• You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Точка зору
  • «Під підозру потраплять підприємці Донеччини, у яких всі робітники оформлені на мінімальну зарплатню»

«Під підозру потраплять підприємці Донеччини, у яких всі робітники оформлені на мінімальну зарплатню»

Валерія Тіщенко

Головний спеціаліст Костянтинівського бюро правової допомоги Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Перевірки бізнесу, за які активно взялися контролюючі органи у Донецькій області, стривожили підприємців. Вони кажуть, що будь-які перевірки – один з найбільших їхніх страхів. Що робити і як себе поводити, коли до вас завітали інспектори?

З жовтня 2018 року на Донеччині представники Держпраці, податкової та Пенсійного фонду, почали перевіряти малий та середній бізнес, щоб легалізувати трудові відносини. Штраф, який сьогодні можуть виписати роботодавцю за одного неоформленого працівника складає понад 111 тисяч  690 гривень.

При виборі об'єкта перевірки контролюючі органи враховують вид і обсяг діяльності підприємства, чи було розширення діяльності, який валовий дохід, кількість ліцензій, касових апаратів тощо. Також увага прикута до тих підприємців, у яких всі робітники оформлені на мінімальну заробітну плату.

Але багато хто з господарів бізнесу не знає своїх прав, навіть якщо і не порушує закони.

- Як діяти підприємцю, якщо у  нього на порозі стоїть комісія з кількох представників контролюючих органів?

- Перше, що потрібно питати, – посвідчення людей, які прийшли до вас. Вони зобов’язані їх мати. По-друге, у них має бути документ від їхнього керівництва, де написано, хто направив на цю перевірку. Переконайтеся, що ваш бізнес (крамниця, кафе) розташовані на території, яку вони перевіряють. У документі (акт направлення або маршрутний лист, доручення) має бути перелік підприємців, подивіться, чи записані там ви. Також мають бути вказані дати перевірки. Якщо до підприємця на перевірку направили представника контролюючих органів з іншого міста, у нього має бути доручення, де також вказані дата і територія, що підлягає перевірці.

- Які документи можуть попросити інспектори у підприємця?

- У кожного інспектора має бути із собою перелік документів, які він може просити у підприємця. І підприємець може попросити подивитися цей перелік. Якщо його немає, власник бізнесу може у цей момент пошукати його в інтернеті (це його право), аби у нього не просили зайвого. Також можна разом з інспектором подивитися, які документи той може запитувати у підприємця. Найчастіше питають свідоцтво про реєстрацію фізичної особи-підприємця та документи про оформлення найманих людей. Податківці можуть просити бухгалтерські книги.

- Якщо інспектори прийшли, а в магазині чи кафе найманий працівник. У нього питають, чи оформлений він. Як себе поводити?

- За законом України у підприємців має бути куточок покупця. Туди можна покласти копію наказу, де записано, що людина працевлаштована офіційно. Або працівник телефонує своєму роботодавцю, який підтверджує або привозить трудові книжки найманих людей. Зазвичай у маленьких крамницях ніхто не зберігає трудові книжки людей, для цього потрібен або сейф, або безпечне місце.

- Чи можуть інспектори вилучити у підприємця оригінали документів?

- Зазвичай такої практики немає. Достатньо показати документи на місці. Вилучити їх один інспектор не може, для цього потрібна комісія, підстави, акт, який складається на місці. За цим підприємцем мали тоді спостерігати певний час. У великому бізнесі таке практикують, але це складна процедура.

- Якщо під час перевірки з’ясовується, що люди працюють неоформлені? Як діяти?

- Досить довго просили підприємців взяти на роботу людей, оформити їх, платити на законних підставах заробітну плату. Цей час минув. Зараз роботодавець отримає штраф – понад 111 тисяч гривень за одного непрацевлаштованого працівника. Якщо виявлені інші недоліки, інспектор виписує припис, на його виконання у підприємця є 10 днів.

- Чи може підприємець оскаржити цей документ (припис, акт)?

- За законом у підприємця є на це 10 днів після перевірки. Він може написати скаргу керівнику обласного управління Держпраці і опротестувати припис або подати позов до суду.

- Підприємець може не підписувати акт, який складений під час  перевірки?

- Так, підприємець може відмовитися ставити підпис. Але впродовж 30 днів цей акт він отримає поштою. У разі подання інспектором до суду це теж буде враховано не на користь підприємця.

- Я б радила брати цей документ і йти до юриста за порадами. Юрист може подивитися його, якщо документ складений з порушеннями (а таке буває), є шанс допомогти підприємцю. Щодо оформлення людей на роботу раджу підприємцям працювати законно. Так вони наповнюють бюджет свого міста і країни, їх працівник отримує страховий стаж, що потім буде підставою для нарахування пенсії.

  • You are here:
  • Бізнес-Схід
  • Точка зору
  • «Під підозру потраплять підприємці Донеччини, у яких всі робітники оформлені на мінімальну зарплатню»