додаткових витрат. Попередити неправильні та ризикові рішення коштує значно дешевше, ніж виправляти негативні наслідки недоречної «економії» на професійній допомозі.