Бізнес • Туризм • Культура

Захоплююча природа Донеччини: ліси, кам'яні скелі, степи

Краєвиди Донеччини — це не лише терикони, поля та посадки. Є в регіоні надзвичайні ландшафти, які відкривають справжню природну красу Донецької області.

Кам'яні могили / Фото: Balkhovitin

Маршрути до найцікавіших ландшафтів Донеччини подарують вам яскраві враження, багато надзвичайних фото та зовсім інше розуміння краси шахтарського краю. Куди їхати за всім цим? Розповімо про 3 цікавих маршрути.

Маленька гірська країна посеред Приазовського степу — Кам’яні могили

Кам'яні могили / Фото: Balkhovitin

Маршрут перший: відправляємося на південь Донеччини, в 45 кілометрах від Маріуполя знаходимо селище Назарівка саме тут  знаходиться унікальний заповідник Кам'яні могили. Це один з найдавніших пам'ятників природи і культури, йому більше 12 мільйонів років. У 2008 році заповідник увійшов до ТОП-21 всеукраїнського конкурсу «Сім природних чудес України».

Ви побачите майже гірську країну, де з вулканічних порід утворилися вершини, які під дією вітрів і дощів перетворилися в химерні природні скульптури. 50-метрові кам'яні скелі посеред пустелі вражають своєю міццю і надзвичайними формами. Кам'яні Могили називали колись Бесташ-Гора (слово «Бесташ» тюркське і в перекладі означає п'ять каменів, відповідно п'яти головним гранітним горбам Кам'яних Могил).

І, дійсно, тут ви можете побачити вершини висотою 200 метрів, які мають назви «Панорама», «Витязь», «Гостра», «Жаба» і «Південна».

Кам'яні могили / Фото: Balkhovitin

Гранітні гряди за хімічним складом і фізичною структурою не мають аналогів на нашій планеті. Вчені знайшли тут багато написів різних часів і наскельних малюнків, деякі перегукуються за аналогією з зображеннями стародавньої Месопотамії, а інші залишені шумерами і скіфами.

Головною визначною пам'яткою заповідника є камінь на вершині гори Гостра, західна сторона якого покрита загадковими написами. До речі, крім нерозбірливих написів, в центрі каменю вгадується зображення тризуба. Багато істориків вважають, що саме в Кам'яних Могилах сталася сумнозвісна битва на річці Калка в 1223 році.

Таке є тільки у нас і в штаті Аризона в США — ландшафтний парк Клебан-Бик

Клебан Бик / фото: Ірина Клименко

Маршрут другий: щоб дізнатися, що об’єднує Донеччину та штат Аризона у США, потрібно їхати трасою в бік Костянтинівки до Регіонального ландшафтного парку Клебан-Бик. У всьому світі лише в цих двох місцях офіційно є скам’янілі породи.

Регіональний парк на Донеччині був створений для заощадження і раціонального використання унікальних природних комплексів і об'єктів, а також рослин і тварин, занесених до Червоної книги України.

Свою назву парк отримав з глибини століть, коли ці пагорби бачили тисячолітнє царство скіфів, коли по цих землях ходили сармати, хазари, печеніги. За версією істориків, по цих місцях пролягав шлях дружини новгород-сіверського князя Ігоря, описаний в «Слові о полку Ігоревім».
Ви можете прогулятися цими стежками, побачити водосховище Клебан-Бик, відвідати шість оглядових майданчиків на гребені пагорба, прикрашених кам'яними скульптурами, дерев'яними містками й кованими лавками.

Клебан Бик / фото: Александр Ильин

Особливо любителям фотографій подобаються паркові скульптури – родина вовків у траві, жовтобрюхі полоз і черепаха. На скам'янілих деревах можна побачити сліди морських коралів, водорості та мушель.

А ще притягують увагу і заворожують скульптури величного скіфського царя Колоксія та козака-музики з люлькою в руках і гарматою біля ніг.

Прогулянка парком Клебан-Бик це прогулянка у глибину століть та історичну давнину Донеччини.

Найбільший у світі, створений руками людини — Великоанадольський ліс

Великоанадольський ліс/ фото: trip-impressions.com

Маршрут третій: щоб побачити один з найкрасивіших лісів Донбасу, треба їхати за напрямком у бік Маріуполя до селища Комсомольське Волноваського району. Тут розкинувся заказник державного значення площею 2543 га Великоанадольський ліс. Він був закладений ще в 1834-45 роках Віктором Єгоровичем фон Граффом, який першим довів можливість створення штучних лісів у голому безводному степу.

Відчути поєднання з природою можна, гуляючи головною алеєю лісу тут є ряди дубів, колекція екзотичних дерев і чагарників. Особливо яскрава і надзвичайна ця алея восени.  

Також на території лісу працює Лісовий технікум найстаріший навчальний заклад України лісового профілю, крім того, це єдиний коледж, що займається питаннями степового лісорозведення й розташовується в степовій зоні. Роками студенти та викладачі технікуму збирали унікальну колекцію шишок. Серед експонатів можна побачити найбільшу шишку колекції, яка росте на сосні Культера у Північній Америці. Хоча діаметр шишки усього 1,5 см, при падінні з дерева сила її удару досягає 400 кг.

Будинок Музею лісу В.Є. фон Графф побудував ще у 1853 році. Раніше тут була метеорологічна обсерваторія для фіксування температури повітря, напрямку та сили вітру.

Будинок Музею лісу В.Є. фон Графф / фото: trip-impressions.com

Наразі у музеї зібрано багато цікавих експонатів та документів. Тут представлені зразки місцевої флори та фауни. Відвідувачам показують кімнату лісника, дендропарки лісного технікуму, будівлю покинутої школи та ділянки лісу, де ростуть дуби, висаджені його засновником. Також туристи можуть прогулятися Великоанадольським дендрарієм.