«Ми маємо зруйнувати стереотип, що у Маріуполі лише два заводи і поселення навколо них"

Дмитро Чичера

Один із засновників Маріупольської Асоціації підприємців

У Маріуполі на базі вільного простору «Халабуда»  півроку тому місцеві підприємці об»єднались в асоціацію для вирішення спільних питань, взаємодопомоги та популяризації підприємництва у своєму місті. Як працює бізнес-об»єдання та чим допомагає мешканцям Маріуполя «Бізнес-Схід» дізнвавася у співзасновника Маріупольської Асоціації підприємців Дмитра Чичери.

- Як виникла ідея створення бізнес-асоціації у Маріуполі?

- П’ять підприємців Маріуполя почали просто зустрічатися у вільному просторі “Халабуда”, де обговорювали якісь питання, пов’язані з підприємницькою діяльністю. Є багато страху на етапі створення свого бізнесу, є стереотип, що у Маріуполі лише два заводи і поселення навколо них (хоча на заводах працюють 6% містян). Ми вирішили популяризувати підприємництво, заохочуючи людей до малого бізнесу.

- Хто і що розповідає на зустрічах? Це свого роду навчальні курси?

- Спочатку у призначений день і час до нас просто приходили підприємці, так люди почали знайомитися, обмінюватися контактами. З’явилися спільні інтереси. Потім засновники Асоціації хотіли переформатувати це у бізнес-школу. Я сів на потяг і поїхав до Києва, Львова, Харкова, Дніпра та Запоріжжя у пошуках бізнес-школи, яка готова була б провести серію тренінгів для маріупольців, це така спроба створити з підприємців-практиків викладачів. Далеко не в усіх є навички, мало хто знає, як провести майстер-клас, якийсь семінар, що важливо подавати, такого досвіду не було.

- Тобто, Ви хочете навчати місцевих, аби мати свою бізнес-школу?

- Так. Бо ті університети і бізнес-школи, які я відвідав, усі відмовили, вони не займаються підтримкою малого бізнесу, готового курсу на це немає. Періодичні тренінги на 2-3 дні не дадуть таких знань. Єдині, хто відгукнувся, були викладачі з Українського католицького університету. Там працює Львівська бізнес-школа. Також паралельно ми шукали грантодавців, які підтримають нашу ідею. Львів’яни теж не мали курсу для малого бізнесу, але погодилися на нашу пропозицію і розробили його. Зараз на базі Маріупольської асоціації підприємців працює цей навчальний блок, там займаються двадцять п’ять маріупольців, які погодилися пройти цей курс. Усі вони діючі підприємці.

- Як ці знання плануєте застосувати на практиці? Кому і в який спосіб їх передавати?

- У жовтні слухачі завершують цей курс. До фіналу дійшли 15 підприємців, які будуть ділитися цими знаннями. Вони зараз навчаються як тренери. Ми домовилися, що кожен з них у листопаді проведе два тренінги безкоштовно (бо їх теж вчили безкоштовно), а потім плануємо заробляти на таких тренінгах, проводити їх за гроші. Так ми будемо мати власну бізнес-школу, де викладає місцевий тренер, який має досвід, до якого можна записатися на консультацію. Зараз у Маріуполі можливості навчитися бізнесу навіть за гроші немає. Я гадаю, що це перспективно для міста.

- Які ще напрямки підтримує Маріупольська асоціація підприємців?

- Ми обрали три напрямки. Це навчання, також підтримка початківців – це консультації з фінансів, юридичні, допомога у реєстрації в податковій, у складанні звітів. Також ми пропонуємо безкоштовний робочий офіс, де можна спілкуватися, провести зустріч з партнерами. Щотижня ми продовжуємо зустрічі підприємців, запрошуємо когось із керівництва міста, ставимо питання.

- З якими питаннями до асоціації звертаються найбільше?

- Підприємці бояться податкової, перевірок. Це пов’язано з незнанням законодавства, своїх прав. Хочуть розвивати бізнес, але не знають, як оформити найманих працівників на роботу, як подати звітність. Це елементарні знання, які повинні бути у підприємця. Маріупольська асоціація підприємців допомагає у цьому. Також плануємо залучити юриста, який відстоюватиме права як асоціації, так і окремих підприємців. Хоча у перспективі, я вірю, ми будемо більше говорити про маркетинг і розвиток. Будемо шукати однодумців в інших регіонах (зараз збираємося до Вінниці), щоб допомагають розвивати малий бізнес в Україні. Зараз ми напрацьовуємо свій досвід.