«Будь-який прибутковий бізнес може бути предметом рейдерського захоплення»

Ярослав Писарев

Адвокат, засновник адвокатського бюро «Писарев та партнери»

Як вберегти свій бізнес від рейдерських атак? Що при цьому важливо пам’ятати і до кого звертатися по допомогу? Про це «Бізнес-Схід» поговорив з адвокатом, засновником адвокатського бюро «Писарев та партнери» Ярославом Писаревим. 

- Ярославе, чому рейдери вдаються до захоплення підприємства?

- Основна відповідь на дане питання полягає в економічній вигоді, тому що використання рейдерських схем, безумовно, є більш дешевим і швидким способом привласнення бізнесу, ніж законне його придбання.

- Скажіть, як зрозуміти власнику бізнесу, що на нього готується рейдерська атака?

- Як правило, об’єктивні ознаки рейдерського захоплення можна встановити вже на етапі їх реалізації, тобто коли стартове виготовлення спірних документів, розробка плану захоплення протилежною стороною вже закінчені. Отже на сьогодні, власник прибуткового бізнесу не може ігнорувати питання корпоративної безпеки. Важливим у цьому є власне спілкування -  спілкування як з менеджерським складом, так з працівниками. Також необхідно відстежувати оточуючий  фон, оскільки рейдерському захопленню, як правило, передує комплекс замовних матеріалів, так званої “джинси, при чому це можуть бути статті як про якість продукції підприємства, так і щодо особистих фактів життя власників бізнесу.

- Який вид бізнесу сьогодні є найбільш вразливою категорією?

- Будь-який бізнес, який є прибутковим, на сьогодні може бути предметом рейдерського захоплення. За виключенням тих підприємств, які прямо пов’язані з першими особами держави, котрі можуть забезпечити їм найвищий рівень захисту. Рейдерські захоплення стають можливими через те, що майже весь бізнес в Україні працює за “сірими” схемами, починаючи від моменту створення, коли з метою приховання реальних власників, підприємства реєструють на підставних осіб. Також у своїй діяльності комерційні структури можуть укладати фіктивні договори, користуватися послугами конвертаційних центрів, застосовувати схеми уникнення від оподаткування тощо. Наступною причиною, яка сприяє збільшенню кількості рейдерських захоплень, є «самонадіяність» власників бізнесу, які вважають витрати на юридичне супроводження, правильну вибудову бізнес-процесів непотрібними, витрачаючи набагато більше потім на усунення проблем.

- Яких заходів можна вжити? До кого звернутися по допомогу?

- У разі рейдерського захоплення бізнесу раджу звертатися виключно до юристів та адвокатів по допомогу. Щодо дій у кожному випадку вони індивідуальні - від перевірки свого підприємства в Єдиному державному реєстрі до виклику поліції і подальшому судових процесів. Універсального захисту від рейдерства не існує.

- Чи можна з рейдером проводити переговори? Домовлятися?

- Можна, але варто зважати, що такі переговори можуть бути необхідною йому паузою у реалізації розробленого плану по отриманню повного контролю над Вашим підприємством. Як правило, рейдери працюють за схемою «або пан, або пропав», тому у ході переговорів Ваші цілі будуть кардинально протилежні. Водночас, якщо у рейдерській схемі використана наявність реальних грошових зобов’язань Вашого підприємства, у такому випадку варто говорити про їх погашення чи викуп зобов’язань у протилежної сторони.

- З початку 2019 року мораторій на перевірки скасовано. Чи можуть приходити представники різних структур під виглядом перевірок?

- Оскільки з січня 2019 року скасований мораторій на проведення перевірок, їх проведення державними контролюючими органами стало можливим. Водночас усі перевірки в Україні чітко регламентовані законом. У будь-якому випадку такі перевірки повинні проводитися у присутності фахівця, який зможе задокументувати можливі незаконні дії перевіряючих чи перевірити факт використання злочинцями для прикриття документів різноманітних державних органів. Крім того, будь-який офіційний державний орган, у випадку планової перевірки повинен направити листа суб’єкту господарювання за 10 днів до початку перевірки або прийти до суб’єкта господарювання з відповідною ухвалою суду.

- Дайте кілька порад бізнесу (щось типу покрокової інструкції), як діяти за наявності загрози рейдерства.

- Основою протидії рейдерству, на мій погляд, повинна бути юридична основа стратегії бізнесу з урахування всіх юридичних тонкощів. Інакше кажучи, не треба нехтувати юридичним супроводженням бізнесу. Крім звернення до адвоката чи юриста, потрібно йти до поліції.

- Кажуть, що будь-які незаконні дії бояться публічності. Чи варто оприлюднити такі факти?

- В залежності від ситуації. У будь-якому випадку мова йде не просто про оприлюднення ситуації, а про вибудову необхідної інформаційної політики, формування громадської думки, яка може забезпечити належне виконання державними силовими органами своїх функцій.