Бізнес • Туризм • Культура

На Сході України викладачі професійно-технічних закладів навчаються підприємництву

Викладачів навчали, як започаткувати підприємство у навчальному закладі.

За сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» викладачі професійно-технічних закладів Донецької та Луганської областей взяли участь у тренінгах із підприємництва.

Участь у проєкті від організації «Terre des Hommes» беруть представники дев'яти закладів освіти сходу України з Волновахи, Золотого, Кремінної, Лисичанська, Маріуполя, Новоайдара, Попасної, Сєвєродонецька.

Навчання відбувається за проєктом «Цифрове прототипування для професійної освіти».

9 – 11 грудня дводенний тренінг відбувся у Сєвєродонецьку для представників шести навчальних закладів Луганщини, 14-15 – у Маріуполі для викладачів трьох закладів Донецької області.

Бізнес-тренер Ніку Крецу розповідав про те, як започаткувати підприємство у навчальному закладі. Учасники напрацьовували бізнес-ідеї – пропонували пакувати корм для домашніх тварин, виготовляти для побуту дрібниці на 3D-принері. Також тренер поділився досвідом запровадження підприємництва у Молдові та Австрії.

«Підприємництво – це не лише про гроші. Існують різні види підприємництва. У Європі, наприклад, у школах та коледжах, дуже популярне соціальне підприємництво – коли виробляючи певний продукт, його учасники вирішують якусь проблему у громаді. В аграрному ліцеї Австрії учні самі розробляють продукти і проходять увесь шлях від ідеї до реалізації. Наприклад, вони об’єднуються у команди, розробляють рецепт сиру, хліба чи ковбаси, мають виготовити це і продати на ярмарку. Так вони отримують досвід. Важливо, щоб люди не чекали, що хтось змінить їхнє життя, щось дасть, потрібно самим це робити, це про відповідальність за власне життя», - сказав Ніку Крецу.

З Новоайдарського професійного аграрного ліцею участь у різних тренінгах взяли сім викладачів. Вони планують сформувати команду, яка втілюватиме у ліцеї підприємницькі ініціативи та навчатиме студентів.

«У нашому ліцеї ми вже пробували виготовляти різні сувеніри. Торік шили екоторбинки, усі їх подарували. Ми навіть не думали, що на цьому можна заробляти на потреби закладу чи своєї майстерні. Це дуже цікава та нова для нас робота, будемо втілювати ідеї у ліцеї разом з учнями», - сказала Юлія Полтавська – заступниця директора Новоайдарського професійного аграрного ліцею.

У своїх навчальних закладах викладачі мають організувати 19-модульне навчання студентів та створити у командах прототип продукту – написати бізнес-план, розробити дизайн, виготовити продукт і продати його.