«Ми вже плануємо проведення конкурсу "куркулів" на наступний рік»

Євген Вілінський

У вересні 2018 року на Донеччині стартував 9-й конкурсний відбір програми «Український донецький куркуль», у рамках якого в регіоні вже створено понад 200 робочих місць. Які бізнес-плани підтримуються та чому деяким учасникам не вдається переконати журі в успішності своїх проектів журналісту «Бізнес-Схід» розповів перший заступник голови Донецької ОДА Євген Вілінський.

- Скільки взагалі підтримано бізнес-проектів у програмі?

- За два роки на розгляд фахівців департаменту економіки Донецької ОДА було направлено 538 проектів, відібрано майже 200, але підтримані були не всі. Фінансування деяких бізнес-планів або не підтвердили на місцевих рівнях, або ж самі підприємці відмовилися від реалізації проекту і не уклали договори.

- Чи існують при відборі учасників конкурсні переваги?

- Звичайно. Ми віддаємо перевагу підприємцям-початківцям, які тількі починають свій бізнес. Ми маємо створити масив нових підприємців, які б дійсно могли розвиватися. На розвиток бізнесу є безліч дієвих інструментів підтримки.

Якщо говорити про галузі та напрямки, то вони різні – сільське господарство, індустрія розваг, переробка, виготовлення полімерів, комп’ютерні послуги, відкриття пралень-хімчисток, кафе та СТО. Є цікаві проекти і серед рекламістів регіону -  це досить новий та цікавий напрямок.

- Чому так багато учасників не проходять конкурс і вимушені брати участь у конкурсах по декілька разів?

- Не дивлячись на те, що зараз існує багато консультативних послуг з бізнес-планування та зустрічей з успішними підприємцями області, багато приходить на конкурс непідготовлених учасників з недопрацьованими бізнес-планами. Вони дуже «плавають» в маркетингових розрахунках.

Просто не можуть відповісти, який очікуваний дохід та за скільки часу його можна отримати. Звертаємо ми увагу і на ті бізнес-плани, де в розрахунках стоїть мінімальна заробітна плата у 3700 гривень.

Наприклад, у такі сфери діяльності, як метало або деревообробка люди просто не підуть за такі гроші. Тобто це не розуміння того, як треба працювати з колективом або ж робота «вчорну», коли підприємці ухиляються від сплати податків.

- В цьому році були відмінені пільги для переселенців та учасників АТО. З чим це пов’язане?

- Ці заперечення надійшли від Антимонопольного комітету. Ми не маємо права надавати пільги через те, що це порушує економічну конкуренцію. Зараз всі учасники конкурсу повинні зробити свій внесок.  Якщо люди не вкладають власні кошти, то вони й не ризикують.  Не розумію тих підприємців, які тільки ходять і просять кошти. Що це за представник бізнесу, який не може заробити на розвиток власної справи?!

- Чи є такі підприємці, які отримали кошти в рамках конкурсу, але бізнес прийшлося «згорнути»? З чим це пов'язане?

- Є під загрозою декілька проектів у сфері тваринництва  - підприємці просто не розрахували власні сили. Наприклад, людина взяла корів, а потім виявилось, що нема коштів на обладнання для охолодження молока, а без охолодження воно має низьку ціну. Тобто обіговий капітал дуже низький.

- Чи буде й надалі продовжуватися конкурсні відбори серед підприємців Донеччини?

- Не розумію чому, але я вже не в перше чую чутки про те, що адміністрація більше не буде підтримувати підприємців. Ми вже плануємо проведення конкурсу на наступний рік. Прогнозуємо, поки немає бюджету. Подивимося, скільки використають коштів в цьому році. Заклали 150 мільйонів, але вони не витрачені. Цей запас ми перекинемо на наступний рік.

- Чому кошти не використані? Бажаючих зайнятись малим бізнесом багато, хто «гальмує» процес створення куркулів?

- Буває, коли місцева влада не підтримує проекти, при чому, як на мене, дуже хороші. Тоді ми рекомендуємо підприємцям перереєструвати бізнес в тих муніципалітетах, де є більш сприятливі умови. Тоді і податки будуть йти в те місто, в якому і зареєстроване підприємство.