Бюро буде єдиним правоохоронним органом, що розслідуватиме економічні злочини

Грігол Катамадзе

Грігол Катамадзе, Надзвичайний і Повноважний Посол, президент АППУ, віце-президент Європейської асоціації платників податків розповідає про важливість новоствореного Бюро економічної безпеки.

Всеукраїнська громадська організація «Асоціація платників податків України» понад 5 років обстоювала необхідність створення нового єдиного органу, який розслідуватиме економічні злочини та завдяки можливостям фінансового моніторингу буде здатний нарешті повернути довіру суспільства до державних органів, усунувши дублювання функцій податкової міліції, СБУ, Національної поліції та інших правоохоронних органів під час розслідування економічних злочинів. І ось, нарешті, 28 січня 2021 року 242 депутати Верховної Ради України проголосували «за» ухвалення Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» (проєкт № 3087-д).

Бюро буде єдиним правоохоронним органом, що розслідуватиме економічні злочини, крім тих, які розслідує НАБУ.

На цей час перед нами, як перед громадськістю, постає нове завдання - чітко стежити, щоб до складу нового органу ввійшли професіонали, які мають совість і силу та життєвим девізом яких є «Служити й захищати».

Слід зазначити, що Асоціація платників податків України ще влітку 2020 року провела низку круглих столів із представниками бізнес-асоціацій, громадських організацій, бізнес-середовища й експертами, під час яких обговорювали важливе для країни питання - концептуальні положення щодо створення в Україні нового правоохоронного органу боротьби з економічною злочинністю. Після цих заходів авторський колектив розробив опитування задля подальшого оцінювання ризиків і загроз фіскальної безпеки України.

Потім Асоціація провела соціологічне опитування - масштабний та змістовний аналіз оцінки ризиків і загроз фіскальної безпеки України в межах відповідного експертного середовища задля ідентифікації загроз у фіскальній сфері, їх ранжування, оцінювання головних чинників розвитку фіскальної сфери, а також оцінювання спроможностей суб'єктів фіскальної сфери та вразливості суспільства щодо протидії ідентифікованим загрозам. В опитуванні взяли участь 7090 представників із ДПС, ДМС, ДФС України та бізнесу (великого, середнього й малого) з усіх регіонів України.

За результатами опитувань визначено 243 загрози у сфері фіскальної безпеки, до основних із яких належать: шахрайство з ПДВ, «схеми» мінімізації податкових платежів, лобіювання представниками влади окремих груп і компаній із просування для них вигідних податкових (митних) умов (преференцій), тінізація окремих видів бізнесу, інформаційні атаки щодо дискредитації фіскальної системи, прояви корупції у фіскальній сфері.

243 загрози, які впливають на розвиток фіскальної безпеки України!

Лише вдумайтесь! Тому ми твердо впевнені, що Бюро економічної безпеки буде правоохоронним органом, який протидіятиме поширенню кримінальних загроз у сфері економіки, запобігати, виявляти, припиняти, розкривати та розслідувати злочини у сфері економіки, що створюють загрозу життєво важливим інтересам України.

Нарешті зроблено впевнений крок до економічної безпеки нашої держави!